Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

    tarvis oleks reguleerida ühe LED heledust käsitsi ja lihtsalt.
    ahel koosneb: LED 20mA ja toiteks kolm kella patareid ehk 3x1.35V=4,05V ning on/off lüliti.
    mõte lisada potekas vahele, et saaks heledust muuta kuid kas see on reaalne lahendus? kui on siis millise poteka peaksin valima?

    #2
    Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

    dimmer

    Comment


      #3
      Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

      Parem siiski kasutada spetsiaalset LED draiverit (pisike mikroskeem), selle ainult ühe potekaga on kindel oht see LED maha põletada.
      -superradical-

      Comment


        #4
        Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

        Üks takisti, millega määrad ära max. voolu. Kui pingelang on 2V, siis 20mA jaoks on takisit 120 oomi, mis kindlasti ees peab olema. Takistile sappa paned n.t 2.2k pote, sest kui eeltakisti oleks 2.2k, siis on vool 1mA. 120 oomise taki ja 2.2k pote-takistusega saad voolu alla 1mA, mis on parajalt vähe. Keerad pote teise serva, jääb eeltakiks 120oomi, ja vool on ikka max. 20mA.
        Kui 1mA on veel liiga ere, siis 3.3k, 4.7k jne pote. Võimsus on tühine.
        viimati muutis kasutaja W@ldur; 12 m 2009, 19:27.
        Erilahendused.
        PS või mail.

        Comment


          #5
          Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

          LED'i puhul ei anna vooluga mängimine minu arust eriti head tulemust. PWM peaks ikka tunduvalt parem lahendus olema. NE555 baasil peaks isegi midagi aretada saama.
          ...

          Comment


            #6
            Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

            PWM!? Üheainsa võtmehoidja (kus mujal antakse LEDidele 4.5V) LEDi jaoks? Overkill!

            1M oomine potekas peaks antud juhul väga edukas lahendus olema. Teistel juhtudel ei pruugi see kaugeltki edukas lahendus olla.
            Siiski, W@lduriga peab ka nõustuma, et mingi takisti peaks LEDil peale poteka veel ees olema, just in case.

            Comment


              #7
              Re: Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

              kuulage W@ldurit selles suhtes.

              *kustutatud*
              LED'e juhitakse AINULT vooluga. PWM'i tuleb teha ka voolu tagasisidega sest pinge oleneb LEDil liiga paljudest asjadest ja max voolu võib niimoodi väga "kogemata" ületada. näiteks sõltub välistemperatuurist, vanusest ja natuke ka kuu seisust marsi suhtes.

              e siis. paarsada oomi tuimalt, paar kilo jadasse ja kärab küll. Pindmontaaž jupid on niivõrd pisikesed, et on kokkuvõttes väiksemad kui LED ise (kui 5mm LED'ist rääkida)
              viimati muutis kasutaja vasaraonu; 13 m 2009, 08:56.

              Comment


                #8
                Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

                bloody-orc, milleks peab kohe ründama hakkama?

                Kui mul on vaja olnud LED'i heledust muuta, siis olen kasutanud kas PWM'i või lihtsalt pulsigeneraatorit. Ma tean seda ise ka väga hästi, et LED'i juhitakse ainult vooluga. Mis seal PWM'i puhul siis teisiti peaks olema samamoodi saab max. voolu määrata takistiga.
                ...

                Comment


                  #9
                  Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

                  LEDide juhtimine käibki vooluga. PWM on lihtsalt ökonoomne viis seda voolu juhtida. mitmekilovatiste alalisvooluajamite juhtimises ka pea ainus arvestatav võimalus. seevastu mõne mW võimsusega asjade tarvis täielik raiskamine.
                  kellanööpide nimipinge on 1,5V ja selle järgi võiks ka eeltakisti arvutada.
                  poole milliampri juures võtab juba enamus dioode tiba jumet sisse, seega madalamale ei ole mõtet arvutada, isegi 1mA peaks alumiseks piiriks suht piisav olema
                  Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                  Comment


                    #10
                    Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

                    No jah, ehk tõesti pole PWM pisikese ledi puhul just kõige mõistlikum lähenemine, aga see oleneb ka sellest milleks teemaalgatajal seda vaja on. Ise endale tegemisel ei ole alati vaja mõelda kas on mõistlik või mitte, kui tegu on tööstusliku seadmega siis on teine asi. Ma võin ju näiteks RS-232 draiveri klotsi ka pisikese pingemuundurina kasutada, peaasi et töötab ja tulemus on rahuldav.

                    Kui on vaja kiiresti toimivat asja ja selle tegemine erilist lõbu ei paku, siis on W@ldur'i poolt pakutud variant ideaalne.
                    Kui aga teemaalgataja ei otsi lihtsat lahendust ja ka asja tegemine pakub rõõmu, siis miks mitte kasutada PWM'i. Lõpptulemus on kas või veidikene, aga ikkagi parem. Power LED'i puhul ilmselt ongi see ainsaks mõistlikuks lahenduseks.
                    Ja kui nüüd ise oma esimest postitust lugeda, siis ilmselt on isegi aru saadav millest pahameel võis tulla. Natuke vale väljendus, muud midagi. Kui nüüd asjale sisuliselt läheneda, siis muidugi PWM'i puhul juhime seda samuti vooluga, ainult et muudame efektiivväärtust. Kui testriga mõõta, siis nagu polegi vahet.

                    Aga ikkagi, mina ise teeks selle asja PWM'ga. Ma ei otsi kunagi lihtsaid lahendusi. Isegi võtmehoidjat annab ju huvitavamaks teha. Teha asi näiteks mikrokontrolleriga. Sujuvalt + ja - abil heleduse reguleerimine, miks mitte panna veel lisafunktsioone, nagu näiteks automaatne sujuv kustumine, vilkumine jms.
                    viimati muutis kasutaja contramortem; 13 m 2009, 01:11.
                    ...

                    Comment


                      #11
                      Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

                      Pole vaja isegi mikrokontrollerit-sujuvalt +/-, saab teha ka näit. digipotega kasvõi siis sellessamas PWM ahelas. Mõnekümne astmelised digipoted soodsad kah. Vilkumist ja sujuvat kustumist sellega paraku ei saa.
                      -superradical-

                      Comment


                        #12
                        Vs: küsimus: kas LED saab reguleerida potekaga?

                        aitäh vastajatele. arvan et lähen W@ldur'i pakutud teed pidi.
                        leidsin siin foorumis ka kasuliku lingi seoses eeltaki arvutamisega.
                        http://ledcalc.com/
                        ja


                        eesmärk umbes jah a'la võtmehoidja stiilis hästi kompaktne reguleeritav led tuluke. valdkond: oma tarbeks/lõbuks nokitsemine.
                        viimati muutis kasutaja jtz; 13 m 2009, 17:13.

                        Comment

                        Working...
                        X