Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Arvuti standby lülitab ventilaatorid välja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ma ei tea, kas mina olen valesti aru saanud või mis aga mis kurat selle pici poweriga toimub? GND'sse ja Vcc' se jookseb +5V ja output on siis gnd'sse ühendatud.

    lisaks veel seda, et nii nagu ma aru saan, siis on kahe transi mõte see, et kas töötab yhe või teise kiirusega. kas seda poleks parem teha pnp trannidega, millest üks lülitab vendile 12V ja teine 5V (korraga oleks sisse lülitatud 1 transistor loomulikult).

    Comment


      #17
      Kaks lillat +5V jooksevad üks Vcc'sse ja teine Mclr'i, ning sinine GND'sse aga skeemil on märgitud valesti (laiskuse pärast) . Päris elus on nad ikka õigetel kohtadel.

      Lülitamisel on jah sees kas üks transs või teine. NPN transsidega nagu mul preagu on saab ju ka.

      Comment


        #18
        5V ja MCLR vahele võiksid panna ka mingi taki. 4k7 või 10k sobib hästi.

        Comment


          #19
          Võin panna aga milleks see hea on?

          Huvituks ikkagi, kas takistite väärtused on õiged (kui arvestada, et skeemis PIC viikudelt 1 ja 2 tulev pinge on 5V)?

          Comment


            #20
            r1 pane 10k
            r2 pane 0 oomi
            r3 pead praktikas proovima, 150..50 oomi ligidal on sobiv vahemik küll.
            ülejäänud enam-vähem õiged

            Comment


              #21
              Probleemid . Et asi võimalikult lihtne oleks tegin algul sedasi, et PICis on kood, mis annab kõigile koibadele väljundiks 5V. Seda siis nö testimise eesmärgil. Momendil jätsin ühendamata ka transi T3 ja R3 PICiga. (Ühesõnaga samahea kui PICi polekski hetkel skeemis).

              Nagu kasutaja fre soovitas, valisin baasi eeltakisti sedasi, et baasi vool kujuneks 10 korda väiksemaks kollektor voolust. I = U / R = (5 - 0.7) / 348 = 12mA. Ok, tundub pisut liiga vähe. Võtan siis takistiks 248Ohm. I = (5 - 0.7) / 248 = 17mA.

              Arvutuste kohaselt peaks nüüd transs olema täielikult avanenud. Reaalsuses aga on teisiti. Kui ma mõõdan ventikal pinget, siis seal on 4.7V hoopis ja transi K-E peal 6.3V :blink:.

              Ja veel üks asi. Kui ühendada transs T2 ja R2 PICi küljest lahti, ja mõõta selle PICi koiva ja maa vehel pinget, siis on seal ilusti 5V. Kui aga skeem on töös siis kukub seal pinge 4.0V peale. Et kas see ongi siis kurjajuur? Ja millega on see seletatav? Või olen mina millestki valesti aru saanud ?

              Vendi andmed: 12V, 150mA. Transs: BC547B.

              Skeem (mida lihtsustasin jälle):

              ( http://www.zone.ee/ipod999/elektroon...y/stbFinal.PNG )

