Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Loogikast relee juhtimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Loogikast relee juhtimine

    Vaja loogikast saadava 5 voldiga kontrollida samuti 5 voldist releed. Aga vool vist veidi nõrk-otse ei juhi. Natuke võimendamist vaja. Olen näind kuidagi KT315-ga lahendust, aga kui keegi saadax konkreetse skeemi, kus ilusti näha loogika oc, relee oc ja ka transi toite oc, siis olex väka-väka vinka!!!!!

    Tänud,

    W@ldur
    Erilahendused.
    PS või mail.

    #2
    kõige lihtsam oleks mingi darlington array vahele panna, näiteks uln2003. Niisama transiga pead arvestama, et transistor võimendab voolu, st baasivool on beeta korda väiksem kollektori voolust. Seepärast võib ühest transist mitte jätkuda ja pead panema kaks transsi darlingtoni lülituses. Keerulist pole üldiselt midagi; npn-juhtivusega transs; tema kollektor relee külge, relee teine ots toitesse; emitter maha; baasile mingi takisti jadamisi, millega määrad baasivoolu. Releele pane kindlasti tagurpidi diood peale, sest muidu relee lahti laskmisel tekkiv vool mähises tapab transi maha. Kui mitte esimesel korral, siis varsti ikka.
    Baasitaki arvutamine on ka lihtne. Baasile jääb umbes 0,6V. Seega lahutad oma juhtimispingest selle ja jagad baasivooluga(=kollektorivool/beeta) läbi. Igaks juhuks paned voolu näiteks poolteist korda suurema, et transs kindlasti küllastusse jookseks.
    Kui ühe transi beetast puudu jääb, siis võta kaks, pane nad darlingtoni lülitusse ja korruta beetad omavahel.
    Kena oleks vaadata kuskilt kataloogist transi maksimaalne kollektorivool ka(darlingtoni lülituse korral viimase transi oma); muidu võib pahasti minna.

    Comment


      #3
      tegemist siis sellise releega: 5V/6A
      siin on rohkem datat:

      et kui loogika on suva venekas, siis just miuke transs vms lahendaks millise takiga asja ära?

      tänud..
      Erilahendused.
      PS või mail.

      Comment


        #4
        Söltub, millise loogikaga tegu: lahtise kollektoriga kivid kannatasid ka 10 mA koormust (155LA8, 155ID3 ...) Neile vöib väiksema relee otse sabasse aretada.
        Head susserdamist !

        Comment


          #5
          aga sellel releel on vool ju 89mA, see on 10st peris kaugel. Et ikkagi on võimendavat osa väga vaja.
          Erilahendused.
          PS või mail.

          Comment


            #6
            BC547C. E-> mätas, C-> relee, B-> 1k tak.->juhtskeem. Releele diood peale!
            - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
            - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

            Comment


              #7


              5V relee ühendamine (nii võib ühendada kuni 700mA rakendumisvooluga releesid, mootoreid)




              Loogika tööpingest kõrgema pingega releede/mootorite jne ühendamine, relee mähise üks ots noolega tähistatud PNP transi kollektorisse ja teine pool maha. PS ära sellestki skeemist vastudioodi unusta!

              Comment


                #8
                Täpsustuseks nende skeemikeste kohta veel niipalju, et mõnikord on ikka ka kasulik relee toide võtta kuskilt mujalt. Kui mingi pisike 7805 vahel on, mis pic'i pinget silub, siis tasuks relee toide võtta kas otse või mingi teise stabilisaatoriga. Võib ka töötada ühest kohast, kuid see on potentsiaalne jamade allikas.

                Comment


                  #9
                  kivi pealt markeeringut lugedes tundub mulle, et tegemist on siiski 12V releega...
                  tegelikult on müügil ka releed, millel on transiga võimendus juba ette tehtud ja need said minu mäletamist mööda hakkama ca 5 mA-ga. paraku enamasti on nende tööpinge 12V
                  Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                  Comment


                    #10
                    See teine skeem töötab suurepäraselt ka 12v juures.

                    Comment


                      #11
                      minul on 5 V variant.
                      kas siis felchi variant akkab tööle; toite saan kõrvalt võetud.


                      ahjaa: felchi põhjal:

                      Juhtskeem annab üldjuhul vist ikka +5 te volti välla.
                      siis sellele väljundile 1k tak järgi ja see transi baasi. Emitter kivi toite maa (miinuse, kui ikka on + tite kival) külge. Kollektor läheb relee ühe toite viigu külge, teine relee koib läheb maha? ja diood lähb paralleelselt relee tite otstega-siis kummale poole anood jääb?
                      Erilahendused.
                      PS või mail.

                      Comment


                        #12
                        Dioodi anood jääb transistoripoolsesse otsa ja katood ühendatakse toitega. Diood ühendatakse niimoodi, et normaalses tööreziimis sealt voolu läbi ei lähe (kui paned tagurpidi, on koheselt lühis). Toite võid ka läbi eraldi pingeregulaatori võtta, ent mul ei ole probleeme tekkinud ka siis kui olen toite võtnud sama pingeregulaatori tagant (pingeregulaator peab muidugi olema piisava nimivooluga). Igaks juhuks ühendan enamasti 5v poolele ka 100uF lüüdi ja loogika toitejalgadele võimalikult lähedale 100nF keraamilise(d) kondekad. Katsetada tuleb.

                        Comment

                        Working...
                        X