Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Fototakisti kiirus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Fototakisti kiirus

    Kõpitsen vaikselt PIC-iga grammafonile paremat mootori kiiruse kontrollerit teha. Poolakate Unitra G-602. Tal on tavaline DC mootor, mille võllil istub tahhomeetri ketas. Originaalis juhib mootorit analoogskeem, mille kiirus ujub päris pahasti. PIC-iga saan juba peaaegu hakkama, aga nüüd hakkasin tahhot lugema ja käib paraku üle mu väheste elektroonikateadmiste. Tal on seal ühelpool tahho ketast väike pirn ning teisel pool fototakisti (RPP131). Enne PIC-i katkestuse otsa panin LM555 komparaatoriks umbes taolises skeemis: http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555Comparator.GIF. Fototakisti on siis näiteks ühte otsa pidi maas, teist otsa pidi 2 ja 6 jalgade küljes, sealt läheb paarikilone pote toitesse. Või vastupidi, vahet pole. Õigupoolest toimib kõik ilusti, seni kui mootorit näpuga ringi ajada, niiet üle paari pulsi sekundis ei tule. Aga nagu pöördeid rohkemaks läheb, siis asi ei toimi. Vaatasin ossiga, et aeglaselt ringi ajades triivib pinge seal 2 ja 6 jalgade peal 0.9-3.7V vahel, aga nagu pulsse tihedamalt tuleb, nii väheneb tuntavalt. Minul oleks vaja, et asi loendaks ilusti 3 millisekundilisi pulsse (45 kiirusel). Kas see takk ongi nii aeglane või ma lähenen mingi väga vale nurga alt? Mis oleks mõistlik lahendus?
    PS Hetkel on see takisti skeemist umbes meetripikkuse juhtme võrra eemal.
    Toidan trolle!

    #2
    Vs: Fototakisti kiirus

    Takisti on aeglane kah ja lisaks võib Sul olla juhtmete/muu ahela takistus ja mahtuvus olla liiga suur, et sööb need pulsid ära. Lase need läbi diferentseeriva CR ahela ja komparaatori.
    Võid kasutada ju ka mõnd fotodioodi/valgusdioodi paari.
    Komparaatorist ja CR-ist Sa ikka ei pääse kui tahad hästi teha.
    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

    Comment


      #3
      Vs: Fototakisti kiirus

      Kogemustest mäletan, et kõige kiirema optilise andui sai, kui fotodioodi kasutada voolugeneraatori reziimis, ehk ühendatuna väikese sisendakistusega asja (võim,kpmparaator) ette.

      Comment


        #4
        Vs: Fototakisti kiirus

        Lased need pulsid läbi konde. Prose jalale 1M takk vasta maad. Proseks C8051. Siis proged piisava hystereesi, say 5mV .
        Üldiselt 555 pole komparaator, see oli komparaator 15-20 aastat tagasi. Soovitan ka vaadata raamatut Raadiolülitused. Seal hunnik skeeme. piigi dedektorid jne. Manuaalne offset komparaatoril sisendis kus ka DC komponent on jura. Eriti kui mõõdetava objekti parameetrid ujuvad aja, tempi ja kst mille mõõjul.
        Optika tolmab pealegi. Kaku lahti mõni CD romi mootor, seal sees halli sensorid need vähe paremad, vajad ikka komparaatorit aga läbu vähem ja kiirust ka piisavalt. Tõsi, mootori otsa pead mingi magneti ajama, kasvõi CD-ROMi mootor
        Tahhoga DC mootori kiiruse kontrolleriks ei ole just vaja proset. Faasilukust piisab.
        Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
        1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
        2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

        Comment


          #5
          Vs: Fototakisti kiirus

          Tänud vastuste eest. Sain just postist grammarile korraliku helipea ka kätte, niiet motivatsioon asi käima saada tõusis
          Proovin esimese asjana takisti transiga asendada.
          Murphyle mõned küsimused ka:
          Miks 555 selles rakenduses ebasobiv on? Keskkond on suhteliselt kontrollitud, plaaditaldriku all on alati pime. Samuti ei ole seal see originaalne fototakisti 30 aastaga vähimatki tolmu peale kogunud.
          Kui ma juba cdromi mootoriga mängima hakkan, siis pigem ehitangi brushless mootori peale veo. See on varuplaan, kui harjadega mootor liiga vibrarohkeks või ebatäpseks jääb. PIC sellepärast, et seal ma saan piisava täpsusega aega (ja seeläbi kiirust) mõõta, samuti saan ma sellega juhtida muid grammari toiminguid. Ja kolmandaks - ma olen elektroonikas ikka suhteliselt tume, pici ma olen suutnud endale kuu ajaga enamvähem selgeks teha, sellest eelistus
          Toidan trolle!

