Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Küsimused seoses raadio valmistamisega

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Küsimused seoses raadio valmistamisega

    http://www.fyysika.ee/fyysika/meistr...ails=1&id=1203 Sellelt lingilt tuli hea mõte ka ise raadio valmistada. Aga missugust pöördkondensaatorit kasutada. Kas sobib tavalise raadio oma või vms. Selllel lingil on veel lihtsalt kondensaator, diood. Kas selliseid võib leida ka vene raadiotelt. Ehk siin mõni teadmistega raadioamatöör.

    #2
    Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

    Kena projekt, AGA - kesklainel ei tule enam midagi huvitavat
    Pöördkondensaatorit on raske leida, aga seda saab ka ise valmistada.
    Kõrgeoomise tefonikapsli leidmine on kah raske - nüüdseaja valjuhääldid on 4 ... 16 oomised, vaja oleks aga 16 kilooomist.
    Radioamatööride jutte saad kuulata juba umbes selliste asjadega: http://www.qsl.net/pa2ohh/05simrx.htm
    viimati muutis kasutaja klm; 10 m 2013, 21:28.
    MINULE EI MEELDI KUI MÕNINGAD ISIKUD MINU POSTITUSI MUUDAVAD,
    KUI POSTITUS EI SOBI SIIS PALUKS SEE KUSTUTADA !

    Comment


      #3
      Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

      No jah seda küll. AGA toimima peaks ikka hakkama.Mingeid sagedusi ikka saab kuulata. Pöördkondensaatori küsimus õhus.

      Comment


        #4
        Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

        Selle skeemiga sai vanasti kuulata kohaliiku võimsat kesklainesaatjat. Tänapäeval ei kuule mitte midagi. Naabrite signaal on väga nõrk ja vajab võimendamist.
        Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

        Comment


          #5
          Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega



          Siin on infot. Ka sellekohta, mida ehk kuulata saaks.

          Comment


            #6
            Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

            Proovi parem midagi sellist :
            Lihtsamaks enam minna ei saa. Kui siis mõni veel lihtsam ja tänapäevaseb võimendi sinna järgi panna kus polegi ühtegi välist komponenti...




            K
            rt selle ma proovin täna kohe ise järgi Kui ma vajalikud komponendid leian muidugi
            viimati muutis kasutaja imelik poiss; 11 m 2013, 10:05. Põhjus: Suurem pilt, no kurat ei lähe see pilt ikka kuidagi suuremaks.

