Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

digitaalne v6imendi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    digitaalne v6imendi

    pakkuge
    Mis kulub helitehnika juures kõige rohkem?
    * Toitelüüdid
    * Kõlari kummilõdvik
    * Elekter
    * Kõrvad
    * Naabri närvid

    #2
    Mida Sa õieti digitaalse võimendi all silmas pead?

    D-klassi võimendist oli juttu alles hiljuti
    http://www.tevalo.ee/foorum/index.php?showtopic=20498

    Comment


      #3
      toitepinge modulatsioon on jah yks v6imalus, aga mida minu ideest arvate:

      Erineb pisut tavalistest pulssmoduleeritud digitaalsetest võimenditest. Nimelt sisendsignaal lammutatakse ADC (Analog-to-Digital Converter) kivi abil digitaalseks signaaliks. Sõltuvalt kivist tuleb välja ports jalgu -> bitte. Oletame et muundab 8bitiseks signaaliks, sellisel juhul on võimalikud 256 erinevat kombinatsiooni. Kui nüüd igale bitile paneme lülitama mosfeti, ning igale n-mosfetile anname pinget n ruudus ning laseme teise otsa dioodi kaudu kondekasse, kust edasi kõlarisse. Minu arusaamist mööda peaks töötama. Kvaliteet sõltub siis ADC resolutsioonist (mitmeks bitiks muundab). Sellise võimendi effektiivus peaks sirkka 90% olema sõltumata väljundvõimsusest, sest toitepinge läbi mosfeti kas on või ei ole. Huvi pärast peaks seda asja katsetama paari mosfetiga arvuit LPT pordi peal. Kui kvaliteet kannatab madalaid sagedusi siis võib asja ehk isegi võimendis implementeerida.
      Mis kulub helitehnika juures kõige rohkem?
      * Toitelüüdid
      * Kõlari kummilõdvik
      * Elekter
      * Kõrvad
      * Naabri närvid

      Comment


        #4
        Originally posted by v6sa@Nov 22 2005, 21:41
        toitepinge modulatsioon on jah yks v6imalus, aga mida minu ideest arvate:

        Erineb pisut tavalistest pulssmoduleeritud digitaalsetest võimenditest. Nimelt sisendsignaal lammutatakse ADC (Analog-to-Digital Converter) kivi abil digitaalseks signaaliks. Sõltuvalt kivist tuleb välja ports jalgu -> bitte. Oletame et muundab 8bitiseks signaaliks, sellisel juhul on võimalikud 256 erinevat kombinatsiooni. Kui nüüd igale bitile paneme lülitama mosfeti, ning igale n-mosfetile anname pinget n ruudus ning laseme teise otsa dioodi kaudu kondekasse, kust edasi kõlarisse. Minu arusaamist mööda peaks töötama. Kvaliteet sõltub siis ADC resolutsioonist (mitmeks bitiks muundab). Sellise võimendi effektiivus peaks sirkka 90% olema sõltumata väljundvõimsusest, sest toitepinge läbi mosfeti kas on või ei ole. Huvi pärast peaks seda asja katsetama paari mosfetiga arvuit LPT pordi peal. Kui kvaliteet kannatab madalaid sagedusi siis võib asja ehk isegi võimendis implementeerida.
        Ideepoolest võiks isegi töötada kuid....

        D/A muundamsel tuleb kokku liita voolud (mis peavad olema konstantsed), sest pingeid liita nii lihtsalt ei saa(tuleb jadamisi panna, voolu korral saab ju kõik ühte punkti juhtida. Ja see võib lahenduse keerulisemaks teha.

        Kujutan ette nii
        olemas 8 püsivooluallikat, mis kommuteeritakse siis vastavate kaaludega 2 astmes n ühte väljundisse.
        Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

        Comment


          #5
          arvan et isegi 8 kõrge kasuteguriga (kt edasi) voolustabi tegemine on paras pähkel, rääkimata pingetest. sinna kaobki kogu kt . põhimõtteliselt peaks hea soundiga Dvõimu saama kombineerides analoog+digivõim, ehk keegi veel mäletab, kunagi oli quad405 levinud võim, ometi seal lõputransid olid ilma algvooluta. et midagi sarnast, kus võimsusosa asendatud Dklassiga. TI ka midagi ses osas pakub ( või hakkab ), DSP pealt muidugi.

          Comment


            #6
            8 bitti on liiga vähe, dünaamikaulatus kannatab.
            Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

            Comment


              #7
              Kas see peaks olema "high-power DAC device which translates digital information directly into sound" ?

              Midagi sellist on teinud taanlased:
              http://www.tactaudio.dk/

              Näiteks TACT Millennium MK3.