          Comment


            #6
            Vs: Fototakisti kiirus

            Jh selgeks, siis peaks ka teadma et picis endas on ka tegelikult komparaatorid, vähemalt enamustes. 555 on antiik aga seal on hulga muid põhjuseid miks on ta halvem kui tänapäeva komparaator.
            Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
            1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
            2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

            Comment


              #7
              Vs: Fototakisti kiirus

              kasuta optokatkestit. http://www.elfaelektroonika.ee/ec/25a6b1c/optokatkestid
              skeem mida viitad on Schmitti triger , mitte komparaator.
              Mu meelest kusagil keegi juba ehitas sellele poolakale regulaatori, PLLiga .
              Et PICi abil saaks parema tulemuse kui analoog-PLList kahtlen sügavalt.

              Comment


                #8
                Vs: Fototakisti kiirus

                Jep, seda teadsin et picis on komparaatorid. Aga ei olnud seda varianti seni veel kaalunud, küllap hirmust tundmatu ees
                Praegu vaatasin kivi spekki ja tundub, et tegelikult saaks komparaatori pealt ka ilusti interrupti käima panna ja poleks täiendavaid komponente vajagi. Tore.
                Toidan trolle!

                Comment


                  #9
                  Vs: Fototakisti kiirus

                  analoogis kiiruse kontroll on palju lihtsam. Ma hulga drivereid ehitanud. Kõige parem on aga analoog+digi. ehk takistuskompensatsioon ja siis tahhoga täpsustada seda. Kiiruse kontroll mis kogu mootori koormus alas stabiilne püsiks pole nii lihtne.
                  Lisaks genereeeimise vältimine on peavalu. Seal vaja vähemalt2 tagasisidet, kiire ja aeglane. Õigemini kui on harjamootor pole sul ka vaja optilist sensorit. Mootori kommutatsiooni pulssidega saab ka väga hea tahho signaali.
                  Kasutades neid pulsse saab arvutada veel rootori asukoha selle järgi hetke jõu momendi, mis võimaldab hoida jõu yhtlase kogu sammu ulatuses.
                  Aga kuna asi on hobi projekt siis stuleb kasuks. Õpib digi filtreid tegema ja palju muudgi.
                  Shmittti sisend on juba pici int otsal seega 555 väga mõtetu.
                  Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                  1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                  2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Fototakisti kiirus

                    Eks projekti esimene eesmärk ole kindlasti kogemuste korjamine. Seda nii hifi vallas kui pici ja elektroonika alal. Probleemi olemus (et juhitakse justnimelt grammarit) tingib minu praeguste (esialgu veel gifigrammarite tootjate ja spetside kirjapandul põhinevate) arusaamiste kohaselt mitmed eripärad. Näiteks kiirelt tagasisidestatud juhtimine ja püüdlus mootorit väga täpselt õigel sagedusel hoida on halb, sest see põhjustab kuuldavat moonutust. Pigem tuleb lasta mingi tolerantsi piires triivida ja vajadusel väga aeglaselt järgi vedada. Piciga ma saan seda kõike üpris lihtsalt teha, ja mis veel tähtsam, piciga ma oskan seda teha. Analoogelektroonika peensustesse kaevamine tundub hetkel veel ületamatult kaugel.
                    Samuti tuleb minu arusaamise järgi back EMF meetodil kiiruse lugemiseks mootori toide vahepeal katkestada. Täiendav vibratsioon, grammari kontekstis ilmselt üsna paha.
                    Lisaks võib osutuda, et selle harjadega mootori vibratsioon osutub liiga suureks isegi kui ma teda täiendavalt summutan. Sel juhul pole mõtet seda rida pikalt ajada, vaid tuleb sobivam mootor leida. PIC-iga ei ole ületamatult keeruline neist ühtegi juhtida.

                    Eile oli aega natuke katsetada, fototranss takisti asemel saab oma tööga suurepäraselt hakkama
                    Toidan trolle!

                    Comment

                    Working...
                    X