Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Mõned algaja küsimused

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: Mõned algaja küsimused

    vähem takisteid ei anna muud, kui ehk mõningase ruumi kokkuhoiu. võimsustarve ja soojuseraldus jäävad samaks.
    ma eeldan, et toide ja dioodi pingelang ning vool on lihtsalt näiteks võetud. pinge on dioodi puhul kõikuv tegur ja mitte eriti kriitilise väärtusega, dioodide puhul ei tohi ületada lubatud voolu.
    Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

    Comment


      Vs: Mõned algaja küsimused

      Kumba eelistada, kas gaasikolbi või jootejaama?

      Comment


        Vs: Mõned algaja küsimused

        oleneb mille jaoks. kui sa ikka pidevalt kuskil väljas sellega töötama pead, siis gaasikolb. laua taga täätamiseks kindlasti jaam.
        gaasikolb rohkem selline hädaabinõu. enamasti ei ole nad ka väga mugavad kasutada. võimsust on jälle rohkelt
        Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

        Comment


          Vs: Mõned algaja küsimused

          Keegi oskab öelda, mis komponent see 1/4 LM339 on ja misasi see "Load" märgi sees tähendab ja misasi sellest kohe vasakul poolt on, VMOS transistor vms. (minig muudetava väärtusega...).

          Comment


            Vs: Mõned algaja küsimused

            1/4 lm 339 on 1 neljandik mikroskeemist lm 339 . ehksiis ühes korpuses on neli sellist elementi nagu pildil. Kui ehitama hakkad siis tõmba internetist andmeleht (datasheet) ja leiad sealt ka jalgade numbrid kuhu ühendada teised detailid. Load on koormus milleks võib olla misiganes (pirn :elektrimootor:valgusdiood koos eeltakistiga jne.) Transistor on skeemis võimenduselement kuna lm 339 väljund on nõrk ja ei jaksa ilma võimuta eriti midagi juhtida.

            Comment


              Vs: Mõned algaja küsimused

              Ma sain õigesti aru, et vaja ei ole mitte nelja LM339 mikroskeemi kokku ühendada, vaid on vaja kasutada ainult ühte osa neljast, mis on LM339 mikroskeemi ehitatud?
              Missugust küll valida, ma ei oska... Oomipood

              Comment


                Vs: Mõned algaja küsimused

                t'mbad netist endale andmelehe ja sealt pealt siis näed, mida need tähed seal taga tähendavad. pm on sinu jaoks suht ükskõik, millise kivi ostad. põhiline, et osta endale sobiva korpusega, nt smd isendit pole mõtet, kui ise plaati sellele teha ei suuda ja tellida ei taha
                Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                Comment


                  Vs: Mõned algaja küsimused

                  Nii, vist sain aru. Ühendada tuleb Input -, Input +, Output 1 ja Gnd otsa. Ja seal oli joonis mis näitas, et see koosneb neljast komparaatorist, ehk siis 1/4 tähendaski, et ühte neist on vaja kasutada.
                  Veel üks küsimus - kavas ehitada antud asi (Lightning Detector). Kondensaatorite valikuga jäin ka hätta. Tekkis nimelt küsimus, et mitme voldist valida? Kui skeemi pinge on 5V, siis peaks valima ligikaudu 10V konded. Kui võtta näit. 100V konde, kas see siis ei sobiks üldse või kuidas?
                  Need konded millel on + poolus on elektrolüüt konded? Need millel ei ole pooluseid, siis võib valida pmst kõikide nende seast?
                  viimati muutis kasutaja Writech; 19 m 2008, 08:45.

                  Comment


                    Vs: Mõned algaja küsimused

                    Peamiselt on su arvamus õige. Lisan siia täpsustused:
                    Kui toitepinge on skeemis 5V siis sobivad skeemis kasutada kõik elektrolüütkondensaatorid, mille pinge on sellest suurem( juhul kui skeem ise ei sisalda mingeid pinget palju kordi tõstvaid lülitusi). Seega ka 100V konde on OK. Peamiseks mittesobivuse argumendiks on suurema pingega kondensaatorite puhul ainult nende kõrgem hind ja suuremad gabariidid.
                    Keraamiliste kondensaatorite koha pealt niipalju, et soovitav on kasutada keraamilised<=63V kataloogis olevaid ja kui seal antud nimiväärtust ei ole siis ka teiste kataloogide alt.

                    Comment


                      Vs: Mõned algaja küsimused

                      Kuna sellele keegi ei vastanud, siis ütleks, et iga nool skeemil ei pruugi tähendada muudetavat väärtust.

