Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

    Tere
    Antud teema kasvas minu jaoks välja teemast kus otsisin elektrotehnika õpetajat, abi. Õpin arvutisüsteeme, seega palun mõista et ma ei peagi antud teemal super pädevaks saama. Hetkel loen soovitatud raamatud Raadio - See on imelihtne ning ka õppejõu materjale. Kuna aga ei leidnud kedagi kes õpetaks siis otsustasin et panen ül. millest ma aru ei saa siia üles ning kirjutan miks ma midagi valesti tegin ning kuidas siis oleks õige ja miks. Rõhutan et ei otsi etteütlemist kuna ei taha tulevikus olla mõttetu mees vaid vaid oma ala spetsialist.
    NB! Vastuseid ootan teemakohaseid mitte targutusi stiilis et oi oi oi kuidas saab seda mitte teada ning palun ka õppejõude mitte kritiseerida!

    Click image for larger version

Name:	Screenshot_1.jpg
Views:	1
Size:	27,5 KB
ID:	877087Ja küsimus oleks et kuidas saab Si süsteemi V ja mS korrutada, miks ma ei teisenda Volte milliVoltideks? Algvalem on ju R=V/I kuna aga G on R pöördväärtus siis saame G=I/V => U*G=I

    #2
    Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

    Pole norimiseks, aga:
    pinge: U
    vool: I
    takistus: R
    juhtivus: G
    Ühikuid tähistega reeglina ei jagata
    Aga niipidi tuletades, jah, kui astmeid segi ei aja, kõik õige.
    Absoluudina 100mA on õige.
    Märk aga...
    PS! Need on need vbl SSSi omad iseärasused, või lihtsalt algtõed või -lepped, mis minulgi pigem sassi läksid: kust suunas võetakse voolu liikumist, mis märgid, algolekud jnejne. Tee neist omale kondikava, siis jäävad meelde, ja pärast ongi ainult oskus valem ära tunda, arvud sisse, ja märk ette.
    Erilahendused.
    PS või mail.

    Comment


      #3
      Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

      Enda jaoks püüan ingl.k kinni hoida kuna tulevik vaevalt eestis. Seega on siis pinge V. Mis lepe see peab olema kui lahe õps Paesalu füssa laborites raius et kõigepealt kõik SI süsteemi ja siis tuld?

      Comment


        #4
        Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

        Kui tulevik vaevalt eestis, siis tõesti mingu nii.
        Ja kas SI-süsteem keelab eesliited?
        Null koma null null null null null null viis volti on suupärane?
        Erilahendused.
        PS või mail.

        Comment


          #5
          Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

          Esmalt postitatud adsl poolt Vaata postitust
          Enda jaoks püüan ingl.k kinni hoida kuna tulevik vaevalt eestis. Seega on siis pinge V. Mis lepe see peab olema kui lahe õps Paesalu füssa laborites raius et kõigepealt kõik SI süsteemi ja siis tuld?
          Õppejõul on tuline õigus, sa ei arvuta ju toa pindala nii, et ühe külje võtad meetrites, teise sentimeetrites ja siis tuimalt korrutad need numbrid kokku. Seega kõigepealt kõik voltideks, ampriteks, oomideks, siimensiteks ja muudeks SI ühikuteks ja siis tõesti tuld (tuim arvutamine). Sinu eelmise postitamise puhul siis tuleks millisiimensid viia siimensiteks ja siis teostada arvutuskäik. Ehk siis 1V*0,1S=0,1A. Kuna vastust küsitakse milliamprites, siis teostad veel ühe matemaatilise operatsiooni ja saad vastuseks 100mA. Loomulikult pead alati vaatama, kus on kõrgem potentsiaal ja mis suunas voolu küsitakse, Selle järgi saad vastuse märgi

          Comment


            #6
            Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

            Esmalt postitatud W@ldur poolt Vaata postitust
            Kui tulevik vaevalt eestis, siis tõesti mingu nii.
            Ja kas SI-süsteem keelab eesliited?
            Null koma null null null null null null viis volti on suupärane?
            Ei ole suupärane. Selleks on inimesed välja mõelnud arvude esitamise kümne astmete kaudu. Mis eriline kunst on valemis näiteks 10-t pikofaradit kirjutada 10*10^-12 F ?. Kui jätta arvutustes mingid asjad millides, teised mikrodes ja kolmandad "täissuurustes", on vead kerged tulema.

