Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

LEDi pinge reguleerimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    LEDi pinge reguleerimine

    Nii, olen algaja elektroonika alal.
    Mul on 3,7V sinine LED (vist ~30mA) ning toide on 5V.
    Ma tean, et vaja panna takisti vahele, et asi korralikult tööle jääks, kuid
    ma tahaksin teha seda pinget reguleeritavaks potentsiomeetriga
    Küsimus: Kuidas valida õige potentsiomeeter (et oleks õige võimsusega ja kõik muu)?.
    Kas tuleb panna sinna ahelasse lisaks ka sobiv takisti (lisaks potentsiomeetrilr), et kui potekas põhja keerates oleks max pinge aint ~3,7V?
    Ette tänades rmg
    |V|355 VV17|-| 7}{3 |3357, [)13 (_1|<3 7]-[3 R357
    Kõik õhkrelvadest: www.Field-Target.ee.
    Airguns.ee - Eesti ainuke vaid õhkrelvadele pühendatud foorum!

    #2
    Valgusdioodidega (lüh. LED) selline lugu, et nendel tuleks piirata pigem VOOLU, et see ei ületaks lubatud suurust (enamikul suurusjärgus 20mA ehk 0,02A). Pingelang LED-il muutub suhteliselt vähe, see sõltub kõige enam siiski tüübist/värvusest. Piiramistakistile peaks siis langema pinge, mis on toitepinge miinus pingelang LED-il. Takistuse saab arvutada lihtsalt kasutades Ohmi seaduse valemit.
    Takistil (seda üldiselt, mitte ainult siinsel juhtumil) eralduv võimsus P (vattides) on arvutatav kui on teada seda läbiv vool I (amprites) või talle jääv pinge U (voltides) ja takisti takistus R (oomides) :
    P = I x I x R või siis P = U x U / R
    Takisti tuleks siis võtta sellest suurema lubatud võimsusega.
    Nii. Maksimaalne lubatav vool on sellega piiratud, nüüd veel heleduse vähendamiseks/reguleerimiseks vaja voolu vähendada. Täiendavalt jadamisi reguleeritava takistiga saab siis seda teha. Selle takistus võiks olla mõni või isegi mõnikümmend korda suurem kui varemarvutatud piiramistakisti, katse näitaks soovitud heleduse reguleerimise ulatuse ära...
    Elektroonika töötab suitsu baasil.
    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

    Comment


      #3
      NB&#33; takisti võimsus ei mängi mingit rolli,sest nii nõrka takistit, mis ei kannata LEDi läbivat voolu on väga raske leida.

      Comment


        #4
        Lisaks veel niipalju et LED-e kasutati mõnel pool tugipinge allikana (stabilitronina). Pinge tema peal ei muutu kui eeltakisti normaalse väärtusega ja üldine toide kõigub. Voolu muutmine muudab heledust küll.
        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

        Comment


          #5
          Nonii siin on k6vasti teooriat aga l2heks nyyd konkreetse n2ite juurde.
          Tegelt tahtsin ma potekaga lihtsalt LEDi heledust reguleerida. Ma ei saan p2ris h2sti aru, et kas siis saab v6i ei? V6i peab pinge asemel m2ngima voolutugevusega? Kuidas t2psemalt, r22giks ikka konkreetse juhumi kohta: 3,7V 30mA LED ning toide 5V pealt. Kui panna lihtsalt takisti siis peaks sinna minema 43,3 Ohm ehk siis 47Ohm on lvist l2him takisti (0,039W->0,065W l2him)? On 6ige?
          Aga edasi: mis nipiga ma saaksin LEDi heledust reguleerida. R22kige konkreetsetest lahendustest ja arvudest.
          Ootan vastust
          |V|355 VV17|-| 7}{3 |3357, [)13 (_1|<3 7]-[3 R357
          Kõik õhkrelvadest: www.Field-Target.ee.
          Airguns.ee - Eesti ainuke vaid õhkrelvadele pühendatud foorum!

