Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

    Tere,

    Ostsin just uue aku sülearvutile HP Compaq 8510w.
    Müüja väitis, et müüb mulle aku mahutavusega 7200 mAh. Küsis kas pingele 11.1 V või 14.4 V. Vastasin, et 14.4 V (kuna originaalaku on selline).
    Nüüd üle kahe kuu möödudes sain aku kätte. Aku plastkorpusel on kirjas: 14.4 V 7200 mAh. Ühendasin aku sülearvutiga ja alustasin laadimist.

    Edasi käivitasin tarkvara BatteryMon V2.1 et akut kontrollida. Antud programm kuvab ainult aku peal töötades järgmised andmed (mingi hetke väärtused u. 80% aku ajal):

    Voltage: 15.92 (kusjuures pinge langeb koos aku tühjenemisega: täis akul 16.3 V ja 10% jäägiga akul 14.6 V laadides: kuni 16.8 V)
    Design capacity: 93447 mWh (6229 mAh)

    Aku laadis 100% täis - see vähemalt hea.
    Aga küsimused oleks siis mahutavuste kohta just.

    7200 mAh, 14.4 V pinge korral annab mahutavuseks 103680 mWh
    Tarkvara hindas aku mahutavuseks 93447 mWh, mis 14.4 V pinge korral annab u. 6490 mAh. Aga kuna tarkvara järgi on pinge kõrgem, siis tuleb mahutavuseks ka väiksem number. Näiteks 93447 mWh 15.8 V korral saame u. 5914 mAh mahutavuse.
    Tuleb tunnistada, et tarkvara poolt pakutud mahutavused antuna mAh ja mWh, kuvatava pinge korral ei paista olema kindlas seoses füüsikavalemiga (mAh pakutakse kõrgem, kui mWh ja pinge järgi arvutada), kuid mitte kuskilt ei näe ma siin lubatud 7200 mAh mahutavust.

    Kas on võimalik, et müüja tõmbas mind maakeeli "lohku" kuna 103680 mWh asemel sain tegelikult 93447 mAh, mis sõltuvalt pinge kõikumisest annab arvutatuna 6400 mAh kuni 5733 mAh.? Maksimum, mida BatteryMon esimese tühjakslaadimise ajal näitas oli 6600 mAh, kuid see oli ainult lühikest aega.

    Alustades tesikordset täislaadimist on Design capacity 93240 mAh. Selle mahutavuse languse üle ei kurdagi, kuna iga laadimisega see paratamatult väheneb. Muret teeb just asjaolu, et algne mahutavus oli juba nii väike.

    Mida sellest kõigest siis arvata? Aku kätte saades oli see hallikat tooni elektroonikale mõeldud kilepakend juba avatud. Kas võib olla, et tegelikult ei olegi tegemist uue akuga ja seetõttu on mahutavus nii väike? Või on lihtsalt mingi võltskaubaga tegu? Või kas seda BatteryMon tarkvara võib usaldada üldse?

    Ehk keegi oskab mingit nõu anda.
    Iga minutiga saan targemaks

    #2
    Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

    Tegelikult on aku sisemises mälus kirjas ka laadimistsükklite arv, mõne adapteri kaudu saab selle välja lugeda, tegelikult võiks mõni progre selle info ka kätte saada, kuna kõik käib sama andmesiini kaudu. Pigem on tegu kolmanda osapoole akuga, kus ongi numbritega nii, nagu sa näed.

    Comment


      #3
      Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

      Olulised on ka aku valmistusaasta ja hoiutingimused. Li-Ion aku teatavasti kaotab oma mahutavust ka niisama seistes. Moodsamatel isenditel küll vähem, aga siiski.
      Teine asi...kui BattMon või ikoonike näitab aku 100% täisolekut, siis lase veel vähemalt pool tundi laadida. Alati ei saavuta aku 100%, kuigi kõik nagu viitaks sellele.

      Lugenud ka seda, et uus aku tahab vahest pisikest "sissetöötamist". Tähendab see seda, et läpaka laadimisahel ei lae akut kohe 100%-ni, kuigi indikaator nii näitab. Aitab see, kui pärast laadimist aku korra küljest võtta ja kohe uuesti külge - siis laeb tavaliselt edasi. Toimingut korrata mitu korda.

      Comment


        #4
        Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

        Esmalt postitatud sebastian poolt Vaata postitust
        Aitab see, kui pärast laadimist aku korra küljest võtta ja kohe uuesti külge - siis laeb tavaliselt edasi. Toimingut korrata mitu korda.
        Kas see plahvatusohtu/süttimisohtu ei tekita?

        Comment


          #5
          Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

          Ilmselt said natukene üle, sest tellisin kah alles hiljuti läpakale uue aku Ebayst siis mitte mingite müüjate või kelle iganes käest. Lubatud oli 6600mAh ja seesamune BattMon pakkus esimesel korral 6599mAh.
          Condemn the hive.

          Comment


            #6
            Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

            Järgnev jutt käib kõigi akude kohta, iseasi kas praktikas õnnestub rakendada
            On olulised järgmised tunnussuurused
            elemendi nimipinge (n x element on teinekord nimipinge)
            Elemendi minimaalne lubatud tühjenemispinge
            elemendi temperatuur (tavaliselt +20 C)
            elemendi mahutavus (Ah), või elemendi nimivool ajas (tüüpsed on 1h, 8h ja 10 h).

