Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

    mul on sõbranna sülearvuti kasutada(Fujitsu Siemens Amilo), mis ei tunne talle taha ühendatud akut ära. Energiareziimi Suvandites avaneb selline pilt:


    Olen siis arvutit "saba seinas" kasutanud. Oma pesas istub aku korrektselt(olen ka käega kinni hoidnud ja pressinud vastu jne) ja sülearvuti-aku ühendusklemmid on deformeerumatta ja puhtad. Teinekord, peale mitut sisse-välja lülitamist, tunneb sülearvuti lõpuks aku ära ning näitab seda ka Energiareziimi Suvandites. Kui ma nüüd aku eemaldan, siis kestab see ligemale tunni netis surfata. Samas kui arvuti akut ei avasta, siis lülitub ta välja kuskil 1s jooksul(ilmselt töötab ta selle 1s suure mahtuvusega elektrolüütkondensaatoritesse kogunenud voolu pealt). BIOS'is pole aku kohta mingeid valikuid, kaasaarvatud aku uuesti kalibreerimist. Samas kalibreerimatuses asi pole(tegelikult siis kui ma omal aku taha sain ja tund aega netis surfasin, siis lülitasin kõik kaitsed välja lasin tal lõpuni tühjaks joosta). Ühesõnaga olen üsna kindel, et probleem on nüüd kas aku elektroonikas või sülearvuti omas. Lisaks veel seda, et probleem on hakanud pihta kuskil kahe kuu eest, kuid juba ligemale 4 kuud kasutas see sõbranna natuke vigast toitepistikut, mille puhul ta pidi alati otsa väänutama ja õigesti sättima, et laadima hakkaks. Ma kujutan ette, et kindlasti tekkis sedasi palju selliseid väga lühikeseajalisi ühendusi-lahtiühendusi. Võibolla see lõpuks tappis mingi kontrolleri? Hetkel on mul kasutusel korralik universaaladapter.

    Ma tean seda, et nii Lithium-ion akudel kui ka arvuti emaplaadil peaks olema mingi kontroller(mingi kiip), mis siis majandavad teatud laadimisega seotud toimingute eest. Kumb neist antud olukorras vastutav on, ma arvata ei oska(võibolla keegi targem teab minu kirjeldatud ilmingute põhjal öelda). Kuidas ma saaksin kontrollida, kas katki on aku elektroonika või emaplaadil oleva vastav kontrollerkiip?
    viimati muutis kasutaja m4rtin; 22 m 2008, 05:23. Põhjus: uurisin teemat rohkem

    #2
    Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

    Kui saku surmani tyhjaks lasind ja siis arvestades et tõenäoliselt polnud arvutil alatyhjenemis kaitset siis viska akuka lutsu. Neil sees olev kontroller lylitab ennast välja. Selle soft jookseb rammis ja on laetud tehases. Samas võib ka olla odav varjant ja nii pole tehtud, aga see turva ahel on kõigil et kui tyhjendad akut alla normis siis seda enam ei laeta. Kuigi siis peaks arvuti näitama seda. Samas nini peaks masina kohta kõike juba ytlema
    Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
    1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
    2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

    Comment


      #3
      Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

      Esmalt postitatud murphy poolt
      Kui saku surmani tyhjaks lasind ja siis arvestades et tõenäoliselt polnud arvutil alatyhjenemis kaitset siis viska akuka lutsu. Neil sees olev kontroller lylitab ennast välja. Selle soft jookseb rammis ja on laetud tehases. Samas võib ka olla odav varjant ja nii pole tehtud, aga see turva ahel on kõigil et kui tyhjendad akut alla normis siis seda enam ei laeta. Kuigi siis peaks arvuti näitama seda. Samas nini peaks masina kohta kõike juba ytlema
      ma ei tea, kas ma lasin ta surmani tühjaks- lihtsalt lõpuks kui arvuti akut tunnistas panin muusika arvutis mängima, lülitasin alarmid välja ning surfasin veebis ligemale tunni. Siis panin arvuti korraks käest- aku oli juba sisuliselt tühi -ja läksin tegin omale köögis teed. Tagasi tulles oli arvuti kinni. Kui ma uuesti masina käima panin, siis ta enam akut ei tuvastanud. Aga kuskohas peaks masin seda näitama, et akut on tühjendatud alla normi? Ning kas selles alla normi tühjenemises on süüdi arvuti kontroller või akul olev kontroller?

      Comment


        #4
        Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

        Esmalt postitatud m4rtin poolt
        Aga kuskohas peaks masin seda näitama, et akut on tühjendatud alla normi? Ning kas selles alla normi tühjenemises on süüdi arvuti kontroller või akul olev kontroller?
        Sellise asjaga tegeleb aku kontroller ja sina tavaliselt midagi ei näe. Teinekord aitab kui aku laiali lammutada ja akupurkidele otse vool sisse surada ning veidi laadida.