                      On muudetava väärtusega takisteid, kondensaatoreid ja poole, aga kindasti mitte muudetava väärtusega väljatransistorit (nagu antud skeemilt võib algul paista).

                      Hiljem sellele mõeldes tuleb kindlasti muie näole (kujutage ette nupuga transistorit)

                      Comment


                        Vs: Mõned algaja küsimused

                        No ma ei saa aru misasja ma valesti tegin, mingi ühenduse viga kindlasti. Jootsin skeemi valmis, testisin testriga ja mingi loll viga on kuskil. Ehitasin et pakkuda toidet kahest võimalikust allikast (USB 5V ja seinaadapter 11V) 3'ele paraleelühendusega IR Ledile (3V 100mA) - Freetrack . Mingi viga on et vool näib kuidagi takistitest mööda minevat ja takistid nagu ei mõikagi. Panen USB taha on ikka 5V mitte vajalik 3V. Kas viga on takistite ühenduses, et nende lõpud on ühendatud või on viga ühendustes. Oskab keegi mu vea üles leida?

                        Comment


                          Vs: Mõned algaja küsimused

                          Kui mõõdad pinget ilma LED-ita, siis voltmeetri takistus ei tekita sellist voolu, mis tekitaks takisteil pingelangu. Pane sinna voltmeetriga paralleeli nt.47 oomine takk, kui LED-i ei julge panna, ja mõõda siis.
                          NB. Takisti võimsus arvuta ka enne!

                          Comment


                            Vs: Mõned algaja küsimused

                            Mitte et ma ei julge Led'i sinna panna, mul hetkel ei ole neid veel lihtsalt käes, homme saan vist. Ma mingisuguse suvalise vana Led leidsin, panin külge ja mõõtsin pinget selle otstel - 3.28V. Pinge peaks jääma ju alla 3V, kuna takisti ei ole täpselt 20 Oomi, vaid 22 Oomi + kaitsme takistus 3,5 Oomi. Pinge juhi otstel näitab, kui suurt pinget antud komponent tarbib?

                            Comment


                              Vs: Mõned algaja küsimused

                              Esmalt postitatud Writech poolt
                              No ma ei saa aru misasja ma valesti tegin, mingi ühenduse viga kindlasti. Jootsin skeemi valmis, testisin testriga ja mingi loll viga on kuskil. Ehitasin et pakkuda toidet kahest võimalikust allikast (USB 5V ja seinaadapter 11V) 3'ele paraleelühendusega IR Ledile (3V 100mA) - Freetrack . Mingi viga on et vool näib kuidagi takistitest mööda minevat ja takistid nagu ei mõikagi. Panen USB taha on ikka 5V mitte vajalik 3V. Kas viga on takistite ühenduses, et nende lõpud on ühendatud või on viga ühendustes. Oskab keegi mu vea üles leida?

                              Sellise mõõteskeemi puhul näitab voltmeeter praktiliselt toiteallika pinget, kuna voltmeetri sisetakistus on suur (enamus toiteallika pingest jääb voltmeetrile).
                              Need väikese väärtusega takistid toimivad skeemis nagu kehvema ühendusega juhtmed.
                              Pinget saad sa mõõta siis kui LED-id on skeemi ühendatud.
                              LED-ide puhul on oluline, et sa lubatavat voolu ei ületa. Seega oleks mõttekam mõõta valmis skeemi voolu kontrollimiseks.

                              Comment


                                Vs: Mõned algaja küsimused

                                Mõõtsingi valmis skeemi voolu, kui mingi suvalise leitud Ledi peale panin. Aga on ikka takistite väärtused siis õiged? 22 Ohmi, et 5V teha 3Voldiks ja 82 Ohmi, et 11V teha 3Voldiks.

                                5V -> 3V:
                                5V - 3V = 2V / 0,1A = 20 Ohm = 22 Ohm takisti
                                2V * 0,1A = 0,2W * 3(kolme Led'i paraleel ühendus ühe takistiga) = 0,6W * 2 = 1,2W = 1W takisti

                                11V -> 3V:
                                11V - 3V = 8V / 0,1A = 80 Ohm = 82 Ohm takisti
                                8V * 0,1A = 0,8W * 3(kolme Led'i paraleel ühendus ühe takistiga) = 2,4W * 2 = 4,8W = 5W takisti

                                Niiet, pmst, peaks töötama õigesti, kui Led'id otsas on. Antud anomaalia põhjus oli see, et Led'e polnud skeemis? Aga tänud, sain jällegi targemaks...

                                Comment

                                Working...
                                X