Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Teade
Collapse
Foorumi reeglid.
Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
Kunagi sai oma kodused standby seadmed üle käidud ja tulemus oli, et ca 35kW läheb kuus nende seadmete peale. Kõige hämmastavam tulemus minu jaoks oli, et pesumasin võttis väljalülitatud olekus 9W.
Et siis mitte 35kW, vaid 35kWh kuus, mis teeb üle 1kWh ööpäevas ehk umbes 48W jagu pidevat tarbimist...
Siis pidi neid seadmeid üsna palju olema... Loodetavasti oli see ikka aktiivvõimsus (nagu elektriarvesti mõõdab ja mille eest maksame), mitte aga lihtsalt voltide ja amprite korrutis. Viimane ei arvesta koosinus fii'd ja nii saame sellise tulemuse, millega meil midagi mõistlikku teha pole ja mida tõsiselt võtta ei saa... Aktiivvõimsusest saab soojus ja talvel kulub see meile ära, näiteks elektrikütte puhul selliste seadmete võrgust väljalulitamine (nagu ka säästulampide kasutamine) elektri kokkuhoidu üldse ei anna.
Elektroonika töötab suitsu baasil.
Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.
Seadmeid oli telekas, kaks arvutit, üks faks/koopiamasin/printer, VHS makk, muusikakeskus, pesumasin (mida ma ei osanud kahtlustadagi, et see väljalülitatud asendis voolu võtab) ja restantenni võim.
Mõõtmised sai tehtud PM-300'ga ja kontrollitud ja võrreldud sai vene osutitestriga.
.....
Mõõtmised sai tehtud PM-300'ga ja kontrollitud ja võrreldud sai vene osutitestriga.
Lugesin läbi selle ELFA lehelt saadaoleva PM-300 kasutusjuhendi kõik kolm lehekülge ja venekeelse Описание по русски, kuid täit kindlust ikka ei saanud, kas see aparaat ikka mõõdab aktiivvõimsust või lihtsalt korrutab voldid ja amprid, nagu nii odavalt aparaadilt ka eeldada võiks. Aktiivkoormuste (nagu hõõglambid, kütteradiaatorid, kohvikeetjad või kasvõi triikrauad seda on) mõõtmiseks sobib see hästi ja annab ka usaldatava tulemuse, kuid mina eelnevalt kontrollimata sellega segakoormust (nagu see koduelektroonikal valverežiimis kipub olema) mõõtma ei hakkaks. Maksame ju koduse elektri aktiivvõimsuse tarbimise eest ainult ehk selle eest, mille nii-või-naa soojusena kätte saame.
Kuidas ma seda siis kontrolliks?
Ühendaks talle koormuseks näiteks 10µF 400V paberkondensaatori (mitteelektrolüüt- !) ja vaataks, kuipalju see voolu tarbib. Peab näitama. Siis vaataks, kuipalju võimsust näitab. Nüüd on kaks varianti -
1) - nullnäidu puhul on tulemus tõesti vattides (ehk näitab aktiivvõimsust, mida kondensaator üksi ei tarbigi).
2) - kui ta aga võimsust näitab, pole need mitte vatid, vaid VA (voltamprid)! Sooja sellisest kondensaatorist ei saa ja koduse elektri arvesti ka puhast reaktiivkoormust ei loe.
Kui ta nüüd veel nendest kondensaatori (puhta reaktiivkoormuse) voltampritest sendid ja kroonid ka kokku peaks arvutama, võiks ta poodi tagasi viia...
Elektroonika töötab suitsu baasil.
Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.
... kas ... aparaat ikka mõõdab aktiivvõimsust või lihtsalt korrutab voldid ja amprid, ...
Kas võimsusmõõtjal on "Power factor" näit selleks eristamiseks? Mul Vellemani NETBSEM2 ning see näit on hõõglambi/muu kütteseadmega 100, säästuka või muu trafo/impulsstoitekaga 20 - 70 vahel.
Peab segakoormusega W või VA katse korraldama. Seni olen vaid õliradiaatori kWh mõõtnud.
Comment