Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Võimendi transistoride jõudevool

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Võimendi transistoride jõudevool

    Ehitatud sai siis selline võimendi:

    Töötas teine ilusti, aga radikas läks liiga tuliseks(üle 60 kraadi veits), ometi jahutuspind peaks nagu piisav olema, tegin siis veidi katseid ja selgus et kui võtta üks diood vahelt ära, siis radikas peaaegu ei kuumenegi (temp jääb 30 kraadi kanti). Lugesin "Raadiolülitused" raamatust et dioodidega väljundtransistoride eelpingestamisel nagu minu skeemis on tuleb panna dioode sama palju kui väljundastmes transistore on ... seal oli veel jõudevoolu kohta ka teksti et panna dioodid radika peale, veel võis lisada kas ühe germaanium dioodi teiste otsa või siis mõnekümmne oomise seadetaki... komponentide igasugune lisamine dioodidele tegi asja aga ainult hullemaks ja temp. veel kõrgemaks.

    Küsimus siis oleks selline et mis vahet seal on kas on üks diood või kaks, kui mul ühega töötab sama hästi, võimsus isegi ei langenud, üldse mingit vahet ei tee peale selle et radikas on nüüd 30 kraadi mitte 63...
    viimati muutis kasutaja pehka1985; 22 m 2008, 20:33. Põhjus: trükiviga

    #2
    Vs: Võimendi transistoride jõudevool

    Esmalt postitatud pehka1985 poolt
    ... Küsimus siis oleks selline et mis vahet seal on kas on üks diood või kaks, kui mul ühega töötab sama hästi, võimsus isegi ei langenud, üldse mingit vahet ei tee peale selle et radikas on nüüd 30 kraadi mitte 63...
    Dioodid ongi lõppastme algvoolu stabiliseerimiseks. Päripingelangude summa nendel peab sobiv olema, selleks kasutatakse erinevaid dioodide kombinatsioone ja vahel ka takisteid/termotakisteid, tihti paigutatakse selle ahela komponente ka lõppastme radiaatorile et temperatuurilt tagasisidet saada. Lõppastme algvool ongi kompromissimäng, liigväikse algvooluga (summaarne pingelang dioodide ahelal väiksevõitu) tekib nn. "treppmoonutus" (mis eriti avaldub nõrgal helitugevusel) ja liigsuure algvooluga tekib ülemäärane kuumenemine. Tänu lõputransistoride emitteritakistitele toimub veel automaatne algvoolu stabiliseerumine - voolu suurenemisel suureneb nendel pingelang ja seoses sellega vähenevad baasipinged emitterite suhtes, tekitades sellega lõputransistoride voolu vähenemise.
    viimati muutis kasutaja fre; 22 m 2008, 21:15.
    Elektroonika töötab suitsu baasil.
    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

    Comment


      #3
      Vs: Võimendi transistoride jõudevool

      Esmalt postitatud fre poolt
      Dioodid ongi lõppastme algvoolu stabiliseerimiseks. Päripingelangude summa nendel peab sobiv olema, selleks kasutatakse erinevaid dioodide kombinatsioone ja vahel ka takisteid/termotakisteid, tihti paigutatakse selle ahela komponente ka lõppastme radiaatorile et temperatuurilt tagasisidet saada. Lõppastme algvool ongi kompromiss, liigväikse algvooluga (summaarne pingelang dioodide ahelal väiksevõitu) tekib nn. "treppmoonutus" (mis eriti avaldub nõrgal helitugevusel) ja liigsuure algvooluga tekib ülemäärane kuumenemine.
      ühesõnaga põhiline siis on et ei moonutaks ja ei kuumeneks liialt, siis olen selle saavutanud ühe dioodiga ja nii võib olla küll ?

      Comment


        #4
        Vs: Võimendi transistoride jõudevool

        Põhimõtteliselt jah. Kuula madalal helitugevusel, nagu Fre soovitas. Kui siis ka kõrvad midagi paha ei kuule, oled omadega mäel. Klirri mõõtjat (THD, total harmonic distortion, mittelineaarmoonutus) nagunii kätte ei saa.
        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

        Comment


          #5
          Vs: Võimendi transistoride jõudevool

          Kõrv ei kuule küll midagi kahtlast Mõõteriistadega ei ole jah just priisata...

          Suured tänud Teile kes aitasid

          Comment


            #6
            Vs: Võimendi transistoride jõudevool

            Esmalt postitatud pehka1985 poolt
            ühesõnaga põhiline siis on et ei moonutaks ja ei kuumeneks liialt, siis olen selle saavutanud ühe dioodiga ja nii võib olla küll ?
            Arvan et ühe dioodiga võib lõppastme algvool liialt väike olla või hoopis puududa, ehk kannatab panna veel ühe germaaniumdioodi jadamisi ränidioodiga vms. "mängu". Algvoolu tasuks ikka mõõta (saab ka arvutada, mõõtes pingelangu emittertakistitel), selle sobiva väärtuse võiks keegi kogenum mainida...
            Elektroonika töötab suitsu baasil.
            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

            Comment


              #7
              Vs: Võimendi transistoride jõudevool

              Esmalt postitatud fre poolt
              Arvan et ühe dioodiga võib lõppastme algvool liialt väike olla või hoopis puududa, ehk kannatab panna veel ühe germaaniumdioodi jadamisi ränidioodiga vms. "mängu". Algvoolu tasuks ikka mõõta (saab ka arvutada, mõõtes pingelangu emittertakistitel), selle sobiva väärtuse võiks keegi kogenum mainida...
              teen homme proovi germaaniumdioodiga.