            Comment


              #7
              Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

              Venemaal vist töötab üht-teist veel kesklainel?..
              Pea nelikümmend aastat tagasi saigi minu elektroonikahuvi alguse detektrorraadio näppimisest. Naabripoiss leidis kusagilt ennesõjaaegse raadio tükid. Mingi ime läbi oli ka säilinud pea täiesti komplektne detektori kristallihoidja koos kristalliga. Ainult vedrunõel oli sel kaduma läinud. Taastas kogu seadme oma mõistuse piires kuidas oskas. Vedas talu kuuskede vahele mitukümmend meetrit antennitraati ja tekitas ka mingi maanduse. Tegelikult kõige esimest korda tema aparaati nähes mina sealt küll ühtegi piuksu ei kuulnud. Ometigi sisustasime terve pika õhtu detektori käepidemega seda õiget "tundlikku punkti" otsides. Poiss ise väitis küll, et tema ise oli eelmine päev ikka miskit kuulnud. Võimalik, et aja jooksul oli originaal kristall (vist "galeeniks" nimetati seda) siiski kaduma läinud ja meil võis seal olla ka suvaline kruusakivi..
              Aga kuradile sai sellega kolm tilka verd antud ja kuidagi ülilihtsalt leidsin ruttu ka kirjandust, mis tõestas mulle, et sellised asjad on tõesti olemas ja! - töötavad! Noh ja et moodsamal ajal ei pea enam nõelaga kristalli peal seda õiget punkti otsima vaid võib kasutada valmis dioodi. Tol ajal töötas kesklainel kaks kohalikku raadioprogrammi - Eesti Raadio Esimene Programm ja Vikerraadio. Esimese programmi saatja signaal oli minu kodukandis vist maru võimas, sest tänu detektorraadio halvale selektiivsusele oli praktiliselt "kogu skaala" selle programmi häält täis. Minul oli muidugi huvi vikerraadiot kuulata, ja nii kulutasin palju energiat ja mähisetraasti kõikvõimalike võnkerigipoolide väljamõtlemiseks ja valmistamiseks. Sain valmis ka konstruktsiooni, mille üle alguses maru uhke olin, sest see tõesti töötas ja pidasin ennast selle autoriks. Hiljem, kui elektroonikateemalisi raamatuid rohkem suutsin hankida, siis sain muidugi teada, et see maailmas juba ammu enne mind olemas oli ja teda "variomeetriks" kutsutakse.
              Igatahes raadiojaamadele häälestamine minul õnnestuski tol ajal pigem võnkeringi poolide induktiivsustega suurtes piirides mängides ja neid võnkeringe väga mitmel moel koostades ja sidestades, kui mistahes pöördkondensaatorit lihtsalt pöörates. Detektoriks oli minule tollel ajal kättesaadud dioodidest konkurentsitult parim punktdiood "Д2E" ( http://cryptosemantica.lomasm.ru/рус...6;2и.jpg )
              No raadilainete levitingimused muutuvad nii ööpäevas kui ka aastaajaliselt. Ja nii sai sügisõhtuti teinekord poole ööni üleval oldud ja klapid peas "maailma kuulatud". Eks samu asju oleks saanud ka tavalisest "suurest" raadiost kuulata, kuid see polnud sajandiku võrragi sama huvitav. Või noh! - tegelikult polnud üldse huvitav. Tol ajal (vist!) vaikisid meie raadiojaamad öösiti ja (jällegi: vist!) lülitati välja ka raadiosaatjad. Igatahes kui kohalikud jaamad enam ei seganud, läks kõrvaklappides tõeliseks mölluks. Vähemalt kõrvaklappidega poisikesele tundus tõesti, et terve maailm muutus korraga kuuldavaks. Ja seda "tasuta" - ilma patareisid ostmata või lampraadiot käima ajamata. Harjusin tollel ajal magamagi jääma nii, et klapid olid peas ja ikka mingi muusika või jutt käis kõrva. "Suurt" raadiot ei lubatud ju magamise ajaks omapead mängima jätta ja transistorraadio patareisid polnud ka arukas magamiseks kulutada. Tõttöelda jäi viga külge tänase päevani - täiesti vaikses toas ei saa ma uinuda.
              viimati muutis kasutaja Plinn; 11 m 2013, 19:55. Põhjus: Ikka need näpukad/trükivead!.. :(

              Comment


                #8
                Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                to: Pilnn
                Ajad mind nostalgitsema. Tõesti, ka minu esimene "raadio" oli detektorvastuvõtja. Töötas ja võttis vaid ühte jaama, ei mäleta, oli see siis ER 1 või 2 programm.

                Tänapäeval kahtlen kas üldse midagi ringhäälingulaadset "dioodiga" kuuleb. Eeter ju kõiksugu müra täis. Proovisin huvipärast raadio "AM"-i - Iga sagedus siriseb isemoodi. Raadioks Sony ICF-M33RDS .
                Mäletan lapsepõlvest, kui jaama pealt ära keerasid oli ikka kuulda kahin.
                Võibolla kõlbab CB -d kuulata ? (ei mitte kesklainet vaid nn käsiraadiojaamu).
                Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                Comment


