Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

    oleks vaja teha pentium 3 pasiiv jahutusega arvuti jaoks väike ventika kontroller sisse ja välja lülitamiseks. Automaatne jahutus ventilaatori näol 70 kraadi juures lülitaks sisse ventika ja välja lülitaks kui on umbes 50 või 40 kraaadi et iga tühise muutuse pärast ventikas siksima ei hakkaks. Lihtne skeem teha ja ise ei viitsi lülitada koguaeg sisse. Niisama tühikäigul ei lähe kuumaks ja suurema osa ajast väikesel koormusel töötab. Lihtsalt ohutuse mõttes kui keegi tuleb arvtisse ja kasutab et tuliseks ei lähe ja maha ei põleks kes ei tea ventikat sisse lülitada

    On kellelgi mingit linki, skeemi või õpetussõnu sellise asja jaoks?

    #2
    Re: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

    Mina teeks sellega:
    www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc8005.pdf


    EDIT:

    Teine võimalus oleks kasutada analoog komparaatorit. Ühte sisendisse tekitad siis virtuaalse 70 kraadi ja teise sisendisse pistad termistori, mis tegelikku temperatuuri mõõdab. Kui on rohkem, kui 0 kraadi trigerib komparaator ja tõmbab nt labi transistori su ventilaatorile pinge peale ja too hakkab vuhisema. Lisaks tuleb selle sama komparaatori väljundist signaal tagasi sinna virtuaalse 70 kraadi juurde ja keerab seal tahtlikult kõik nässu, et too hoopis 50 kraadi näitaks, et ventilaator alles 50 kraadi juures seisma jääks, mitte 69.9 juures.

    Natuke nuputamist. töötavad mõlemad lahendused. Esimesel on antud skeem aga mitte programm, teisel on antud programm aga mitte skeem natuke tööd peab ikka ka sulle jääma ju.

    Comment


      #3
      Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

      ma ei ole eriti nii elektroonika spets et ise mõelda midagi välja Ootasin rohkem et keegi annab skeemist lingi googlest sest kokku oskan joota ja muud sellist tarkust

      Comment


        #4
        Re: Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

        Midagi sellist:
        Kõik komponendid on lahtised st kindlat numbrit pole antud. Arvatavasti tuleb ise sul testida. Keegi vaatab üle ka. See mingi 3 minuti visand vaid...
        Lisatud failid

        Comment


          #5
          Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

          mida see vcc 3 kontakti otsas tähendab?

          Comment


            #6
            Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

            Esmalt postitatud arvutikasutaja poolt
            mida see vcc 3 kontakti otsas tähendab?
            Toide, positiivn toite ots.

            Comment


              #7
              Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

              Ma paneks selle JP1-ga paralleelselt ühe dioodi ka transi kaitseks. Mootor on induktiivsus ju.

              Comment


                #8
                Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                lihtsam on lasta kellelgi valmis teha ja ära osta ja siis ise palju selliseid järgi teha

                Comment


                  #9
                  Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                  Kunagi kirjutasin "Arvutikasutajasse" loo ventide juhtimisest. Neid võis olla mitu. Loo leiad minu kodukalt: http://parsek.yf.ttu.ee/~felc
                  Aga kui see peaks liiga keeruline olema siis samal lehel leiad loo vendi juhtimisest temperatuuri järgi. Ja kui tahad ühe näidise järgi mitut teha siis kas arvutipoodides pole mitte sarnaseid kontrollereid juba müügil? Ostad ühe ja tiražeerid.
                  - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                  - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                  Comment


                    #10
                    Re: Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                    Kui palju maksaks selle valmis tehtud skeemi eest, mis ülal pakkusin?

                    Comment


                      #11
                      Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                      Esmalt postitatud felch poolt
                      Kunagi kirjutasin "Arvutikasutajasse" loo ventide juhtimisest. Neid võis olla mitu. Loo leiad minu kodukalt: http://parsek.yf.ttu.ee/~felc
                      Aga kui see peaks liiga keeruline olema siis samal lehel leiad loo vendi juhtimisest temperatuuri järgi. Ja kui tahad ühe näidise järgi mitut teha siis kas arvutipoodides pole mitte sarnaseid kontrollereid juba müügil? Ostad ühe ja tiražeerid.
                      ma sain sealsest skeemist aru et see ventilaator seisma ei jää vaid töötab aeglasemalt või siis kiiremini. Mul vaja varianti kus jääb seisma

                      Comment


                        #12
                        Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                        Lüliti veel lisaks vahele.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Re: Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                          Esmalt postitatud bloody-orc poolt
                          Midagi sellist:
                          Kõik komponendid on lahtised st kindlat numbrit pole antud. Arvatavasti tuleb ise sul testida. Keegi vaatab üle ka. See mingi 3 minuti visand vaid...
                          http://tevalo.ee/foorum/attachment.p...1&d=1181586637
                          Minu loogika järgi see skeem sellisena ei töötaks. Väljundisse võiks minna Vcc läbi 10k takisti. R3 S ots võiks minna Vcc. R5 võiks minna hoopis väljundi ja +sisendi vahele hüstereesi reguleerimiseks.

                          Comment


                            #14
                            Re: Vs: Re: Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                            jah tunnistan, 1 komponent on puudu. diood väljundi ja potekate vahelisse kontakti (R3 S jalga). Muid trigerib kogu asi läbi R5 poteka.
                            Aga muidu skeem peaks t&#246;&#246;tama. Sinu soovitustest aru ei saa virx5. Nende muudatustega kaob selle skeemi m&#245;te ja ei saa enam >70C & <50C tulemust.

                            Comment


                              #15
                              Vs: arvuti 12 V ventilaatori kontroller vaja teha

                              Sry, ei m&#245;ista, mida see diood p&#228;&#228;staks. Kindlasti on olemas erinevaid lahendusi aga ma lihtsalt ei m&#245;ista kuidas sinu oma t&#246;&#246;taks. Tegin eelnimetatud muudatused skeemis + veel vahetasin termotakisti asukohta.
                              Click image for larger version

Name:	temp kontroll.JPG
Views:	1
Size:	42,0 KB
ID:	864723
                              Kas selline varjant muidu t&#246;&#246;taks?

                              Comment

                              Working...
                              X