        Comment


          #5
          Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

          arvutil aku kohta mingi tuli ka on? kas see reageerib aku eemaldamisele/lisamisele? kui see reageerib, siis on viga softis. mul endalgi oli IBM puhul kunagi selline jama. välja ta siiski ei lülitanud, lihtsalt juhtme eemaldamisel näitas, et on ühendatud ikka veel toitega.
          kui toite seisvalt masinalt ära võtad ja siis aku pealt käivitada püüad, kas on mingeid elumärke?
          akul võid otsida üles toiteklemmid ja mõõta nendelt pinget. kui on oluliselt alla nimipinge(see, mis akul kirjas), siis on ilmselt isend kutu. kui on sama või natuke kõrgem, siis peaks masin akult käivitades elumärke näitama.
          tee HV-sse teema ja äkki leiad mõne sama raaliga inimese, kellega saate hetkeks akud ära vahetada, siis on näha kummas asjas viga on. peaks olema suht laialt levinud elukas
          Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

          Comment


            #6
            Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

            See et sul läpa akuga suhtleb ei tähenda et ta sul veel laadimist kontrollib.
            Tegeleb läpa ise, aku elektroonika valvab et sa yle ei laeks seda. Paljud odava läpa tootjad jh loodavad sellele kaitse featurele. Otse võid proovida aga ise soovitan olla 5-6m kaudusel, põleb ilusti. See vool mida sinna sisse "surada" peab ikka teada ka olema, läpa akud tavaliselt üle 3C vooluga võtavad tuld.
            Kuna sinu juhul aku liiga tyhi siis ei suhtle ka aku kontroller ja kuna ta enam läpale ei vasta siis arvabgi see et akut pole. Saab tõesti ka kui natuke laadida, aga seda teadja inimene kellel toiteplokk voolu piirajaga. Viimast ka juhul kui akui pole selle vastu katiset(soft laetakse jooksma prose rammi tehases). Mingeid leiutisi ei soovita tegema hakata (a.l. lyhistada kaitse trans.) Aga ex iga üks teab mis riski peal väljas. Räägin sest olen nende akudega katseid teinud piisavalt. Kaugelt vaadata on jh funn aga arvan et siis pole enam kui terve akupakk syles peaks tuld võtma.) Li on selline omadus et laed yle või vigastad ja algul ei juhtu midagi, vb läheb natuke leigeks. Aga hakkad tühjendama või uuesti laadima ja kabum seejuures külmast akust leegini on umbes 1,5s seega aega midagi teha pole eriti. Aku laetus mängib ka suurt rolli muidugi, Li karbiit pole nii kergesti syttiv kui puhas Li
            Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
            1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
            2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

            Comment


              #7
              Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

              mul üks tuttav veetis nädala haiglavoodis, kui oli Li patareiga katseid teinud. ise on õnnelik, et vaatas üle õla, kui asi pauguks läks. isendiks oli muidugi ka 2*12V 8Ah jurakas. aku ja elemendi käitumised ei ole samad, aga hoiatussignaale võiks siit ikkagi välja lugeda, materjal on ju pm sama
              Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

              Comment


                #8
                Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                sülearvutil on ka laadimise signaaltuluke(aku ikoon), mis seinatoite puhul on konstantselt roheline. Aga ma avastasin huvitava nähtuse! Kui ma panen sülearvuti aku pealt tööle, siis ta läheb tööle(ja ka Energiareziimi Suvandites näitab aku staatust). Koheselt kui ma ühendan toiteadapteri sülearvutiga, näitab arvuti, et aku puudub. Ja kui ma nüüd toitejuhtme eemaldan, paneb arvuti pildi tasku. Sama moodi käitub ta ka Ubuntu Live CD'ga. Kas sellisel juhul on äkki ikkagi tegu sülearvuti poolse veaga, kus aku kontroller ei suuda adapteri toitelt enam aku toitele ümber lülituda?

                Comment


                  #9
                  Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                  suht suur tõenäosus on küll jah, kuigi ka uus BIOS võib sellise probleemi lahendada. nüüd võiksid katsetamise käiguk kindlaks teha, kas akut laetakse või mitte. kui akut laetakse, siis edaspiditead, et aku kasutamiseks pead masina vahepeal lihtsalt välja lülitama. tiba tülikas, aga siiski toimiv lahendus.
                  BIOSist niipalju, et mul kogemus ühe masinaga, mis ei suutnud restarti teha, alati pidid masina välja lülitama ja siis uuesti käivitama. masin lihtsalt jooksis peale esimese pildi tekkimist kokku. kippusin juba raua viga kahtlustama(on ka selliseid esinenud), aga 2k tarvis uut BIOS peale lastes kadus see restartimise probleem ära
                  Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                  Comment


