Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

CNC plasmalõikuri seadistus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    CNC plasmalõikuri seadistus

    Tere, soovin leida inimest kel on kogemusi CNC ehitamise-seadistamisega. Mul on olemas kaks CNC kiti komplekti. Üks  nagu pildil (lisaks veel 3 samm-mootorit, toiteplokk, MACH3 proge), teine komplekt on kolme võimsama mootoriga, kahe toiteplokiga ja kolm microstep driverit Vaja oleks siis kokku panna eelloetletud detailidest üks CNC plasmalõikur ning seadistada-kalibreerida. Raam, teljed jm on valmimisel. Plasma z telg tuleb kas ujuv või käsitsi liigutatav, ilma THC-ta, plasmalõikur on kontaktivaba Stahlwerk CUT 120 S. Kas keegi suudab aidata ning mis summa eest on nõus tegelema? Kui on konkreetne huvi-pakkumine siis privage!

    viimati muutis kasutaja Scott; 27 m 2013, 00:54.

    #2
    Vs: CNC plasmalõikuri seadistus

    Teema ju jumala toores. Seda ei saa käsitleda nii, kaherealise jutuna ja pelgalt sellest mis olemas on - küsimus on selles milleni tahetakse jõuda.
    Hoopis sellest tuleks alustada, kõik muu on teisejärguline. Eriti arvestades, et 99% juhtudest loodetakse olemasoleva kolaga jõuda selleni mida olemasolev kola mitte ei võimalda. Näit. olemasolev konstruktsioon - selle olemus, liikumisruum (teljekäik), soovitud kasutusrakendused, kindlasti materjalide paksused mida on soov lõigata, eeldatav täpsus jne.

    Olemasolevate mootorite võimsus (Nm moment) oleks võinud kirjas olla, teljed (millised?) millega lõikepea liigutamine toimub, poomi mõõdud (Y-käik)/mass millel liigub lõikepea, poomi liikumise X-käigupikkus...

    Microstep on antudjuhul bullshit, selle vajadus plasmalõikusel on olematu kui ei kasutata mingi üüratusuure sammuga käigukruvi, mootori sammud nagunii on ise juba imeväikesed, tavaliselt 200 sammu pöörde kohta või ka 400 või veelgi rohkem, see on 1,8 kraadi või ka 0,9 või väiksem...kui on käigukruvi sammuga näit. 5mm siis saad ühe mootori sammu juures käigupikkuseks 0,025mm või 0,0125mm või veelgi vähem - mis sa arvad, kui oluline on see plasmajoaga lõikamise puhul? Seda mõõtu ei ole kunagi võimalik reaalselt ellu viia - uued pületidüüsid lõikavad paremini, peale mõnekümne meetri lõikamist põlevad need tahes tahtmata sinule teadmata suunda kõveraks, suudmikku kogunev saaste materjalilt teeb oma töö, magnetiline teras näit. oma tolmuga juba ise tekitab plasmajoale täiesti etteennustamatu liikumisvälja - täpsus 0,1mm plasma puhul on hea, kui selle põlveotsas saavutad on omandatud kogemused piisavad astumaks sammu hoopis juba laseri suunas. Teine teema on aga vajalik investeering.

    Tööstuslikes masinates mis nii labased kui plasma, käib liikumine hoopistükis hammaslatt/hammasratas ülekandel, mootorid on servod, 6000*~3000mm pingil mida käitasin, mootorite momendivõimekus u. 10-30Nm (sõltuvalt teljest), need on varuga, liikumine käib väga krapsakalt. Poomi mass millel lõikevarustus (plasma/gaaslõikus) on u. 200-400kg!!!

    Nüüd lõikur ise - ütleks, et ei ole just parim lahendus võrdlemisi püsivaks tööks nagu seda on pingilõikus - käsiplasma on mõeldud eelkõige millegi mahalõikamiseks või üldse lühiajaliseks kasutuseks. See 120A on antud 60% tsükli korral, e. siis 120A vooluga võib pidevalt töötada u. pool tundi, 90A on märgitud tund kestva töö puhul max. väärtus (mida ma küll ei kipu uskuma), reaalne pidev võiks olla kusagil 60-70A...
    Mul tööstusmasinal ligi 300A ja korraliku külmutuskapi mõõtu alaldi, loodud juba spetsiaalselt pingitööks. Tavaline lõikus siiski toimub alla 100A, näit. 80A juures 4-6mm terase lõikamisel, 180A toimetasin ca. 20mm 235/355 teraste lõikusel jne. 250A on üsna ekstreemjuhus, 40mm sellega aga läbi ei löö - proovitud ka, nüüd selle stahlwerk-i jutus olev 40mm ja 120A...ei saa kuidagi nõustuda!
    40mm korralikuks lõikuseks on tarvis vähemalt 350A voolu, see aga nõuab väga massiivset ja jahutusega põletit (ka minu kasutuses olnud masinal olid need "lisad" olemas, jahutus on pingilõikel põletil kriitiliselt vajalik).
    Gaasidüüse ja põletielektroode kulub omajagu...nagu juba ülalpool märgitud sai.