            Comment


              #7
              Miks ei tööta minu loogika G=1/R järelikult 100mS=0,01mOhm=0,00001Ohm Seega 1V/0,00001Ohm=100 000A=100mA OIH ja tuligi

              Teiste sarnaste skeemide puhul on mul vastus järjest palju kordi õige ehk siis siss samapalju kui välja ja takistid ei mõjuta. Miks siin selline jama?

              Click image for larger version

Name:	Screenshot_1.jpg
Views:	1
Size:	22,9 KB
ID:	867936Click image for larger version

Name:	Screenshot_2.jpg
Views:	1
Size:	22,8 KB
ID:	867937
              viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2014, 20:26. Põhjus: järjestikpostitused kokku

              Comment


                #8
                Palun ütle, kas sa saad aru Kirchoff seadustest ? . Aga olgu, teeme puust ette. Esimesel (vasakul) pildil on skeemiosa, kus mingisse punkti sisenevad voolud I1 ja I3, ning väljuvad voolud I2 ja vool läbi takisti R3. Kuna takistid R2 ja R3 on samade väärtustega, siis voolud I2 ja vool läbi takisti R3 on sama suured. Vaja on leida vool I3. Valem: I1+I3=2*I2 (sest eelnevalt saime me ju aru, et ka vool läbi R3 on võrdne I2-ga, eks ole) . Paned arvud asemele. -4+I3=2*2 I3=4+4=8mA. Täpselt sama jutt kehtib ka parempoolse skeemi osas, kus takistid R2 ja R3 on võrdsed, seega vool läbi nende antud skeemis on sama. Valem seega I1+I3=2*I2. I3=2*I2-I1. Arvud asemele: I3=2*4-3=5mA. Kas saad aru ?

                ------

                Ja veel - mis teadmistel need 2 ülesannet baseerusid ? Võid võtta endale eraldi vihiku tarkuseterade jaoks ja hakata neid kirja panema. Antud juhul siis: 1) Voolud paralleelsetes sama takistusega ahelates on samad 2) Mistahes skeemipunkti sisenevate ja sealt väljuvate voolude algebraline summa on null. Ma ei tea, võib-olla teil kuskil loengus antakse neid edasi kuidagi teises sõnastuses, kuid mõte on sama.
                viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2014, 20:27. Põhjus: järjestikpostitused kokku

                Comment


                  #9
                  Kui lisaks ampermeetritele vaataks kuidas lähevad voolud ka läbi takistite.
                  Laisk inimene, tegin Exceli tabeli
                  See I3 on siis täpselt valemi järgi kokku pandud sõlmpunkt.

                  Esimene rida nimed I1>R1 I2>R2 IR3 I3
                  Teine rida
                  Kolmas rida
                  jne

                  ___
                  Mis puutub soovitust viia kõik Si-sse siis nii Farad kui pikofarad on ju Si.
                  Kondensaatori mahtuvust võib mõõta ka sentimeetrites.
                  On ka selline süsteem kus 1 cm on 0,7 pF.
                  (oli vist ikka nii? Kunagi kasutati ja koolis õpetati)
                  Siis läheb segamini kasutus juba raskeks. Raskemaks.

