Kuidas laadida mobiili li-ion aku akut esmakordselt? Kas peab algul täielikult tühjaks laskma ja siis pikaajalise laadimistsükliga? Kui pikk peab olema esmakordne laadimisaeg? Mis siis kui esimest korda pikalt ei lae? Või pole see esmane pikaajaline laadimine enam li-ion akudel tähtis?
Teade
Collapse
Foorumi reeglid.
Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less
li-ion aku laadimine
Collapse
X
-
Esmane laadimisaeg Li-Ion akude puhul ei peapikem olema, kui järgmised. Tuleb aga meeles pidada, et kui telefon ise näitab, et aku on FULL, siis enamasti on ta ainult 80...90% ulatuses laetud. See lihtsalt Li-Ion (ja Li-Poly) akude eripära...esimese tunniga u. 85%...järgmise tunniga ülejäänud osa. Seejärel võib laadija taga olla päevade kaupa, aga mingit laadimist enam ei toimu. Uuel telefonil (kui poest ostad) on aku umbes 40% ulatuses laetud...nii säilib ta kõige kauem.
-
Esmalt oleks hea ikka lasta laadida täis (ja paar tundi kauemgi); kuigi mobla ütleb, et aku täis, toimub veel mingi laadimine ~10 mA. Pärast paari täistsüklit pole ehk nii kriitiline, kuigi ka Li-Ion tahab aeg-ajalt korralikku täis-tühjaks laadimise kuuri saada.
Li-Ion'l esimese tunniga laetakse (u. 600mA) kuni pingeni 4,1 volti ja siis teine tund alandatakse lineaarselt laadimisvoolu, kuni aku pinge saavutab 4,21 volti. Seejärel laadimine lõpeb täiesti. Mingit järellaadimist väikese vooluga Li-Ion ei salli.
Kõik eelnev kehtib nii esimese laadimiskorra, kui ka kõigi järgnevate suhtes.
Comment
-
Originally posted by sebastian@Aug 27 2004, 13:05
See kehtib NiMh akude kohta, kus laetakse tund suure vooluga (u. 800mA) ja kui siis täis minnakse üle "trickle charge" reziimile, kus pidevalt peal 10...20mA.
Li-Ion'l esimese tunniga laetakse (u. 600mA) kuni pingeni 4,1 volti ja siis teine tund alandatakse lineaarselt laadimisvoolu, kuni aku pinge saavutab 4,21 volti. Seejärel laadimine lõpeb täiesti. Mingit järellaadimist väikese vooluga Li-Ion ei salli.
Vaadake oma mobla kasutusjuhenditest laadimise kohalt, kas leiate hoiatuse: "laadijat ei tohi jätta aparaadi külge kauemaks kui nädal"
See ongi see eripära, et akut laetakse 10mA edasi: see pole "trickle charge" reziim, vaid rauas tehtud laadimisahel. Sellega kindlustatakse liiga tühja aku algne laadimine, kuni pinge on jõudnud sellise tasemeni et protsessor käivitub ja laadimist juhitakse softi poolt määratud parameetritega.
Pikk jutt, aga tahan öelda, et pole ideaalseid asju veel välja mõeldudHead susserdamist !
Comment
-
Sellega kindlustatakse liiga tühja aku algne laadimine, kuni pinge on jõudnud sellise tasemeni et protsessor käivitub ja laadimist juhitakse softi poolt määratud parameetritega.
Pikk jutt, aga tahan öelda, et pole ideaalseid asju veel välja mõeldud
Pole kusagilt küll lugenud, et uuel Li-Ion akul mingit "treeningut" oleks vaja...aga kui mõni mobiilitootja väidab, et tühi aku laetakse täis ühe tunniga, on praegust Li-Ion tehnoloogiat arvestades küll paras pullikaka...Digifotokatel soovitatakse isegi 2,5 tundi, mis on üsna loogiline .
Comment
-
Aga paljudel mobiilidel on lubatud kasutada erinevaid laadijaid. Kuidas peaks teadma, milline laadija see kõige parem on :blink: Näiteks huvitavad mind Nokia 6100 laadijad. Sellel lehel on näha, et kasutada võib kolme erinevat laadijat, aga milline neist aku tervisele kõige paremini mõjub? Mind ei huvita üldse, kas aku laeb tunni või kaks, aga tahaks teada, millise laadijaga laadides oleks tagatud aku võimalikult pikk eluiga. Need on vist tehniliselt päris erinevad riistapuud, aga milles nende erinevus täpsemalt seisneb :unsure:
Comment
-
Vaidleks viimasele väitele vastu. Paljud laadijad määravad voolu, millega akut laetakse, sellest sõltub ka laadimise kiirus. Seega erinevad laadijad annavad eri aja. Telefon ainult lülitab laadimise sisse ja välja õigel ajal. Seda vähemalt väheke vanemate eerikute ja nokiate puhul. Päris uusi ei tea.