              Comment


                #8
                Originally posted by mryx@Nov 23 2005, 07:39
                Kas see peaks olema "high-power DAC device which translates digital information directly into sound" ?

                Midagi sellist on teinud taanlased:
                http://www.tactaudio.dk/

                Näiteks TACT Millennium MK3.
                Kui ilukõnest läbi närida, siis väljundaste põhineb ikkagi PWM-l elik impulsslaiusmodulatsioonil. Enne seda on jah kõik digitaalne.

                Selleks et edasi vaielda, tuleks vist eelnevalt mõned mõisted defineerida.
                Isiklikult olen praegu seisukohal, et PWM ei mahu üldnimetuse digitaalne alla?

                V6sa pakutud idee oleks nagu läbinisti digitaalne, aga selle realisatsiooni on tõesti väga raske ette kujutada.

                Comment


                  #9
                  PWM võib lugeda digitaalseks 1 biti sügavusega analoogselt pc speakeriga.
                  Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                  Comment


                    #10
                    PWM on vägagi digitaalne. Kuid resolutsioon viib nn. kvantimissageduse väga kõrgeks: 48kHz PWM 12bit tähendab sagedust 48kHz x 4096, see on ~20MHz.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by KaruTEC@Nov 24 2005, 10:59
                      PWM on vägagi digitaalne. Kuid resolutsioon viib nn. kvantimissageduse väga kõrgeks: 48kHz PWM 12bit tähendab sagedust 48kHz x 4096, see on ~20MHz.
                      PWM - impulsi laiuse modulatsioon
                      Digitaalne - numbritest koosnev või numbrilise kujuga opereeriv?

                      PWM moduleeriv signaal võib küll digitaalne olla. Tulemuseks on aga erineva pikkusega impulsside jada, mida numbriliseks signaaliks ei saa nagu pidada?

                      Kui ma oma toas lülitan laevalgustust sisse ja välja, kas see on ka siis digitaalne?

                      Comment


                        #12
                        Kui ma oma toas lülitan laevalgustust sisse ja välja, kas see on ka siis digitaalne?
                        loomulikult.
                        lülitil on vaid 2 asendit, SEES ja VÄLJAS.
                        samamoodi on ka PWM digitaalne signaal, selle eripäraga vaid, et kvanteeritud bitid on köik vördse kaaluga.

                        Comment


                          #13
                          On küll, digitaalsuse mõte ongi ju 0-1 levelid. Niikaua kui sa pead lampi sisse või välja lülitatuks on digi. Kui pirni heleduse muutumist vaatama hakkad, siis on analoog.
                          Erineva pikkusega impulsside jada koosnebki ju nullidest ühtedest, rohkem ühtesid=pikem impulss.
                          Kuna võimendist tahetakse saada hoopis analoogi sarnast signaali, siis peaks hoopis küsima, kas puhas helisignaal saab olla digitaalne?
                          Muide, kas PWM lõppastme järel on ka mõni silumiskonde? Siis ei ole asi lõpuni digi.
                          Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by raivo+Nov 24 2005, 13:14--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (raivo &#064; Nov 24 2005, 13:14)</td></tr><tr><td id='QUOTE'>samamoodi on ka PWM digitaalne signaal, selle eripäraga vaid, et kvanteeritud bitid on köik vördse kaaluga.[/b]

                            Kui ma vaatan PWM signaali kuju ajateljel, kas sealt tõesti paistavad need võrdse kaaluga kvanteeritud bitid kuidagi välja?


                            <!--QuoteBegin-Elukaz
                            @ Nov 24 2005, 13:23

                            On küll, digitaalsuse mõte ongi ju 0-1 levelid. Niikaua kui sa pead lampi sisse või välja lülitatuks on digi. Kui pirni heleduse muutumist vaatama hakkad, siis on analoog.
                            [/quote]
                            Kui leveleid on rohkem kui kaks, kas siis digitaalsuse mõte kaob ?

                            Comment


                              #15
                              Kui ma vaatan PWM signaali kuju ajateljel, kas sealt tõesti paistavad need võrdse kaaluga kvanteeritud bitid kuidagi välja?
                              Paistavad ju, iga impulsi pikkus on täisarv kordi kvantimisperiood.
                              Kui leveleid on rohkem kui kaks, kas siis digitaalsuse mõte kaob ?
                              Ei kao ju, bitisügavus muutub. Aga algühik bitt jääb ikkagi alles, ta on 1 või 0. Kui sul on toas 2 lülitiga lamp, saad 2 bitise sõnaga heledust muuta :P .
                              Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                              Comment

                              Working...
                              X