                  Esmalt postitatud Arvi poolt
                  Voolud paralleelsetes sama takistusega ahelates on samad.
                  Vaataks natuke avaramalt.
                  Kui on teada takistus ja seda läbiv vool siis saab leida takistil oleva pinge.
                  Kui on teada pinge ja takistus siis saab leida takistit läbiva voolu.
                  Seega kui R2 ja R3 pole võrdsed lisanduks tulp UR3 ehk U(R2+R ampermeeter2)
                  Esimene rida nimed I1>R1 I2>R2 UR3 IR3 I3

                  Kui meil on rööpi mingid takistid, mille takistused on kordsed (ülesannete lemmikvõte)
                  Nt 9 ko ja 1 ko rööpis?
                  Siis võime mõelda et see 1 ko on 9 tükki 9 ko takisteid rööpi.
                  Seega kokku 10 tk 9 ko takisteid ja kogutakistus siis 900 oomi.
                  Nii saab lihtsamalt peast arvutada.
                  viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2014, 20:27. Põhjus: järjestikpostitused kokku

                  Comment


                    #10
                    Esmalt postitatud A.R. poolt
                    Vaataks natuke avaramalt.
                    Kui on teada takistus ja seda läbiv vool siis saab leida takistil oleva pinge.
                    Kui on teada pinge ja takistus siis saab leida takistit läbiva voolu.
                    .
                    Otse loomulikult taandub asi vanale heale kodanik Ohm seadusele. Aga on kasulik panna endale kõrva taha mingid kergesti meeldejäävad erijuhud. Siis pole alati vaja tuimalt arvutada. Las matemaatikud arvutavad. kõike igas asendis. Insenerid parem mõelgu enne, et äkki saab ka lihtsamalt.

                    Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
                    Laisk inimene, tegin Exceli tabeli
                    Su Exceli tabel ei aita kodanikule asjadest arusaamiseks mitte muhvigi kaasa, pigem põhjustab segadust. Kui vaatluse all olev kodanik on põhitõdedest aru saanud, siis las arvutab, kuidas ise tahab. Kas peast, arvutuspulkade, lükati või superarvutiga.
                    viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2014, 20:28. Põhjus: järjestikpostitused kokku

                    Comment


                      #11
                      Esmalt postitatud Arvi poolt Vaata postitust
                      Insenerid parem mõelgu enne, et äkki saab ka lihtsamalt.
                      Väga õige.
                      Mitte ei usu et seal pole veel ühte ülesannet kus R2 ja R3 ei ole võrdsed.
                      Siis pole tolle lahendamist enam vaja seletada. Jälle lihtsam.

                      Esmalt postitatud Arvi poolt
                      Su Exceli tabel ei aita kodanikule asjadest arusaamiseks mitte muhvigi kaasa, pigem põhjustab segadust.
                      Segadust põhjustab seal muutuja IR3.
                      Õpilane peab selle väärtuse kuskilt leidma.
                      Minu arust on see üks selle ülesande probleemidest.
                      Katsusin sellele natuke varjatumalt vihjata.

                      Tuu um enneki üits vikkor.
                      viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2014, 20:29. Põhjus: järjestikpostitused kokku

                      Comment


                        #12
                        Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

                        Räägiks näitena praktilise külje osast ka... (minujaoks küll antud skeemikäsitlus vastuvõetamatul kujundil esitatud)

                        Vasakpoolne joonis.. On näha skeemilt, et kahelt poolt tuleb peale vool ja alt küljelt väljub, ehk on väljund.
                        Räägitakse kõnes siis nii, et kahelt poolt tuleb pinge peale (ilma pingeta nii-ehk-naa voolu ei teki) ja alt läheb välja.
                        Ehk, sealt edasi.. kahelt poolt tuleb pinge peale, siis on sild ja sillast edasi on kaks takistust "maha" või edasi suunal.
                        Need plõrakad A-tähega on skeemil mõõtepunktid, mõõtepunkti sillad, mida saab lahti võtta ja sinna vahele ampermeetri ühendada näidu teada saamiseks. Nool näitab kuidas silla asemele ampermeeter ühendada, ehk ampermeetri ühendamise polaarsust.