                    #10
                    Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                    Esmalt postitatud reuter poolt
                    suht suur tõenäosus on küll jah, kuigi ka uus BIOS võib sellise probleemi lahendada. nüüd võiksid katsetamise käiguk kindlaks teha, kas akut laetakse või mitte. kui akut laetakse, siis edaspiditead, et aku kasutamiseks pead masina vahepeal lihtsalt välja lülitama. tiba tülikas, aga siiski toimiv lahendus.
                    BIOSist niipalju, et mul kogemus ühe masinaga, mis ei suutnud restarti teha, alati pidid masina välja lülitama ja siis uuesti käivitama. masin lihtsalt jooksis peale esimese pildi tekkimist kokku. kippusin juba raua viga kahtlustama(on ka selliseid esinenud), aga 2k tarvis uut BIOS peale lastes kadus see restartimise probleem ära
                    vahetasin BIOS'i uusima(1.04c vastu; varem oli 1.01c) vastu, kuid see ei aidanud. Katsetasin seda laadimise asja ka ning olukord on selline, et akut laetakse vaid siis kui arvuti on kinni. Piisab sellest kui laadija taha ühendan ning koheselt akut enam ära ei tunta ning muidugi ka laadimist enam ei toimu(arvuti jääb siis seinatoitelt tööle). Panin ööseks sülearvuti kinni ning jätsil laadima. Hommikul eemaldasin laadija ja panin arvuti aku pealt tööle. Vaadetes videot ning vahepeal NBA'd mängides kestis aku 1.5h, mis on igati korralikult. Aga siis kui arvuti töötab akut ei laeta, mis on ka loogiline, sest arvuti akut ära ei tunne. Proovisin veel lisaks sellise programmiga nagu BatteryMon, mis suhtleb otse LiIon tüüpi akude draiveriga, kuid ka tema kaotas kõik info aku kohta koheselt kui olin aku pealt käivitatud arvutile toitejuhtme taha ühendanud. Kas äkki tasuks otsida emaplaadilt seda kiipi, mis aku käitumist kontrollib ning see välja vahetada? Või on see sülearvutitel lisatud tavaliselt mingi suurema kiibi koosseisu(näiteks lõunasilla)?

                    Comment


                      #11
                      Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                      laadimine peaks ikka erali asi olema, aga kindel olla päris ei saa. vaevaltsee kiip ka nii kergelt kodusel teelvahetatav oleks
                      Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                      Comment


                        #12
                        Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                        Natuke triviaalne ja isegi kahtlane aga vahest aitab PlastAkende puhas install? Olen enne ka täheldanud igasugu anomaaliaid, mis on tegelikult põhjustatud OS-i vigadest. Igasugu installitud proged, rämpsvara ja kes_teab_veel_mis...
                        Äkki aitab?
                        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                        Comment


                          #13
                          Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                          Esmalt postitatud felch poolt
                          Natuke triviaalne ja isegi kahtlane aga vahest aitab PlastAkende puhas install? Olen enne ka täheldanud igasugu anomaaliaid, mis on tegelikult põhjustatud OS-i vigadest. Igasugu installitud proged, rämpsvara ja kes_teab_veel_mis...
                          Äkki aitab?
                          seda ma ei usu, sest masin käitus ka Linux'i keskkonnas täpselt samamoodi.

                          Comment


                            #14
                            Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                            olen nüüd seda värki natuke edasi uurinud. Meeldetuletuseks seda, et mul kaotas sülearvuti(Amilo A1640) võime seinatoite pealt akutoitele ümber lülituda ning akut saab laadida vaid siis kui sülearvuti pole sisse lülitatud. Võtsin sülearvuti lahti ning avastasin emaplaadil toitepistiku kõrvalt ühe tõenäoliselt surnud komponendi. Selle sülearvuti toitepesal oli emaplaadiga halb kontaktning seega muutus toitepistik ja pesa väga kuumaks. Võibolla sai just temperatuur sellele kiibile saatuslikuks.


                            Nagu näha võib, siis peale on tal trükitud AAB0(või AABO). Tevalo müüjaga konsulteerides aitas ta mul leida selle komponendi tehnilise dokumendi. Selle saab pdf formaadis alla laadida siit.


                            Tegu peaks siis olema võimendiga, SOT-23 kestas 6 jalaga. Eriti tugevalt on kiip vigastatud RS- ja OUT jalgade juurest. Kuid ka RS+ juurest on vist natuke viga saanud. Tööpõhimõttest ma ausaltöeldes päris hästi isegi peale lugemist aru ei saanudki.. Võibolla keegi targem viitsib paari sõnaga selgitada.
                            Tööskeem on tal siin:


                            Mis mind aga kõige rohkem huvitaks, oleks see, et kas seda kuskilt saada on võimalik? Või sarnast sobivat võimendit asemele?

                            Comment


                              #15
                              Re: Vs: sülearvuti LiIon aku laadimist majandava elektroonika korrasoleku kontrollimine?

                              Maximilt endald võid küsida seda sämpeli vormis, või siis ostad neild /farnellist/digikey'st. nagu aru saan, siis kohalikes polnud jah?

                              Comment

                              Working...
                              X