              Comment


                #22
                Originally posted by qratman@Nov 19 2005, 01:12
                I = U / R = (5 - 0.7) / 348 = 12mA. Ok, tundub pisut liiga vähe. Võtan siis takistiks 248Ohm. I = (5 - 0.7) / 248 = 17mA.
                Arvutuste kohaselt peaks nüüd transs olema täielikult avanenud. Reaalsuses aga on teisiti...
                Kui aga skeem on töös siis kukub seal pinge 4.0V peale.
                Vendi andmed: 12V, 150mA. Transs: BC547B.
                PIC-i toitepinge on +5V, kindlasti ei saa veidigi koormatud väljundil loogiline "1" olla samuti +5V. On isegi hästi kui see on +4V.
                Et ventilaatori mootor tarbib 150mA, võiks baasivool olla 15mA. Kui PIC-i väljundpinge oleks +4V, siis minu esialgne arvutus annab vajalikuks baasitakisti väärtuseks (4 - 0,7)/0,015 = 220 oomi.
                Ei tea kindlalt arvata, kui ühtlaselt tarbib mootor 150mA, ehk on see märgitud keskmine vool ja vajalikud vooluimpulsid on hoopis suuremad - siis oleks õigem arvestada neid väärtusi. Ei oska ka arvata, kas kasutatav mootor on transistori jaoks induktiivne koormus, võib-olla on vajalik kaitsediood mootoriga rööbiti.
                BC547 on datasheet'i järgi siiski lubatud kollektori töövoolu 100mA.
                Eeltoodu viib mõttele kasutada PIC-i väljundis üksiku transistori asemel selliseks otstarbeks väljamõeldud liittransistoridega mootoridraiverite mikroskeemi, nagu näiteks on ULN2003, kus mitu sobivat lülitust ühes korpuses... Peaks olema ka müügil ja küllaltki odav...
                http://www.allegromicro.com/datafile/2001.pdf lk.3 on sellise siseskeemi ka näha.
                Elektroonika töötab suitsu baasil.
                Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                Comment


                  #23
                  Poes käidud, isegi mitu korda. Küsisin ULN2003A aga kuna seda polnud siis võtsin ULN2003AN. Googeldades datasheet'e läbi ei paistnud neil mingit vahet.

                  Siit tekkis paar küsimust juurde:

                  1. Kuidas ma pean PICi väljaviigud ühendama selle ULN2003 külge, et saada sama tulemus nagu praegu transsidega? Datasheet'is olid küll mõned näited aga ma ei suutnud neist aru saada.

                  2. ULN2003A sobib TTL loogikale (seega PICile sobiv). Kirjas oli et 5V. Aga kui mul PICi väljund on hoopis 4V või isegi pisut vähem, kas siis ULN2003 streikima ei pruugi hakata?

                  3. Dioodid võtsin 1n4148. Diood ventilaatoriga rööbiti ja pärisuunas jah?

                  Comment


                    #24
                    ULN-i sisend otse PICi külge, väljund ventikale. Vendi teine ots toitesse (+12V). Diood pole vajalik, kui ühendad ULN-i vastava viigu (9 vist) samuti +12V-ga.
                    ULNi kasutamisel PICi väljundpinge ei peaks langema. Igal juhul - käima läheb.
                    - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                    - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                    Comment


                      #25
                      Küsin ikka igaks juhuks üle, kas selline skeem on õige:


                      ( http://www.hot.ee/bsdlist/elektrooni...nalULN2003.PNG )

                      Comment


                        #26
                        Induktiivsele koormusele rööbitine kaitsediood (juhttransistori sulgumisel tekib muidu induktiivse koormuse korral lülitustransistori jaoks ohtlik vastupingeimpulss, mille see diood lühistaks) ühendatakse normaalse töö jaoks vastupingestatult, et teda ei läbiks vool tööolukorras.

                        Jah, ULN2003 igal draiveril (neid on seal 7) on selline kaitsediood juba sees ja kui 9. viik ühendada sellesama +12V otsaga kuhu ka ventilaatori plussots, osutuvad kõik need dioodid õigesti ühendatud olevateks. Draiverid ise toitepinget ei vaja, see 9. viik ongi ainult nende kaitsedioodide ühendamiseks.
                        Analoogselt siis ühele väljundile takisti jadamisi vahele, nagu ennist oli ühe transistori kollektoriahelas.
                        Kuna ULN2003 ühe draiveri sisendtakistus on üle 10kΩ, ei koorma ta PIC-i väljundit liialt ja pinge seal ei lange nimetamisväärselt, kogu skeem jääb isegi vähem voolu tarbima...

                        Edit: Kuni postitasin, juba skeemgi uus üleval... Peaks õigesti olema.
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment


                          #27
                          Ok, väga tänan teid fre ja felch ja kes veel on aidanud

                          Seda kaitsedioodi antud skeemis küll vaja ei lähe aga kindlasti jätan meelde, teinekord teises skeemis läheb vaja.

