Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

220V kahest faasist?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    220V kahest faasist?

    Teema ajendatud HV foorumist läbikäinud postitusega seoses... Keegi selgitaks ehk seda süsteemi. Endal hetkel ettekujutus sellest tööpõhimõttest puudub.

    v6sa kirjutas: 8 kirjutas: 220V erinevate faaside küsimust kommenteerida ei oska. Pole ka kogemusi - mul näiteks polegi pistikupesades nulli, on lihtsalt kahe faasi vahelt 220V.

    ***
    Tore füüsik
    Iga faasi ja nulli vahel on alati 220V. Kahe faasi vahel on alati 380V (faaside 220V siinused on omavahel 120 kraadises nihkes). Eeldades et kõik on korrektselt ühendatud. Tuppa peaks tulema alati faas, nulljuhe ja maandus.

    ***
    ot: Alt läksid nüüd hoopis sina oma füüsikateadmistega Tule Tallinna kesklinna ja tutvu 1.vabariigi aegse Siemensi voolusüsteemiga 220/127V, mis veel üpris laialdaselt kasutuses (veel mitusada alajaama peaksid olema sellised). Posti otsas on ainult 3 juhet, nulljuhet pole olemas (kuigi faasi ja maanduse vahelt saab kätte 127V, mis küll koormust ei talu). Kõik tarbijad võetakse kolmes variandis kahe faasi vahelt (nn. kolmnurksüsteem). Süsteemil on omapäraseid käitumiseripärasid, juhul kui kusagil liinil üks juhe katkeb (siis saab põnevaid efekte näha). Muide, ega seda süsteemi tõesti ei tunta enam eriti, sest hiljuti tuli ka üks elektrik siia ja mõõtis et mida paganat, tema faasiindikaator näitab mõlemas pistiku augus faasi!

    #2
    Vs: 220V kahest faasist?

    Kahe faasi vahel on tõesti 380V. Kui sa oma seinapistikusse kaks faasi kütad,siis on mingi aparaadi ühendamisel ilutulestik garanteeritud.
    Isegi vene ajal jooksis postide vahel ka nulljuhe.Seda vana Siemensi süsteemi ei oska ma kommenteerida,pole seda näinud.Sellest kommentaarist selgub,et see oli 220/127V.Kui nii,siis on asi loogiline,et kahe faasi vahe on 230V,sest faasi ja nulli vahe peaks olema siis 127V.
    Tänapäeval peab tuppa tulema ikkagi 1 (või 3) faasi,null ja kordusmaandus.
    Vana helitehnika remont Pärnus

    Comment


      #3
      Vs: 220V kahest faasist?

      tänapäeval tuleb siiski suht suures osas tallinnas tuppa 2 või 3 faasi ja nende vahel siis 220V. nt polütehnikum on kolmnurksüsteemi peal, aga samas kõrval hansapank on 400V(endine 380V) süsteemil. polükast kosmose poole jäävad majad peaks ka mingi osa olema veel 3*220V süsteemil.
      kasutada saab väga edukalt: maanduskontuur tuleb teha lokaalne ja kilpi pannakse paariskaitsmed, mille hoovad on ühendatud. lühise või ülekoormuse korral lülitatakse välja mõlemad faasid.
      rootslased kasutavad militaarsüsteemides siiani 3*220V süsteemi, sest see on ohutum, kuna maa ja faasi vahe on ainult 127V ja see naljalt ei tapa. kuni 3f tarbijaid ei kasutata, ei ole tarbija pool mingit vahet, mis süsteemiga tegu on. koormuse jagamine on tiba keerulisem, kui on tegemist generaatoriga, aga võrguühendusel muretseb selle eest eesti energia...
      Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

      Comment


        #4
        Vs: 220V kahest faasist?

        tallinna kesklinnas on tõesti veel seinapistikus kaks faasi.ega jah paljud seda enam ei tea.praegugi toimub elektrisüsteemi ümberehitus.ei tea,millal meie majani jõutakse.

        Comment


          #5
          Vs: 220V kahest faasist?

          Pelgulinn (Ristiku, Maisi, Nisu, Rukki, Õle, Heina jne.) olid alles paar aastat tagasi vana sistemi peal, vast on tänagi.

          Comment


            #6
            Vs: 220V kahest faasist?

            Koduseadmetega(arvutid, telekad, laualambid jne) pole tarbija jaoks erilist vahet kas kaks faasi 220V või üks faas ja null aga kolmefaasiliste tarbijatega see jama, et võivad maha põleda kui madalam pinge peale anda(kõrgema pingega muidugi ka), selleks peab sellistes kahtlastes kohtades(Tallinna kesklinn) alati mõõtma faaside vahelist pinget ja siis mootorid vastavalt kas kolmnurka või tähte ühendama.
            Kasutatakse ka spetsiaalseid trafosid millega saab teha ülemineku 220/380 ja vastupidi.