Comment
-
Sohh :blink: Ometigi väidab Nokia, et neil laadijatel on kõigil erinev laadimis aeg. Midagi neil ju ikka vahet on. Seega ei saa paika pidada väide, et laadijast ei olene midagi :huh: Ja mingil määral peab ikkagi aku tervis, ühe või teise laadija kasutamisest olenema. Kasvõi puht teoreetiliselt B) Ise pakuksin välja, et akule on kõige tervislikum laadija see, mille laadimis aeg on kõige pikem. Kinnitage või lükake ümber B) Tahaks just mingit tehnilist seletust asja kohta, et kuda siis ikkagi on ja miks ta nii on.
P.S. See "sohh" oli imestus sebastiani posti kohta
Comment
-
To Urmas78
See kehtis vanemate, NiMH akude puhul. Päris pead ei anna (just mobiilide kohta), aga Li-Ion akude laadimiseks kasutatakse mahtuvusega võrdset laadimisvoolu...ehk siis 800mA/h akude puhul 800mA. Suuremat voolu lihtsalt ei kasutata, sest aku eluiga lüheneks tunduvalt. Ja sellise voolu puhul on laadimisaeg u. 2 tundi. Võimalik, et on olemas laadijad, mis laevad väiksema vooluga ja kauem, kuid vaevalt, et Li-Ion jaoks nn. "kiirlaadija" on. Ja kui ongi, siis kindlasti mitte tehase poolt ettenähtu. Li-Ion'i puhul pole eriti oluline, kas laadimisvool on väiksem, või "normaalne", sest aku eluiga sellest ei sõltu...tootjad ütlevad selle kohta nii, et akul on niinimetatud "sisemine kell", mis läheb tööle, kui aku tehasest väljub, ehk siis aku vananeb ajaliselt, mitte niivõrd laadimiste arvust, kuigi 1000 tsüklit loetakse ka nende piiriks, aga kuna ühe laadimisega peab mobla vastu üsna mitu päeva, siis aku sureb tavaliselt enne "vanadussurma", kui tsüklid täis saavad.
Vanemate NiMH puhul (Nokia 2110-ajastu moblad) oli kiirlaadimine õigustatud, kui oli tagatud normaalne temperatuur ja kaitse ülelaadimise vastu.
To Moblamees
Akule on kõige tervislikum, kui laadija annab optimaalse voolu...väiksem vool ja pikem laadimisaeg ei pikenda aku eluiga. Ja jutt on muidugi Li-Ion ja Li-Poly akudest, mida kasutavad ilmselt 99% tänapäeva mobladest. Sellepärast ongi arusaamatu, miks peaks nende jaoks olema laadijad, mis laevad "normaalsest" väiksema vooluga.
Moblade laadijates miski ei viita, et tegemist oleks millegi enama, kui lihtsa toiteblokiga. Veidi parematel on impulssalaldi lühise-temperatuurikaitsega...lihtsamatel tavaline trafo alaldiga.
Kinnitage või vaielge vastu .
Comment
-
Milline on parim, seda otsustab iga mees ise. (kõige parem on ikka kahe milline ...)
Erinevad laadijad on erineva suutlikusega, s.t. kiirlaadija suudab rohkem voolu anda, samas ACP-7 ja muud "tavalised" toalaadijad ei anna palju voolu välja, kuid on odavamad. Ka raskemad nendes sisalduva trafo tõttu - reisimisel ebamugavam.
Ja laadija pole ka lihtsalt adapter: näiteks Nokia (ACP-9 vist) kolme klemmiga kiirlaadija sai moblalt signaali, et nüüd võib pinget tõsta ja siis suurenes ka laadimisvool.
Aku eluea kohta vast niipalju, et rohkem mõjutab seda tsüklite korralikkus kui laadimise kiirus - laadima siis kui aku tühi ja laadija välja siis kui aku korralikult täis.Head susserdamist !
Comment
-
Tundub, et täpset tehnilist teavet keegi siiski ei oma <_< Vaevalt, et keegi on kõiki neid kolme laadijat ka lahti kakkunud :P Kõlama jääb, et ainult aku tervise seisukohast vaadates, on ACP-7 parim. Aga tekkis veel selline mõte, et kas ei ole mingit teoreetilist võimalust, et see laadija ei suuda äkki akut ka pika aja jooksul täiesti täis laadida, samas kui ACP-12 saaks sellega hakkama :blink: Ühesõnaga: kas ei ole mingitki võimalust, et ACP-7 mingis mõttes kehvemini laeks :blink:
Comment
Comment