    Siis mida veel - "kontaktivaba"?, see on leegi süütamine põletis, ebaoluline nüanss, see ei määra antudjuhul midagi ja ei ole kuidagimoodi abiks - praegusel ajal toimubki nii käsi kui pingitöö plasma vooluallikate kaare süütamine ilma väliste lisaoperatsioonideta.
    Mind aga huvitab hoopis tähtsam osa - kuidas sa kavatsed kontrollida põleti/lõigatava materjali vahelist kaugust? Ilma selle kontrolli ja tööajal toimuva korrigeerimiseta ei ole ka erilist lõpptulemust oodata .
    Küll ja küll on isegi masina oma kontrollmeetodeid kasutades saanud sõita materjalile sisse, see rikub üldiselt ka gaasidüüsi koheselt. Viga on tavaliselt materjalides - need kipuvad olema kõverad ja ka lõikelauda peab korralikult kasima, et see väga künklikuks ei muutuks.
    Põhiline meetod kontrollimaks detaili/lõikesuudmiku vahelist kaugust on läbi kaare, takistuse meetodil, seda jälgitakse arvutis ja muudetakse töö kestel, automaatselt vastavalt etteantud piiridele, isegi tööstusmasinates käib see teatud ajavahemike järel, mitte iga 1/100 sekundi tagant, see annab võimalusi rikkuda ka isegi lõikepea ise, materjalil võib 1m pikkuse teekonna pinna ebaühtlus lõikelaual olla mitu cm mida ise korrigeerida on raske, kui masina lõikepead ei korrigeeriks siis ei oleks ka tulemusest juttu ja käiatöö tahaks niisugusel juhul pärast tegija ära tappa .

    See ehitamine/reguleerimine on kallis töö - kui kõik mant olemas ja töö tegija ise midagi otsima/tellima ei pea siis kuu kestev tegemine on hästi saadud juhul kusagile 2000€ kanti, sama suurusjärk mis pingiga vähegi opereerida oskaja kuus teenida võib...
    -superradical-

    Comment


      #3
      Vs: CNC plasmalõikuri seadistus

      Elustaks vana teemat kuna mul sarnane mure .
      Küll mitte pingi seadistamisega vaid hoopis plasma masina häälestamisega. Mul pingis stahlwerki cut 60 ja on seal harrastaja tasemel hästi teeninud. Kuid viimasel ajal ei süüta enam korralikult kaart. Käpp peab detailile väga lähedal olema et süütaks (ca 0.5-1mm) vanasti süütas ikka 4mm kaugusel või olenevalt materjali paksusest. Kunagi olen lugenud mingit pdf juhist kuidas seda hf süüdet seadistada ja korrastada stahlwerki masinatel . Mingid kontaktklemmid on sees mis vist tahmuvad või põlevad ära.Aga nüüd ei leia enam seda juhendit üles. Ja see stalwerki firma on ka haihtunud tänaseks kes eestis neid müüs.On keegi kursis sellise asjaga?

      Comment


        #4
        Vs: CNC plasmalõikuri seadistus

        Nemad täpsemalt ei tea? http://antehnika.eu/alakategooria/38/plasmaloikurid-cut
        Erilahendused.
        PS või mail.

        Comment


          #5
          Vs: CNC plasmalõikuri seadistus

          Otsi aparaadi seest üles kõrgepingetrafo. Seal läheduses peab olema selline plastkorpus, kus kontaktid. Neid saab seal üksteise suhtes nihutada küljepeal olevate kruvidega.
          Kui väga ära põlenud, siis vaja vahetada. Kauguse kohta kindlasti tootjal oma mõõt, aga saab ka katse eksituse toel hakkama. Väga vingeks süütamist ka ei maksa ajada, võib kuskilt käpa juhtmetest-kontaktidest üle kuskile peksma hakata.
          CEA plasmal selline lahendus. Seal valges plastkorpuses siis need kontaktid. Kindlasti Stahlwerkil miskit analoogset.
          Click image for larger version

Name:	plas 007.JPG
Views:	1
Size:	175,2 KB
ID:	869291Click image for larger version

Name:	plas 012.JPG
Views:	1
Size:	168,8 KB
ID:	869292Click image for larger version

Name:	plas 013.JPG
Views:	1
Size:	169,1 KB
ID:	869293

          Comment

          Working...
          X