Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Poolideta Fm saatja sageduse muutmine.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Poolideta Fm saatja sageduse muutmine.

    Tere!

    Kukkusin netis sellise huvitava saatja skeemi otsa:
    http://www.electronic-circuits-diagr...ioimages/8.gif

    Üks lõik selle skeemi tööpõhimõtte kohta leidub siin:
    http://www.electronic-circuits-diagr...adiockt8.shtml

    Kas keegi oskab nõu anda, kuidas sellisel saatjal saaks sagedust reguleerida - ma pole varem keraamiliste filtritega kokku puutunud... ja võib-olla on see hoopis vale ots, et antud skeemil sagedust kõigutama hakata.

    Kõigutamise eesmärk on signaali paar-kolmkümmend MHz allapoole või mõni MHz ülespoole liigutada... siis seda üheksandat harmoonilist, millele see seletuski viitab.

    97,75 MHz, kuhu asi hetkel platseerub, ei ole nimelt eriti sobiv.

    Oskab keegi nõua anda?

    J.L.

    #2
    Vs: Poolideta Fm saatja sageduse muutmine.

    Esmalt postitatud janekl poolt
    Kõigutamise eesmärk on signaali paar-kolmkümmend MHz allapoole või mõni MHz ülespoole liigutada... siis seda üheksandat harmoonilist, millele see seletuski viitab.

    97,75 MHz, kuhu asi hetkel platseerub, ei ole nimelt eriti sobiv.
    Tea kas on abi, aga ma olen umbes sellise skeemi ja kvartsiga sageduskordistust teinud. Kolmandal läks kenasti.
    Ja oli jutuks, et kvartsid kus sagedus pikalt peal kirjas, on harmoonilistega.
    Proovi kolmandat või viiendat. Äkki .....

    Comment


      #3
      Vs: Poolideta Fm saatja sageduse muutmine.

      Tundub et skeem on koostatud nö. käepärastest detailidest. Ei ole kuigi tavaline, et generaatorisse kvartsresonaatori asemele piesofilter pannakse. FM-raadioga siis kuulatakse saatja 9. harmoonilist...

      Kvartsidest (ehk täpsemalt - kvartsresonaatoritest) ka igaksjuhuks veidi.
      Kasulik on teada et generaatorites kasutatakse nende (sõltuvalt skeemist, kas jada- või rööpresonantsi) põhisagedust või hoopiski sunnitakse (lisadetailide abil) ta resoneerima oma harmoonilissagedusel. Paljudele kvartsidele ongi markeeritud see sobilik harmoonilissagedus, tavalisema skeemiga võngub ta sellest 3 või 5 korda madalamal sagedusel. Oleneb sellest, millise kaldenurga all (ja millise kandi suhtes) on kvartsi liistakas kristallist välja lõigatud, erinevad saadud resonaatori omadused - nt. sageduse termostabiilsus ja ka soodumus töötada harmoonilissagedusel. Vene kvartse markeeriti tavaliselt niimoodi, et kui märgitud oli кГц, oli tegemist kvartsi põhisagedusega, МГц korral aga harmoonilissagedusega. Nimelt suurtel sagedustel jääks põhisageduse kvartsi liistakas mõttetult õhuke ja habras, muud vead pealeselle...
      Elektroonika töötab suitsu baasil.
      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

      Comment


        #4
        Vs: Poolideta Fm saatja sageduse muutmine.

        Ma olen 465kHz peal sarnast genet võngutanud. Kuna sellist kvartsi polnud võtta ja 500kHz ei raatsinud panna, siis torkasin kah piesofiltri asemele. Aga punnitamisele vaatamata ei õnnestunud mõnel kõrgemal harmoonilisel stabiilselt käima saada, kuigi filtritel tavaliselt on väikesed kühmukesed harmooniliste kohal näha, kui sweepgenega piinata. Tuli siis teist sagedust, mida selle nn etaloniga võrreldi, rohkem maha jagada.
        Aga antud skeemis tuleb siis mõnda kvartsi kasutada, mille mõni harmooniline satub õigesse kohta. Ehk on mõni harmooniline isegi praegu õiges kohas. Korrutame 10,7MHz täisarvuga ja saamegi pika rea harmoonilisi: 10,7; 21,4; 32,1 jne. Sodi tuleb sellisest skeemist muidugi eetrisse - ui-ui-ui! Vanasti tehti sarnasel põhimõttel militaarraadiote kalibraatoreid, mis siis näiteks iga 100kHz, 1MHz jne järel tekitas vastuvõtjasse piiksu, mille järgi sai mehhaanilise skaala vastavast kruvist õigeks kruttida.
        Harjutamine teeb harjutajaks.

        Comment

        Working...
        X