                          Üks tähelepanek, nimelt mida väiksemaks ma transsidega skeemis baasi eeltakistit tegin, seda rohkem kukkus PICi väljund pinge, mitte ei jäänud pidama 4V peale nagu algul arvasin.

                          ULN2003 on küll tore asi. Skeem koos ja sellist probleemi enam tõesti ei ole. Pinge ei kukkunud üldse

                          Aga veel, et:

                          1. Kui mul ULN2003 pin 9 on juba ühendatud +12V peale, ja ma tahan ühte LEDi tööle panna +5V peale (sobiv takk ilusti vahel), siis kas antud kiviga on võimalik nii? Mõte on ühendada LED samamoodi nagu vent. aga tema saab oma toite +5V pealt ja jookseb läbi ULNi.

                          2. Nüüd see PICile sisendi andmine. LEDil mõõtsin pinge ära. Oli 2.93V. Arvutuste järgi tekib siis T1 baasi vool u. 0.2mA ja kollektori vool 10x suurem oleks u. 2mA. Kas seda liiga vähe ei ole?

                          3. Pisut koodi puudutav asi. Kas ma pean PICist T1 kollektorisse jooksva PICi koiva tegema väljund koivaks ja andma talle kohe algul väärtuse "1"? Kui nüüd T1 avaneb siis see pin saab väärtuse "0". On mu mõttekäik õige?

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by qratman@Nov 19 2005, 19:46
                            Üks tähelepanek, nimelt mida väiksemaks ma transsidega skeemis baasi eeltakistit tegin, seda rohkem kukkus PICi väljund pinge, mitte ei jäänud pidama 4V peale nagu algul arvasin.
                            Arvatavasti (datasheet annaks täpse vastuse) on PIC-i väljund CMOS, üleliigsel koormamisel läheb selline voolu piiramise (enam-vähem stabiliseerub vool mingil väärtusel) rezhiimi, voolu ei jätku ühe transistoriga skeemile...

                            1. Kui mul ULN2003 pin 9 on juba ühendatud +12V peale, ja ma tahan ühte LEDi tööle panna +5V peale (sobiv takk ilusti vahel), siis kas antud kiviga on võimalik nii? Mõte on ühendada LED samamoodi nagu vent. aga tema saab oma toite +5V pealt ja jookseb läbi ULNi.
                            +12V olemasolul on see kaitsediood seal suletud ja ei mõjuta +5V toitel LED-i tööd. Kui aga miskipärast +12V peaks üksi kaduma, jääb vastupingest suletuks LED (kui draiveri transistorid on suletud) ja ei juhtu ka midagi halba. Nii et - saab küll niimoodi teha.

                            2. Nüüd see PICile sisendi andmine. LEDil mõõtsin pinge ära. Oli 2.93V. Arvutuste järgi tekib siis T1 baasi vool u. 0.2mA ja kollektori vool 10x suurem oleks u. 2mA. Kas seda liiga vähe ei ole?

                            3. Pisut koodi puudutav asi. Kas ma pean PICist T1 kollektorisse jooksva PICi koiva tegema väljund koivaks ja andma talle kohe algul väärtuse "1"? Kui nüüd T1 avaneb siis see pin saab väärtuse "0". On mu mõttekäik õige?
                            Minu arusaamise järgi peab see PIC-i sisendina olema, vaevalt et ta nii suurt voolu vajab, võib-olla tuleks sinna veel üks pull-up takisti panna, datasheet ehk jälle abiks...
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              #29
                              Katseplaadil nüüd asi koos ja paistab et töötab nii nagu vaja

                              Kuna ma täpselt ei saanud aru kuidas see PICi sisendi värk pidi koodis toimima (aga mul on tunne, et mingi sinking vs sourcing teema), siis muutsin seda osa skeemis vähe. Lisandus R3.

                              Nüüd võiks mõelda PICile lisategevust juurde (PWM, signaali ots, jne B-) )



                              EDIT: Kood ja muud asjad link.

                              Comment


                                #30
                                kui su picil PWM on, siis oleksid võinud selle vendi kohe sinna külge panna. oleksid saanud venti sujuvalt juhtida (vendi kiirust st).

                                Comment

                                Working...
                                X