Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Reguleeritav toiteplokk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Reguleeritav toiteplokk

    Mul on plaan omale teha korralik toiteplokk, mis võimaldaks siis pinget/voolu muuta.
    Leidsin ühe projekti:toiteplokk
    Sai ka PCB tehtud ja asi kokku pandud. Tulemus pole selline nagu oleks tahtnud. Paar häda siis: Lühiskoormust see asi ikka ei kannata, jõutrants põles maha- seega ei õnnestu max voolupiirangut sättida, et saaks vooluallikana kasutada.(Trants oli korralikul radiaatoril ja ei kuumenenud üle).
    Teine häda on see, et paikareguleeritud pinge kukub kui koormus külge ühendada, kuna trafo pinge alaneb.

    Kas kellelgi on häid mõttteid kuidas annaks seda skeemi täiustada, et eelpool mainitud hädad kõrvaldada?

    #2
    Vs: Reguleeritav toiteplokk

    Esmalt postitatud ints0000 poolt
    paikareguleeritud pinge kukub kui koormus külge ühendada, kuna trafo pinge alaneb.
    Otsi võimsam trafo

    Comment


      #3
      Vs: Reguleeritav toiteplokk

      Päris keevitustrafot ma ka laua alla ei taha. See on trafole omane nähtus ju, et tühijooksul on pinge kõrgem. Tesitisin 2-e erinevaga: 1) radiotehnika y101 toitetrafo. 2) võimsam isend 1,5mm läbimõõduga traadist sekundaariga(südamiku kuju sama, mis y101 kuid suurem).

      Comment


        #4
        Vs: Reguleeritav toiteplokk

        Ise tegin sama isendi kasutades radiotehnika mr5021 keskuse trafot. Ideeliselt peaks sama olema, mis U101-l. Kaks mähist ühendasin kokku läbi dioodi (otsi siin samas skeem ja teema selle kohta olemas). Asi töötas edukalt 30V ja nati üle 3A vooluga. Hetkel olen voolu/pinge mõõtmise prose maha põletanud (toitestabikas põles lühisesse) ja LCD on teiste projektide tarbeks läinud. Kahjuks.

        Comment


          #5
          Vs: Reguleeritav toiteplokk

          Minu isend tuleb nende "paneeli mõõdikutega"

          Ehk annad viite teemale? Vaatasin need toiteplokkide teemad läbi, kuid ei märganud sama skeemiga isendtit.
          viimati muutis kasutaja ints0000; 16 m 2009, 10:50.

          Comment


            #6
            Vs: Reguleeritav toiteplokk

            http://www.elfaelektroonika.ee/fooru...ad.php?t=27724

            Comment


              #7
              Vs: Reguleeritav toiteplokk

              Mis transsi seal regulaatoris kasutad?
              Mul omal olnud juba aastaid kasutusel MJ15003.
              2N2219 asemel on mul KT801.
              Selle MJ asmel oli enne üks KT803, see oli seal väga lollikindel-pisikese radika otsas istus ja ja tuliseks ei läinud, leigeks natuke. Praegune MJ on ilma radikata-see ükskord läks endale märkamata suht tuliseks, endiselt muidu töökorras.
              Mul voolupiiramine igaljuhul töötas, tänu sellele jäi üks võimukivi ellu .
              Trafona mul 150VA/27V toroid. Kui selle ploki ehitasin siis katsetasin erinevaid trafosid seal, kogemusest sain voolu 3,5A ja pinge u. 34V.
              Igaljuhul tööle hakkas see kohe ilusasti, mitte mingisuguseid probleeme sellega pole olnud. Tehtud sai see 2005 juunis
              -superradical-

              Comment


                #8
                Vs: Reguleeritav toiteplokk

                Minu toiteploki esimene katsetus on täpselt samasugune nagu esimeses postituses toodud lingil. Ainult trafo on siis teine ja poted on testiks 5k + 4k7 takistid, kuna oomipoes polnud midagi 10k saada. Nüüd on juba uued poted olemas ja ootavad paigaldamist. Lõpus siis 1 transistor 2N3055 korralikul radiaatoril.
                Ma tegin siis kohe loomkatse: testril sai valitud 10A piirkond ja otsad toiteploki väljundisse. Hoidis ilusti voolu kuid ei mäleta kumba potet(pinge või vool) keerasin ja järsku lõi trafo surisema ja vooluks 7A. Niivisi see jõutrants seal otsad andis. Minuarust peaks see toiteplokk võimaldama väljund lühises max voolu seadistamist. Nüüd ei teagi mis seal juhtus, kas oli lihtsalt trants vilets või mingi lülitus ei toimi õigesti.
                Ega see keskväljavõttega lahendus ei aita ka selle koormuse all pinge langemise vastu.
                Mul on mõteid kah mida teha:
                1) DC/DC stepdown muundur ette, mis siis teeks näiteks täpselt 30V ja trafo pinge oleks siis kõrgem, et oleks piisav varu. (muundur sellepärast, et niisama pole mõtet kah õhku soojendada) Siin saaks kah hoopis reguleeritava muunduri teha.
                2) Impulsstoiteosa koos tagasisidega, mis suudab stabiilset väljundpinget hoida. Siin tekkib aga kohe probleem, kust trafot saada. Samas impulsstoite korral kannataks ehk kogu reguleerimisosa ringi teha ja jääks see lineaarne pinge/voolu regulaator ära.
                3) OV-le eraldi toide ja veel midagi.
                Kuid kõigi nende lahenduste jaoks on töötavaid skeeme vaja.