                        See sai selgeks, et skeemil kujutatud alumisel väljuval poolel on kaks takistust, need on võrdsed ja seega voolud on võrdsed.
                        Aga, I1 näit on negatiivne! Ampermeeter näitab "-" märgiga tulemit! Ehk, vool ei tule peale R1 suunalt, vaid jookseb hoopis ka sinna suunda maha (ons seal rike, või toiteahel katksestuses vms).
                        Kuna voolud on seoses; nii palju kui peale tuleb, saab ka ära minna, on asi lihtne. Tehet saab teha oma näppude pealt ja pole vaja valemit, ega Exeli tabelit!

                        I1-lt jookseb 4mA "maha" ja alla (R2, R3) jookseb samuti 4mA maha ning palju siis peale tulema peaks, et kokku 8mA saaks edasi minna.. loomulikult 8mA.
                        See on sama küsimus, et klaas veega valati tühjaks, valati välja vett 4ml ja siis veel 4ml ja kui palju oli klaasis vett..

                        Loodame et on abiks..
                        Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

                        Comment


                          #13
                          Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

                          Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
                          Mis puutub soovitust viia kõik Si-sse siis nii Farad kui pikofarad on ju Si.
                          Ei ole. SI-s on mahtuvuse korral farad ühikuna ainuvalitseja. Piko on eesliide. Samuti ju SI-s on meeter pikkusmõõduna põhiühik. Sentimeeter pikkusmõõduna on juba CGS süsteemi põhiühik. Ok, farad pole põhiühik, vaid kuulub tuletatud ühikute klassi, kuid see pole antud juhul oluline.

                          Comment


                            #14
                            Ül. kirjeldus oli incoming current equals to outcoming ja kuna esimestes ül oli koostatud skeem nii et takistid ei mõjutanud kuidagi arvutust siis pressisin vana mõttega mis aga siin ei toiminud. Teades nüüd seda esmiest tarkusetera Arvi on mul isegi natuke häbi et nii lihtsat asja küsisin. Tänud jätkan

                            Mõned sellised ül vahelduseks - kõik laabub ilusti
                            Click image for larger version

Name:	Screenshot_4.jpg
Views:	1
Size:	48,2 KB
ID:	867938
                            viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2014, 20:30. Põhjus: järjestikpostitused kokku

                            Comment


                              #15
                              Vs: Elektrotehnika küsimused kaugõppe tudengilt

                              Esmalt postitatud Arvi poolt Vaata postitust
                              SI-s on mahtuvuse korral farad ühikuna ainuvalitseja. Piko on eesliide.
                              Sentimeeter pikkusmõõduna on juba CGS süsteemi põhiühik.
                              Enne meil Si tulekut (63) olid kasutusel kondensaatorid, mille mahtuvust mõõdeti sentimeetrites.
                              See oli MAHTUVUSE ühik. Meie kooli 10 meetri jaama sai selliseid sisse tinutatud.

                              Katsusin leida selle alast kirjandust aga paistab et need loengute konspektid ja õpikud on suvilas.
                              Tollel ajal tuli sageli arvutada erinevates ühikutes ja see oli üsna ebameeldiv.
                              Meenub õppejõu lause et NÜÜD ei ole enam vaja kogu aeg PI-ga arvutada.
                              Ainult siis kui kerad mängus.

                              Eesliide piko tähendab et lisad korrutisse 10ˉ¹² ja korras.
                              Natuke lihtsam kui kogu aeg mälus nulle toksida.

                              Ja vahet pole kas arvutada voolu
                              jagades voldid oomidega ja saada amprid või
                              jagada kilooomidega ja saada milliamprid.

                              Täpselt sama ka mega oomidega. Mis siis saadaksegi?

                              Elektrooniku jaoks on takistus, mahtuvus ja aeg küll tavavahendid.
                              viimati muutis kasutaja A.R.; 17 m 2014, 12:49.

                              Comment

                              Working...
                              X