          Comment


            #6
            Pane ühe jala külge 3.7V/30mA=120Oomi takisti siis sinna otsa seesamane potekas ning toide poteka keskmise jala külge. 120 takk ei lase voolul yle 30 mA minna ja potekaga saab reguleerida jadamisi takistust ehk saad suurema takistuse panna mis vähendab voolu ja heledust.
            Kui kuidagimoodi enam ei saa siis vaata manuali.

            Comment


              #7
              LEDide heledust on kavalam reguleerida impulss-laiusmeetodil. Ei mingeid võimsuskadusid. Kiviks sobib taimer 555, mille pulsi kestust muudad.
              - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
              - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

              Comment


                #8
                Nii felch, r22gi tsipa l2hemalt, kuna ma ei tea elektroonikast pooltki niipalju kui sina. V6ib-olla oled nii kena ja seletad lahti oma variandi puhul kogu skeemi jupp haaval, siis saan 2kki ma ka aru. Alati on hea kuulata uusi lahendusk2ike, aita mul avastada elektroonika v6rratut maailma.
                |V|355 VV17|-| 7}{3 |3357, [)13 (_1|<3 7]-[3 R357
                Kõik õhkrelvadest: www.Field-Target.ee.
                Airguns.ee - Eesti ainuke vaid õhkrelvadele pühendatud foorum!

                Comment


                  #9
                  Toidame LEDi impulsspingega - LED mingi geneka väljundis, läbi eeltakisti. Pulsil on aktiivnew osa (pinge kõrge) ja pausi osa (pinge null). Muutes pausi pikemaks ja aktiivset osa lühemaks, väheneb koormusesse minev keskmine energia ja järelikult ka nähtav heledus. Konkreetselt teed trikki nt. 555 taimeriga. Kivi on odav ja lihtne ühendada.
                  On ka keerukamaid kive: http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/3553
                  Taimerist juttu siin: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/555test.htm
                  - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                  - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by smartman@Jun 3 2004, 10:49
                    Pane ühe jala külge 3.7V/30mA=120Oomi takisti siis sinna otsa seesamane potekas ning toide poteka keskmise jala külge. 120 takk ei lase voolul yle 30 mA minna ja potekaga saab reguleerida jadamisi takistust ehk saad suurema takistuse panna mis vähendab voolu ja heledust.
                    Toide on 5V, dioodile jääb 3,7V, takistile jääb 5-3,7=1,3V
                    Seega siis 1,3V/30mA=43,3 oomi takisti

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by jassa+Jun 5 2004, 10:57--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (jassa @ Jun 5 2004, 10:57)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-smartman@Jun 3 2004, 10:49
                      Pane ühe jala külge 3.7V/30mA=120Oomi takisti siis sinna otsa seesamane potekas ning toide poteka keskmise jala külge. 120 takk ei lase voolul yle 30 mA minna ja potekaga saab reguleerida jadamisi takistust ehk saad suurema takistuse panna mis vähendab voolu ja heledust.
                      Toide on 5V, dioodile jääb 3,7V, takistile jääb 5-3,7=1,3V
                      Seega siis 1,3V/30mA=43,3 oomi takisti [/b][/quote]
                      Kogutakistus on seega 43.3 oomi kui toide on 5V siis I tuleb 5/43.3=115mA ja poodi uue dioodi järele&#33; Impulssidega on ka hea toita muidugi aga lihtsalt takistuse muutmisega tuleb odavam ja lihtsam.
                      Kui kuidagimoodi enam ei saa siis vaata manuali.

                      Comment


                        #12
                        Kuskilt õpikust tuleks korrata teemat "Ohmi seadus vooluringi osa kohta"...

                        ...see tähendab - SELLELE takistile jääv pinge(lang), SEDA takistit läbiv vool ja SELLE takisti takistuse väärtused Ohmi seaduse valemiga seotud.
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment

                        Working...
                        X