                Comment


                  #9
                  Vs: Reguleeritav toiteplokk

                  LM2576T-ADJ baasil saaks kah lihtsa reguleeritava pingega toiteploki teha: 1,25...35V ja 3A. Kas kuidagi annaks selle baasil ka sellist teha, kus pinge oleks 0...35V(30V) ja vool oleks kah reguleeritav kuni 3A?

                  Niivisi ju saaks, et teha LM peal 31V pinge ja siis see esimeses postituses oleval lingil asi järgi. Trafo tuleks siis kõrgema pingega ca 38V. Kuid mõte oli, et ehk annab LM enda pinge reguleerimist kasutada, et asi oleks effektiivsem.

                  Kas üldse oleks kogu sellel jamal mõtet? või tuleks OV-d ja muu peale reguleeriva transistori panna eraldi toitele ja arvestada siis tarfo niipalju kõrgema pingega, et väljundisse ikka 30V saaks 3A juures. Kas selle skeemi annaks niivisi korralikult tööle panna?

                  Comment


                    #10
                    Re: Vs: Reguleeritav toiteplokk

                    analoogis sellist asja teha on paras peavalu. sisendpinge on ütleme 31V, v'ljundis tahad näha aga 5V ja 3A. 26*3 on juba päris kenake hulk puhtalt soojuseks kütta. Lihtsam oleks asi teha Switchmode's. Linearil kive kuipalju. mina ainult lehele, määra parameetrid ja saad sealt niimõndagi kätte. Ei tule nii raske ka ja jahutustki kõvasti vähem vaja (pole üldse vaja kui korralikud komponendid valid. [Loe: mitte kõige odavamad]). Sellega saad siis vajadusel teha isegi püsivooluallika (nagu mul LED driver tehtud on, mida nägid).

                    Comment


                      #11
                      Vs: Reguleeritav toiteplokk

                      Selle ja sarnaste toitekate 1 viga on vist pinge ümberlüliti puudumises. Isegi mul olev Vellemani PS-613 lülitab pinget tõstes kuskil poole peal trafo otsad ringi. Nii välditakse madalatel pingetel suure tarbimise korral transi ülekuumenemist: sisendpinge väiksem -> hajutatav võimsus samuti.
                      Impulssregud ei anna just eriti häirevaba pinget...
                      - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                      - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                      Comment


                        #12
                        Vs: Reguleeritav toiteplokk

                        Kas seda skeemi annaks kohandada kuidagi, et pinge ümberlüliti(d) oleks kah?

                        Need impulss regulaatorid tekitavad tõesti häireid, sinna käivad lisa silufiltrid kah veel külge, aga ilma nendeta olen proovinud sarnase LM ms-ga, siis 0,5A alla max lubatud koormusvoolu tuli väljundisse häire sisse, kuigi komponendid olid andmelehe järgi õiged valitud.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Reguleeritav toiteplokk

                          [quote=ints0000]Kas seda skeemi annaks kohandada kuidagi, et pinge ümberlüliti(d) oleks kah?
                          -----------------------

                          Kui sul on keskväljavõttega trafo, siis on asi lihtne. Kesväljavõte ja dioodsilla miinus lähevad lülitile, mis sõltuvalt asendist ühendab trafo keskväljavõtet või dioodsilla miinusklemmi maaga. Esimesel juhul toimib sild kahe dioodiga vastastakt alaldina, teisel juhul "normaalse" sillana. Kui lüliti asendada komparaatoriga lülitatava reelega, siis on võimalik ümberlülitamine teha automaatseks, sõltuvalt millise väljundpinge valid. Siit näed ühendusskeemi: http://www.bowdenshobbycircuits.info/page4.htm#ps6.gif

                          Comment


                            #14
                            Vs: Reguleeritav toiteplokk

                            See impulsstoide panegi pinget reguleerima. vastavalt sellele, mis pinget lõputranss väljundis hoiab, annab impulsstoide paar volti kõrgemat pinget, nii et lõpu transile jääb väiksem pinge ja kütab vähem.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Reguleeritav toiteplokk

                              Vahepeal katsetasin ka natuke MCU baasil lahendust, kus kontroller annab tugipinged OV-le, saab juhtida, millal trafo pinge kõrgemaks lülitatakse ja kaitselülitus, kui väljund päris lühises on jms. Pingereguleerimise ja lühise detektori ahelad panin kokku ja esialgu tundus, et töötab küll.

                              See y101 trafo on sellepoolest vilets, et mähiste väljavõtted ei jaga pinget pooleks. Siis mõtlesin teist isendit kasutada, millel on pinged 15V, 29V, 45V (59v) tühijooksul. Ka selle lahenduse korral eraldub palju soojust max koormusel, kuid siiski vähem kui ilma ümberlülituseta skeemis.

                              Comment

                              Working...
                              X