Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

    Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
    Kahjuks kaabli ristlõike valemit pole veel leidnud
    Kui lähtuda sellest poemeeste soovitsest et
    1,5 >> 10 A
    2,5 >> 16 A
    siis paistab et lubatud vool on võrdeline juhtme ümbermõõduga.
    Tegur natuke muutub aga mitte väga palju.

    Hakka või otsima et kuidas siis ikkagi on.

    Comment


      #17
      Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

      joodetud ühendus on alati parem kui pressitud.
      See et jämedatele juhtmetele ei joodeta on mitmel põhjusel, Isolatsioon sulab ära ja muutub rabedaks. Ühenduse töökindluses raskem veenduda, pressides näha et pressitud, jootmisel aga õhutaskud jms silmale nähtamatud.
      Tina jookseb mööda soonu juhtme sisse muutes selle jäigaks ja tulemusena võib murduda painutamisel. Ülekoormuse korral kui asi kuumeneb on oht et joodetud ühendus tuleb lahti
      1 suur argument on ka töö kiirus.
      Joota aga võib kiudjuhet kui tegemist on mitte liikuva kaabliga ja juhtme otstele pannakse termorüüs.
      Isiklikult eelistan kilpides jms press+joode, pole seni ühtegi vigast ühendust näinud kui asi korralikult teha.
      Meetod käib nii et kinga sisse fluxiga tinatraati ja kuidude vahele ka. Siis kinni pressida. Kuumutada tina sulamiseni(näha kinga katte sulamise järgi. Kaableid on kärssama lastud aga miski lahti tulnud või yhendus ära põlenud pole juhtunud.
      Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
      1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
      2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

      Comment


        #18
        Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

        Esmalt postitatud asixmer poolt
        Kahjuks kaabli ristlõike valemit pole veel leidnud. Kaabli ristlõigete tabelid http://www.effex.ee/?pg=37

        Comment


          #19
          Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

          Arvestada tuleb ka seda, et mootori käivitusvool on kordades suurem töövoolust. Sõltuvalt koormusest võib isegi kuni kümmekond sekundit aega võtta ja sellele valule peavad juhtmed ja ühendused vastu pidama. Käivitusvool on tavaliselt mootori teiste andmete juures kirjas.

          Comment


            #20
            Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

            12 kW juures on käivitusvool tõesti priske juba. Teemaalgataja ei ole ka reetnud, mida ta selle mootoriga liigutama hakkab... Äkki oleks juba sel võimsusel kasulik aegrelee sujuvkäivituseks, ei ole vast suur lisakulu ja kaasajal on nad ilusad pisikesed ka...üks magnetkäiviti tuleb ka lisaks siis vist. Mõni tegutsev elektrik teaks selle kohta paremini öelda kui mina.

            Comment


              #21
              Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

              Ma sain sellest valemi tabelist aru nüüd seda, et kui palju mingi kaabel maksimaalselt kannatab, aga kuidas selle järgi kaablit valida? Minu loogika ütleb, et oleks vaja teada kaabli pikkust ja kui suurt võimsust sellest käivitama hakatakse, muidugi, mis kaabliga (materjal vask siis) et teada, mis ristlõikega kaablit ma teatud m tagant peaksin kasutama. Alates 16mm2 hakatakse alles kingasid kilbis kasutama? Ma saan aru, et sellise kaabli ristlõige ehk vase diagonaal on 16mm, aga sel juhul ei mahuks ju näiteks 10mm2, mis oleks nagu lubatud otse kontaktori klemmi alla panna, sinna ei mahu. Millest ma valesti aru olen saanud? Tänaud vastamast seni ja külma närvi lolliga

              Comment


                #22
                Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                Alates 16mm2 hakatakse alles kingasid kilbis kasutama? Ma saan aru, et sellise kaabli ristlõige ehk vase diagonaal on 16mm, aga sel juhul ei mahuks ju näiteks 10mm2, mis oleks nagu lubatud otse kontaktori klemmi alla panna, sinna ei mahu. Millest ma valesti aru olen saanud?
                Ristlõike pindala ja diagonaal ei ole üks ja sama asi.
                Ristlõike pindala saab ringi pindala valemiga. näit 10mm läbimõõduga kaabli ristlõikepindala on ~78,5mm2

                Comment


                  #23
                  Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                  Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                  Alates 16mm2 hakatakse alles kingasid kilbis kasutama?
                  Ma mõtlesin rohkem seda, et peenemale plankkaablile pole mõtet kaablikinga pressida, kuna see valgub aja jooksul sealt kinga seest lihtsalt välja, parem on aas keerata. 16mm² ja jämedamat kaablit sa otsast aasaks ei keera. Pealegi nii jämedat plankkaablit kasutad sa kilbis vaid sissetuleva ja väljamineva kaabli korral. Kuna sellisele mootorile sa nii jämedat kaablit nagunii ei vea, siis sinu puhul me räägime ehk vaid kilpi sissetulevast kaablist kui sedagi. Pealegi on tänapäeval klemmid valdavalt sellise ehitusega, et kaablikinga pole sul seal üldse kuhugi ühendada, sirge ots lihtsalt torgatakse õige koha peale ja üsna jäme ots mahub sinna sisse.
                  Aga kilbisisesed ühendused soovitaks teha ikka kiudkaabliga. Vajadusel saad kasutada ka kaablikinga (hülssi) olenemata ristlõikest. Võiksid muidugi teha ka planguga, aga seda kaablit kulub seal kilbis sees suhteliselt vähe ja hinnaprobleem ei tohiks nagu eriti kummitama hakata. Kiudkaabel on lihtsalt mugavam kasutada. Planguga teed ehk juhtahela, näiteks magnetkäiviti (kontaktor) lülitamiseks. Seda muidugi juhul kui need juhtnupud ei asu kilbi liikuva ukse küljes.