              Comment


                #8
                Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                Mis sa pimesi lahmid. Tester sul on? Mõõda palju võim voolu tarbib, kaitsme asemele tester. Ükskõik kumba (pluss või miinus) mõõdad, kõlar tagant ära, sisend vaikus. Ilma eelvooluta peaks see skeem 8mA tarbima. Hea eelvooluga võiks voolutarve olla 20 mA näiteks. Kui sul kuumaks läks siis oli voolutarve ehk 500mA ringis. Nii saad lihtsamalt eelvoolu paika ilma et peaks ootama ja vaatama kuumenemist.

                Ja germaanium pole hea mõte, selle temperatuurikõver pole päris see mis vaja. Dioodid kindlasti trantside radika vastu et nad kuumeneks koos trantsidega. Proovi hoopis 2 dioodi paralleeli, seega kokku 4 dioodi näiteks.

                Comment


                  #9
                  Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                  Esmalt postitatud urmas78 poolt
                  Mis sa pimesi lahmid. Tester sul on? Mõõda palju võim voolu tarbib, kaitsme asemele tester. Ükskõik kumba (pluss või miinus) mõõdad, kõlar tagant ära, sisend vaikus. Ilma eelvooluta peaks see skeem 8mA tarbima. Hea eelvooluga võiks voolutarve olla 20 mA näiteks. Kui sul kuumaks läks siis oli voolutarve ehk 500mA ringis. Nii saad lihtsamalt eelvoolu paika ilma et peaks ootama ja vaatama kuumenemist.

                  Ja germaanium pole hea mõte, selle temperatuurikõver pole päris see mis vaja. Dioodid kindlasti trantside radika vastu et nad kuumeneks koos trantsidega. Proovi hoopis 2 dioodi paralleeli, seega kokku 4 dioodi näiteks.
                  Oligi 8.1 mA, proovin siis homme 20 peale saada

                  Comment


                    #10
                    Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                    Sain asja paika. Nüüd jääb vool 20mA kanti... Panin migisugused kaks tundmatut vene ränidioodi, sellised oraanzid ümmargused nagu pallikesed, roheline täpp värviga veel tehtud ühte otsa... Asi töötab ka ilma radikale panemata, kuid selle katsun lähiajal kui aega rohkem ära teha..
                    viimati muutis kasutaja pehka1985; 23 m 2008, 14:49. Põhjus: trükiviga

                    Comment


                      #11
                      Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                      Töötab muidugi ka ilma soojusliku kontaktita kuid asja mõte (nagu juba seletati) on selles, et punn põhjas kuulamisel võimu transid ja radikad kuumenevad. Jõudevool kasvaks. Kui diood on radikal, tõmbab ta jõudevoolu normaalseks tagasi.
                      Diood on suht hea termoandur. Kuigi mittelineaarne.
                      - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                      - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                      Comment


                        #12
                        Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                        Esmalt postitatud pehka1985 poolt
                        Lugesin "Raadiolülitused" raamatust et dioodidega väljundtransistoride eelpingestamisel nagu minu skeemis on tuleb panna dioode sama palju kui väljundastmes transistore on
                        See jutt käib näiteks niisuguse väljundasme kohta nagu Est010, sinu skeemil draiverid ei ole järgijad vaid võimendavad. Kui lõpud liiga kuumenevad siis tuleb vähendada nende 220 oomiseid baasitakke.
                        VÕIMENDITE REMONT ja KAASAJASTAMINE

                        Comment


                          #13
                          Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                          Esmalt postitatud Jyrka poolt
                          See jutt käib näiteks niisuguse väljundasme kohta nagu Est010, sinu skeemil draiverid ei ole järgijad vaid võimendavad. Kui lõpud liiga kuumenevad siis tuleb vähendada nende 220 oomiseid baasitakke.
                          soh... võibolla küll... aga palju peaks vähendama ? mõnikümmend oomi ?

                          Comment


                            #14
                            Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                            Aga miks? Baasitaki vähendamine sunnib lõputranssi suurema vooluni (läbi taki) kinni olema ja väldib tõetsi kuumenemist aga samas sunnib eelastet suuremat võimsust arendama lõpu väljatüürimiseks. Dioode kombineerides või asendades nad reguleeritava TL431-ga saaks liigset vooluraiskamist vältida.
                            - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                            - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                            Comment


                              #15
                              Vs: Võimendi transistoride jõudevool

                              Esmalt postitatud felch poolt
                              Töötab muidugi ka ilma soojusliku kontaktita kuid asja mõte (nagu juba seletati) on selles, et punn põhjas kuulamisel võimu transid ja radikad kuumenevad. Jõudevool kasvaks. Kui diood on radikal, tõmbab ta jõudevoolu normaalseks tagasi.
                              Diood on suht hea termoandur. Kuigi mittelineaarne.
                              sellest sainu aru jah ... ma katsetasingi täis koormusega kaks tundi järjest, üle 52 temp ei tõusnud enam mingist hetkest... kui dioodid oleks radikal siis kindlasti oleks see tunduvalt väiksem.. lihtsalt lükkan selle vaeva edasi kuna radikas juba korpuse küljes sedasi et ilma transe maha kiskumata ei saa ligi (nii lollakalt olen radika pannud et ei ole kuhugi panna dioode ja jääks rõve kui jätaks kuhugi väljaspoole korpust ... )

                              Comment

                              Working...
                              X