Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Elektroonilised lülitid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Elektroonilised lülitid

    tere, palun aidake leida üks mõistlik skeem.

    vaja valmistada 16 ühesugust lülitit. lüliti põhimõte järgmine:

    lülitil on üks väljund ja kaks sisendit. sisendid toimivad omavahel nagu vekssellülitid.
    esimene sisend läheb mehhaanilise lüliti külge (vaja välistada skeemiga kontaktide võbelemine) ja see peab olema ühe sulgeva kontaktiga mittefikseeruv nupplüliti. teine sisend läheb loogikaelemendi väljundisse, kus võib olla 0 või 1.
    ütleme, et loogikaelemendi (teine sisend) väljundis on 1 ja ka lüliti väljundis on 1. kui nüüd vajutada mehhanilist nuppu 1 kord, peab lüliti väljund minema 0-i. teisel mehhaanilise nupu vajutusel peab minema tagasi 1-te. ja sama lugu ka loogikaelemendi (teine) sisendiga. kui see läheb 1-st 0-i, peab ka lüliti väljund minema 1-st 0-i ning vastupidi.

    kas kellegil on ideid võimalikult väheste elementidega skeemi jaoks? ärge mingit PIC'i soovitage - pole kus programmeerida.

    #2
    Re: Elektroonilised lülitid

    Mida teeb mehh. lüliti vajutamine, kui digi lülitist tuleb 0 (e väljund on 0)? kas peab ka vahetuma?

    Comment


      #3
      Vs: Elektroonilised lülitid

      lüliti ühekordne vajutus peab muutma väljundi olekut, s.t. üheks. mõte on siis selles, et saaks väljundeid juhtida nii kohapealt kui kaugjuhtimisega digitaalselt. täpselt nagu vekssellülitid. seda peaks saama teha ka D trigerite baasil, kuid 16 lüliti puhul.. ehk on mingi lihtsam lahendus.

      Comment


        #4
        Vs: Elektroonilised lülitid

        Loen seda asja mitu korda, ja ikka jääb selgusetuks, mida Sa täpselt saavutada tahad.
        Kas see "mehaaniline" lüliti on see, mis on nö. kohapeal ja elektroonilised siis kaugemal?
        D-trigeriga saaks teha küll. Tee nii-> trigeri invert. väljundi ühendad D-sisendisse.-> C-sisendisse ühendad nn.pull-up takisti ning sisendklemmi.Võid panna 100 nanose konde ka vasta maad.
        Sellesse (C) sisendisse nüüd saad neid lüliteid või nende ekvivalente ühendada, palju soovid. Lüliti siis ühendab selle sisendi maasse. D-trigeri väljundist saad siis soovitava tasemega loogilise nivoo.
        Kui on pikad liinid distantslülititeni, siis tekib kohe päris kindlasti häirekindluse probleem.
        Kui on oluline, et nt. kahe või kolme või enama lüliti üheaegne klõbistamine ei tohi tulemust anda, siis on vist seda probleemi prosega lihtsam lahendada.
        Ja üldse ei oleks paha paljastada asja tegelikku otstarvet, osatakse Sulle paremini nõu ka anda.

        Comment


          #5
          Vs: Elektroonilised lülitid

          ok, selgitan lähemalt. kilbis on kontolleri väljundid, 16 tk. mis juhivad midagi. seda midagit ma tahaks sealt kilbist ka sisse ja välja lülitada nupuga. hetkel on asi lahendatud ümberlülititega selliselt, et saan neid midageid jõuga sisse või välja lülitada nupust (sõltumata kontrolleri soovist) või siis on midagid vaid kontrolleri juhtida. seega, kui ma kilbist midagi sisse lülitan, siis on see sees seni kuni see sealt kilbist välja lülitatakse. ma tahaks aga seda, et isegi kui kilbist sisse lülitatakse saab seda ka kontrollerist välja lülitada - lülitite tööpõhimõte oleks nagu veksellülititel - kahest punktist saaks ühte asja sisse ja välja lülitada. 32 relee ja 16 lülitiga hõlpsalt tehtav ja .. 2 sisendiga trigerid on ju ka nagu releed vekslis :-)

          Comment


            #6
            Vs: Elektroonilised lülitid

            Kui ise ehitamine pole eesmärgiks, sobivad selleks otstarbeks elektrikaupade poes saadaolevad impulsslülitid.

            Comment


              #7
              Re: Vs: Elektroonilised lülitid

              Kui on tegemist tõesti 16 lülitiga, siis on 100% lihtsam ja odavam kasutada mikrokontrollerit (AVR,PIC vmt). Küll selle progreja ka leiab, kui avalikustad, kus elad . Säästad kõvasti vaeva ma kahtlustadn.

              Comment


                #8
                Vs: Elektroonilised lülitid

                Tallinn sobib hästi. Kas programmeerid PIC'e ? Tahaks tõesti võimalikult väheste komponentidega hakkama saada.

                Comment


                  #9
                  Re: Vs: Elektroonilised lülitid

                  isiklikult progren AVR'e. Ma vaatan, kas ma leian aega selle tegemiseks. (praegu on paar tegelast juba soolas), äkki leiab keegi, et tahab ise tegeleda. Mis muidu budget näitab? Palju skeemi+töö hinnaks maksimaalselt tullavõib?.
                  (kui siin ei soovi avaldada, võid PS'iga saata mingi pakkumise vmt. saaks äkki kokkuleppele vmt)

                  Comment


                    #10
                    Vs: Elektroonilised lülitid

                    skeem? peale AVR-i polegi ju rohkem skeemi (võib-olla need standardsed kvarts ja paar kondet datasheedilt). eelarvet otseselt ei ole - küsi ise, mina kas nõustun või ei nõustu kiiret mul selle lülitiga absoluutselt ei ole.

                    Comment


                      #11
                      Re: Vs: Elektroonilised lülitid

                      saatsin PS'i omapoolsete kommentaaridega.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Elektroonilised lülitid

                        Ääremärkusena lisan et tööstuslikus rakenduses on lisaks AVRile veel ühtteist tarvis. Optronid, filtrid (nii RC ahela kui softi kujul) ning muu tilulilu. Ülesande esialgne lihtsus ei pruugi reaalsuses tõele vastata.

                        Comment

                        Working...
                        X