            Vanasti ehitusel oli tüüpiline , et esimene mootor põletati maha vanalinna tööle minnes ja teine siis kui tagasi levinuma(380V) võrgu külge ühendati.

            Selle 220/127 süsteemiga on igasugu kino saanud, sõbral kadus üks faas ära ja tema ei märganudki seda, kuna arvuti töötas edasi(allesjäänud faasi peal, läbi teiste koormuste tuli nati teist faasi ka) ainult teised käisid mööda korterit ringi ja kirusid, et vool läks ära(tegelikult hõõglambid ka hõõgusid õrnalt.

            Ühel tuttaval käis elektrik vannitoa valgustit vahetamas(vedas ka kilbist uue juhtme) ja ühendas kilbis sinise ja kolla rohelise korpusse, ise jäi vist tööga rahule aga tuttav mingil põhjusel mitte ja kutsus mind vaatama, lamp vaevu hõõgus, otsisin oma pool tunnikest lühist(seina pealt harukarbid lahti jne) enne kui kilbis seda jama märkasin.

            Comment


              #7
              Vs: 220V kahest faasist?

              Neid jamasid olen ise ka lahendamas käinud, kus keegi keenjus on näiteks teisest kohast "nulli" juurde tõmmanud 127/220 süsteemis ja siis faasidevahelisi lühiseid teinud.
              Kõige huvitavam oli ühes kesklinna majas, kus päris palju gruppe valgust ja kõik 2 faasi vahelt, enamusel ka mõlemat faasi katkestav lüliti. Muidugi oli keegi selline sinna külge lastud, kes asja ei tabanud, ja see oli oma ühendamistega (a la siit on null puudu, võtame kõrvalt karbist) tekitanud mõnede gruppide faasidevahelisi lühiseid. Muidugi sulavkaitsmed, mõlema faasi vahel nagu peab. Kogu süsteem käitus väga imelikult - mõni kaitse läbi - vahetame ära... Lülitad midagi sisse, läheb mõni lamp põlema. Lülitad veel midagi sisse, läheb mõni uus lamp põlema ja mõni teine lamp kustub ära, sest mingi kaitse põles läbi ja mõni grupp jäi kahe sama faasi otsa vahele. Lülitada midagi välja, mõni muu grupp, mis enne pime oli, hoopis hakkab poolenisti hõõguma. Täitsa tore isekonfigureeruv süsteem. Paras hämming kuni lõpuks läbi sai näritud sellest.

              Ja neid keenjuseid on ka nähtud, kes veavad europistikud ja ühendavad kaitsemaandused kõik kenasti kaitsmepesa karbi kere külge, kuigi sealt kuskile edasi maandust ei lähe (3-juhtmega süsteem, ainult faasid). Hea et veel mõnda nulli sinna ei pane, et kogu maja läbi suvalise asja faasi alla lasta.

              Btw, 3x127-ga saab väga kenasti lampe veerandile võimsusele lasta kui kaks võrdset gruppi. Üks grupp 1.-2. faasi vahele; teine 2.-3. vahele. Piisab kui katkestada 2. faas ära nii et gruppide otsad kokku jääks ja lambid jäävad kenasti 1.-3. vahele jadamisi.

              Comment


                #8
                Vs: 220V kahest faasist?

                Isekonfigureeruv süsteem :P


                Esmalt postitatud ppv poolt
                ... Vanasti ehitusel oli tüüpiline , et esimene mootor põletati maha vanalinna tööle minnes ja teine siis kui tagasi levinuma(380V) võrgu külge ühendati. ...
                Hmm... Lapsepõlvest mäletan hästi, kuidas vanaisa kogemata õunapurustaja mootori maha põletas ja see ümbermähkimisele läks. Vist oli nii, et käis vahepeal 127/220 süsteemis ja oli kolmnurka jäänud.

                Comment


                  #9
                  Vs: 220V kahest faasist?

                  koormusetta mootor 3*220V süsteemis maha ei põle, lihtsalt moment on vilets ja koormamisel ei suuda mootor pöördeid hoida ning kuumeneb, kuni maha põleb. tavaliselt võtab see mitu minutit ja peaks olema idioot, kui uimast mootorit ei märka kontrollida.
                  220V mootor 380V otsas muidugi lahkub kiiresti. vool on samas väga suur ja vahel võib tekkida võimalus, et kaitse päästab. inimesed muidugi ei viitsi siis enamasti kontrollida mootori tarbimist ja pannakse kõvem kaitse...
                  Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                  Comment


                    #10
                    Vs: 220V kahest faasist?