                  #9
                  Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                  Sai ka sellisega alustatud. Meelde on jäänud, et aegajalt kippus mingi Ameerika Hääle jaam sisse trügima.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                    Üks ja ainuke kesklainesaatja Eestis on Tartu lähedal Kavastus! See on jänkidelt, Venemaa avarustesse, venekeelseid ususaateid edastav jaam! Lätis ja Leedus kesklaine enam pole saatjaid töötamas! Soomes oli vanasti kesklaine madalama sageduse otsa pool Helsingis ja pikalaine keskel, Lahtis jaamade geograafiliselte asukoht! Talvel on kesklaine õhtuti jaamu täis ja kõik töötavad oma endistel sagedustel! Seega peaaegu iga 18kHz järel on jaam! Peaaegu seepärast, et osa nendest on siiski suletud ja rahvusvaheliselt nendele eraldatud sagedus on tühi, aga samas teistele kasutamiseks on see sagedus siin lähikonnas keelatud-suletud! Venemaa jaamad uhavad oma täies mahus sagedustel, millistel on neil õigus eetrisse väljuda! Seejuures lubatud võimsustest kinnipidamises, ma kahtlen! Aga üldjuhul on see väljapritsitav võimsus kontrollitav ka kaugemalt ja ei usu, et venelased sooviksid rahvusvahelist skandaali!
                    Teed otsemuundusvastuvõtja ja kuulad ULL-i. Saab ehituselt natuke keerulisem, aga peaks töötama ja mõnda aega ka sagedust suudab paigal hoida!
                    viimati muutis kasutaja rainadov; 11 m 2013, 12:15. Põhjus: täht

                    Comment


                      #11
                      Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                      Sai algulka keritud selline suur ca 2 liitrid pool ja kasvatatud väävlikristall aga
                      žileti tera ei olnud kuskilt saada. Kui tulid müüki punktdioodid oli juba lihtne.
                      Kõrvaklapi pooli mähkimine oli veel selline suurem töö.

                      Lõpuks oli vaja maandust, reformvoodit, sinna vahele diood ja kõrvaklapp ning
                      oli täitsa kuulda kuidas raadio rääkis.

                      Aasta oli siis kuskil 55.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                        No näed kui tundlik teema Kui mina alustasin ei olnud D2 diood probleemiks ja saaremaal tuli minu pillist lausa kolm jaama - Eesti raadio, vene Majak ja Saare Kaluri traalerite emajaam. See viimane asus kõrvalkvartalis ja kui saatele läks, siis midagi muud peale tema enam eetris ei olnud. Ka vanemate lampraadios mitte...

                        Comment


                          #13
                          Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                          Tõepoolest nostalgiline teema!
                          Minu detektorraadiol ei olnud D2E dioodi. Kasutasin selle asemel pliiatsi grafiitsüdamikku ja žiletitera. Grafiit oli väga teravaks tehtud ja vasktraadi otsa mähitult toetus žiletile. Kogu detektor oli ehitatud mingile pistikule kuhu sai vajalik kruvide alla kinnitada. Grafiidi asukoha muutmisega žiletil leidsime erinevaid jaamu. Antenniks sai kasutatud koduse raadio antenni. Maanduslatti käisime sepa juures tegemas, maasse tampimine oli omaette lugu. Pooli väljavõtetelt sai ka jaamu vahetada.
                          Öised kuulamised olid ikka hästi mõnusad ja jaamu oli ka palju. Olid alles ajad ja sealt ka see pisik.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                            http://www.fyysika.ee/fyysika/pildid...s/dsc02343.jpg selliseid õhkdielektrikuga pöördkondensaatoreid saab või sai vanadest lampraadiotest ja mõnedest patareitoitega vene kesk- ja pikklainega kaasaskantavast raadiovastuvõtjast. Tänapäevased tahkdielektrikuga pisemad pöörikud sobivad ka, aga siis tuleb kaks sektsiooni paralleelselt ühendada (vist oli sedapidi).
                            73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                            ATiP1pN4XeM

                            Comment


                              #15
                              Vs: Küsimused seoses raadio valmistamisega

                              Ostas on üks maru vägev variomeeter, ise sain sealt omale paar tk, saab kah omale vinge raadio ehitada , muidugi induktiivsus vast liiga väike, et kannataks pikklainetel kasutada :P
                              Vahetada 350W lampvõimendi jääksoojust Kaja Kallase elektrimolekulide vastu.

                              Comment

                              Working...
                              X