            Elemendi mahtuvus (Ah) on funktsioon temperatuurist nimipinge ja tühjenemise lubatud pinge vahest, ajast ja (nimi)voolust.
            Kui need suurused on nimisuurused, on olemas vaid üks ampertund. See leitud ampertund tuleks sildile kirjutada. Kuid müüjate meelest oleks tihti konkurendi omast see väiksem ja edasine, mis valitseb tegelikult kaubanduses on lihtlabane petmine. Aku peale kirjutatud Ah ei ole eelnevate nimisuuruste oma. Kõige tavalisem on kasutada valet tühjenemise pinget, kuigi akude standard on 1,8, kasutatakse 1,75. Ka ajaga mängitakse. Väga suure võidu annab temperatuur. Kui kasutada ühe nimisuuruse asemel ühte mitte nimisuurust siis pole mingi probleem 20% parem suurus saada. Ja nii tehaksegi, ausaid müüjaid vist polegi.

            Comment


              #7
              Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

              Räägi lähemalt mis temperatuuril on mahtuvus oluliselt suurem kui 20C juures?
              Kui võtad nimipinge ja nimivoolu siis ei saa mitte reaalset ampertundi. Selle ongi välja mõeldud parem ühik vatt-tund mis arvestab pinget ja mis on ka see mida reaalselt akust tarbitakse ja vanamoodne ampertund jagatakse sellest nimipingega.
              Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

              Comment


                #8
                Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

                Esmalt postitatud denry12 poolt Vaata postitust
                Kas see plahvatusohtu/süttimisohtu ei tekita?
                Normaalse akuga kindlasti mitte. Selle eest hoolitseb laadimispinge piiraja aku elektroonikas, et pinge ei tõuseks üle ~4,23...4,25V elemendi kohta.

                Comment


                  #9
                  Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

                  Nii. Üritasin müüjalt aru pärida ja sain vastuseks: "and you need to calibrate it.. first charge ALLWAYS 12h.. http://pcinfo.thepebkac.net/2008/12/...-in-vista.aspx " Pole nagu sellisest asjast enne kuulnud ja mõtlesin, et ehk mõni targem on. Sellest kalibreerimisest saan aru, et on tegemist mingi protseduuriga, mis tuleb akuga teha enne kasutamist? Et kõigepealt lõplikult tühjaks laadida ja siis pikalt täis laadada - 12 h? Samas siiani omasin teadmist liitium-ioon akude kohta, et kui aku liialt tühjaks saab, siis tavaline laadija polegi enam võimeline akut täis laadima üldse.. ja seetõttu elementidel ei lastagi lõplikult tühjaks saada. Või olen midagi valesti aru saanud?

                  Teiseks ei näe hästi seost selle kalibreerimise ja väiksema mahutavuse vahel. Loogiliselt võiks mõelda, et juhul kui mu aku vajab mingit kalibreerimist, siis praegu Windows ei saa aru, kui palju mahutavust kasutada on. Ja kui näiteks tarkvara BatteryMon saab oma informatsiooni Windowsi vahendusel, siis näitabki nö. valesti. Mulle tundub, et se nagu oleks ainus põhjendus, miks müüja mulle sellist juttu räägib.

                  Endal on Windows 7 mitte vista.
                  Iga minutiga saan targemaks

                  Comment


                    #10
                    Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

                    Esmalt postitatud naftaliin poolt Vaata postitust
                    Samas siiani omasin teadmist liitium-ioon akude kohta, et kui aku liialt tühjaks saab, siis tavaline laadija polegi enam võimeline akut täis laadima üldse.. ja seetõttu elementidel ei lastagi lõplikult tühjaks saada. Või olen midagi valesti aru saanud?
                    Üks asi on Li-Ion elemendid eraldi ja teine kogu akuplokk e. patarei. Elemente tõesti ei tohi alla teatud piiri tühjendada. Enamasti on selleks piiriks 2,5...3 volti. Oleneb kuidas on elementide tootjatehas (Sanyo, Samsung, Panasonic jne.) ette näinud.
                    Akuplokis (ehk siis läpaka akus) on aga vastav elektroonika juba sees, mis kaitseb elemente ülelaadimise ja liigse tühjenemise eest. Kui Win näitab, et akus on veel 5% jõudu, ei tähenda see, et akuelementide pinge hakkaks 0V lähedale jõudma. Hoopis seda, et elementide pinge hakkab lähenema minimaalsele lubatule e. ~2,7V.
                    Sama on ka laadimisel. Kui tootja näeb ette, et elemendi max. lubatud pinge 4,2V siis elektroonika selle pingeni ka laeb ja ideeliselt kuvab Win siis 100%.

                    Nö. treenimine ongi see, et 100% hakkaks vastama pingele 4,2V (per element), vastasel korral näitab Win või BattMon 100%, aga elementide laadimine katkestatakse juba näit. 4,1V juures. Reaalne täituvus on siis umbes 85..90%.

                    Kindlasti on veel muidki nüansse kuidas Win ja akuelektroonika omavahel suhtlevad..

                    Comment


                      #11
                      Vs: Müüdavate akude mahutavused - väidetav ja tegelik

                      Temperatuuri langemist tunned autot akult käivitades kohe, kui aku mahtuvus kukub kolinal. Tõustes sama moodi aga suureneb. Tegu ei ole mõne % muutusega, tegu on suures piirides kõikuva erinevusega.
                      Laadimise teema on omaette raketiteadus, seal on suur vahe, kas üksikelement või kett.

                      Comment

                      Working...
                      X