                    Esmalt postitatud reuter poolt
                    tänapäeval tuleb siiski suht suures osas tallinnas tuppa 2 või 3 faasi ja nende vahel siis 220V. nt polütehnikum on kolmnurksüsteemi peal
                    Polütehnikume ei ole enam.. 2006 aasta alguses vahetati trafo välja.

                    Comment


                      #11
                      Vs: 220V kahest faasist?

                      huvitav, kes plekkis kinni, siis kogu majale uue elektrisüsteemi, vanal süsteemil ju puudus null ja maandus
                      Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                      Comment


                        #12
                        Vs: 220V kahest faasist?

                        ei tea, kes selle kinni plekkis.. minu arust jäeti kõik vanad juhtmed ka.. ühte lasti faas, teise null, aga maandus - kellel seda vaja on? Igatahes pärnu mnt TLU ühikas, mis TPT kõrval kasutab veel vana trafot.. (Hr. Kuusi juttu järgi).

                        aa.. kuigi remont käib seal praegu.. arvan, et vahetavad siis selle vana juhtmestiku ka ära..

                        Comment


                          #13
                          Vs: 220V kahest faasist?

                          jah. lõunaeestis ka kohati see system peal. sõbraga juhtus ükskord nii, et netis surfates, hakkas järsku ekraan veidralt virvendama. tuled kustusid kõik ka aga peaaegu ära ja modem lülitus ka välja.
                          arvates, et viga arvutis või monitoris, tõmbasime kähku juhtmed seinast.
                          pärast selgus, et kolmandik linna on pime. lugu oli nimelt niimodi, et mingi mees oli kohe innukalt asja parandama läinud, nagu selgus oli ta ikka kõva elektrik. pole aimugi, mis ta seal punase noolega kapis tegi, aga seepeale otsustas kolmandikku linnast elektriga varustanud trafojaamal mingi asi ära sulada/põleda. eesti- energia mehed tulid alles öösel pimedas kahe autoga kohale. kolistasid ja ronisid jämedate kaablite vahel ja traafode otsas hommikutundideni enda taskulampidega. see "ELEKTRIK" oli ka neile seltsiks. ja näitas, hiljem meestele, mida ta kapis teinud oli.
                          seepeale hakkasid elektri-inimesed teda sõimama. t2pselt ei mäleta enam, milles viga oli, aga lõpuks sai kõik korda.
                          www.ledlahendus.ee

                          Comment


                            #14
                            Vs: 220V kahest faasist?

                            Elektriala 5/2007 lk 28:
                            Praegu on projekteerimisel kahe Lasnamäe alajaama rekonstrueerimine koos uue kaablivõrgu ehitamise (Majaka, Sikupilli, Killustiku ning Tuulemäe tänavatele) ning kilpide paigaldusega. Mõlema alajaama baasil ehitatakse välja üleminekuvalmidus vähemalt kaheksakümnele KÜle.
                            Uuele pingesüsteemile üleminek annab klientidele võimaluse kasutada kõiki uusi elektriseadmeid, vähendab elektri- ja tuleohtu (saab kasutada rikkevoolukaitset) ning võimaldab optimaalsemat koormuste jaotust.
                            Praeguste prognooside kohaselt oleks tarvis hetke hindadega Tallinna 3x220 V pingesüsteemi likvideerimiseks investeerida ca 320 mln krooni.
                            Eesti Energia soovib üleminektesse iga aasta rohkem investeerida. Käesoleva aasta eelarve on 21 mln krooni. Selleks et rohkem investeerida, peab olema ka kliendipoolne soov pingesüsteemi vahetada.

                            Comment


                              #15
                              Vs: 220V kahest faasist?

                              vähendab elektri- ja tuleohtu (saab kasutada rikkevoolukaitset)
                              Huvitav, kes või mis keelab seda teha vana süsteemi puhul?

                              Erinevatest pingesüsteemidest tuli meelde juhtum Läänemaa Metsamajandi aegadest, kus tekkis segadus suure kolmefaasilise mootori ühendamisel. Tegu oli vist koguni 8 kW mootoriga, klemmlauas kenasti kuus polti ja lipikul kirjas 380/660 V. Kohalik elektrik ühendas asja "loomulikust inteligentsist" muidugid tähte ja kõik olid väga üllatunud, kui söödajahu veski koormamisel maha põles.
                              Uue mootori ühendamisel suutsime koos kolleegiga selle "spetsialisti" eemal hoida ja kolmnurka ühendatud mootor töötas ideaalselt, vähemalt kuni suure erastamislaineni.
                              Sa vaatasid, aga ei Näinud; Sa kuulasid, aga ei Kuulnud....

                              Comment

                              Working...
                              X