Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Teade
Collapse
Foorumi reeglid.
Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
1. juhul määrab 1 takisti kõigi LEDide voolu. Tak peab olema väiksem kui 2. skeemi jaoks et tuled ka põleksid. Kuna LEDid on veidi erinevad, ple see skeem eriti hea.
2. skeem on parem, iga LEDi vool määratakse eraldi takiga.
- Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
- Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!
Mõlemal juhul võib olla mistahes vool. Sõltuvalt takisti takistusest, mida võid valida sellise nagu tahad. Võimsus on vool korda pinge; led'idel on maksimaalne võimsus piiratud; kui takistad vähem kui vaja on ja jätad led'ile liiga suure võimsuse, siis ta varem või hiljem hävib (ei pruugi kohe läbi minna, võib ka tuhmimaks järjest jääda).
Esimene variant võib töötada ainult sama partii led'idega. Kui juhtub mõni teine led, siis põlevad erinevalt ja kui vool on arvestatud liiga piiri lähedale, siis see kui üks on üle ja teised alla või vastupidi ei mõju ülevooluga led'ide tervisele hästi. Lisaks veel ka see risk, et kui üks led mingil põhjusel katkeb, siis ülejäänud hakkavad saama ülevoolu.
Kui tahad ühe takistiga panna, siis pane led'id jadamisi, on vähem riskantsem tegevus. Muidugi toitepinge peab siis ka olema üksjagu kõrgem, sõltuvalt toite ebastabiilsusest võiks ehk mõnikümmned protsenti pingest takistile jääda. Pinge on siis kõigi led'ide kogupinge, vool on võrdne kõigil led'idel. Näiteks 3x 1.5V 20mA led'i jadamisi on kokku 4.5V 20mA ja takisti arvutad oomi seaduse alusel nagu ikka.
Soovitaks natuke lugeda ohmi seaduse kohta: http://www.google.ee/search?q=ohmi+seadus
Comment