                  Mina paneks sina kilpi sisse 6 või 10mm² kiudkaabli, alla 6mm² pole ma tegelikult kilbis sees kunagi kasutanudki. Aga kui sa neid tabeleid vaatad, siis peaks nagu isegi 2.5mm² sobima (vanasti sobiski, polnud mingit probleemi). Seda läbimõõtu planku on võimalik isegi normaalselt väänata, nagu ka 4mm², jämedama puhul on kiudkaabel oluliselt mugavam.

                  Comment


                    #24
                    Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                    4 mm2 peaks sobima küll, 2,5mm2 on natuke kahtlane juba. Aegrelee kasutamine vaevalt et vajalik on ja kas seda üldse teostada võimalik on. See eeldab seda, et mootori mähiste otsad tulevad kõik klemmpaneelile ja mootor on ettenähtud kasutamiseks võrgus 380/660V, siis käivitamisel tähtlülitus, töötamine kolmnurklülituses. Ja veel, mida ühelgi juhul teha ei tohi, on mootori klemmpaneelil ühendus: mootori juhe-seib-mutter-seib-kaabel-seib-mutter. Selline ühendus on mootori surm, on päris palju mootoreid sellise ühenduse pärast tulnud vahetada.

                    Comment


                      #25
                      Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                      Kolmnurk ja tähtühenduse tegin endale selgeks. Nüüd jäi siiski segaseks mm2 teema. Kui nüüd selle valemi järgi arvutada 16mm2 diagonaal saaks me vastuseks et juba 2,5 ne plank juhe läheks kingad otsa ?
                      r2 korda pii = 78,5 mm2 valemit mõeldes.
                      Küsin veel selle aegrelee kohta, ma olen saanud aru, et on olemas mingi agregaat (relee vms) mis aitaks mootoril sujuvalt käivituda. Ja on olemas aegrelee, et saaks mingit seadet mingi aja ühiku töös hoida. Kuidas on selle sujuva käiviti õige tänapäevane nimi ja kuidas ta töötab (äkki keegi oskab lühidalt)

                      Ja veel, mida ühelgi juhul teha ei tohi, on mootori klemmpaneelil ühendus: mootori juhe-seib-mutter-seib-kaabel-seib-mutter. Kuidas oleks korrektne ühendada?

                      Tekib veel küsimus et kuidas elektrikud kaabli jämedust ütlevad. ütlevad 70-ne kaabel aga supler peale visetes on kaabli välis diagonaal ca 35mm?

                      Comment


                        #26
                        Re: Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                        Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                        et juba 2,5 ne plank juhe läheks kingad otsa ?
                        See 2.5mm, täpsemalt küll 2.26mm on raadius, läbimõõt on 2 korda suurem. Ja sellele EI PEA panema kaablikinga, sellele VÕIB panna kaablikinga.

                        Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                        et on olemas mingi agregaat (relee vms)
                        See on mootorile mähistega 380/660V (400/690V). Kui sul selline on, mitte 220/380V (230/400V), siis saad seda releed kasutada, see lülitab lihtsalt mootori mähised ringi.

                        Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                        mootori juhe-seib-mutter-seib-kaabel-seib-mutter
                        Üks mutter ja seib on ülearu.

                        Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                        ütlevad 70-ne kaabel
                        Kaablil mõõdetakse soone ristlõikepindala ruutmillimeetrites.

                        Comment


                          #27
                          Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                          Esmalt postitatud asixmer poolt Vaata postitust
                          kuidas elektrikud kaabli jämedust ütlevad. ütlevad 70-ne kaabel aga supler peale visetes on kaabli välis diagonaal ca 35mm?
                          70-ne kaabel tähendab, et ühe kaablisoone ristlõige on 70mm2 (diagonaal ilma isolatsioonita 9,4mm), kaabli välisdiagonaal sõltub isolatsiooni materjalist ja kaabli valmistajast ega näita midagi.

                          Comment


                            #28
                            Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                            Tänud asjaliku vastuse eest, jälle targem. Kaabli valiku valemit pole aga siiani leidnud (olen nüüd ka rohkem otsinud) On olemas mingi rusikareegel et 1,5mm2 16A 2,5mm2 25A jne nagu eespool keegi ütles, et

                            Poest pakutakse tavaliselt 1,5 2,5 - 10 A ja 16 A.
                            Selle mootori faasivool on suurem, sinna on vaja jämedamat juhet.

                            Minu loogika ütleb jällegi, et sõltub ka juhtme pikkus.

                            Mille järgi arvutada ikka ei oska.

                            Comment


                              #29
                              Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                              Kui pikk see kaabel sul siis on?

                              Comment


                                #30
                                Vs: 3 faasilise mootori ühendamine ja juhtme ristlõike valik

                                Ja kuhu sa selle kaabli paned? Seina peale, seina sisse, torusse, ...?

                                Comment

                                Working...
                                X