Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Vaja lihtsat skeemi temp andur + relee

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Vs: Vaja lihtsat skeemi temp andur + relee

    Hetkel ei leia netist seda põhjalikumat andmelehte, guugeldades leidsin näiteks sellise lehe:

    Toide peab olema soovitavalt kuni 1 V RMS (100Hz...10 kHz) ja RH alla 95%.


    EDIT:
    Tegin vahepeal mõned arvutused, kuna soetasin isegi möödunud kevadel nimetatud anduri, kuid kasutada pole seni jõudnud.
    Eesmärgiks oli info kogumine PIC midrange family mikrokontrollereile (PIC16F...) sobiva library (kergesti korduvkasutatav alamprogrammide kogu) kirjutamiseks. Tulemused olid suhteliselt kohutavad: ilma tarkvaralise kompensatsioonita pole nimetatud anduriga eriti midagi teha. Peamiseks mõõtevea allikaks on anduri takistuse temperatuurisõltuvus - näiteks muutus +10C...+30C tähendab takistuse kuuekordset kahanemist. Selle kompenseerimiseks soovitab põhjalikum andmeleht (kui huvi, võin e-postiga saata, käib anduri SYH-2R kohta) kasutada anduri toiteahelas NTC-takistit nominaaliga 50k (@ 25C) ning B-koefitsendiga 4600 K. OpenOffice Calc-iga arvutades leidsin, et mõõtelülituse (andur ja NTC tema toiteahelas) väljundpinge muutus temperatuuri vahemikus +10C..+30C (60% RH) on ligikaudu 30%. Optimaalne B-koefitsent oleks ligikaudu 7000 K (väljundpinge muutus kuni 6%), kuid sellist NTC-d pole ilmselt olemas. Seetõttu tuleks kasutada veel täiendavat tarkvaralist või riistvaralist kompensatsiooni, mis välistab lihtsa skeemilahenduse. Arvatavasti on ilma mikrokontrollerita lülituses parem kasutada andurit, mille mahtuvus sõltub temperatuurist.

    P.S tööstuslikus niiskusele reageerivas relees (lülitis?) kasutatakse mingeid niiskuse toimel joonmõõtmeid muutvaid kiudusid, valmis asi on sarnane bimetall-termoreleele. Hind natuke üle 2000 kr.
    viimati muutis kasutaja 6p45s; 31 December 2009, 00:30. Põhjus: Arvutustest ilmnes palju olulist
    Hoiatus - muudan oma postituse sisu kuni 30 minuti vältel pärast postitamist.

    Comment


      #32
      Vs: Vaja lihtsat skeemi temp andur + relee

      Tavaliselt on elektrooniliste niiskusandurite juures veel ka termoandur ja suhteline niiskus leitakse mingi valemi põhjal või tabelist.

      Äkki oleks lihtsam juushügromeeter ehitada?
      Või kasutad tavalist mehaanilist hügromeetrit ja loed näidu peegelanduriga.
      MINULE EI MEELDI KUI MÕNINGAD ISIKUD MINU POSTITUSI MUUDAVAD,
      KUI POSTITUS EI SOBI SIIS PALUKS SEE KUSTUTADA !

      Comment


        #33
        Vs: Vaja lihtsat skeemi temp andur + relee

        tegelt ise olen näinud ka kunagi seda niiskuslülitit. nägi välja jah nagu kile riba, mis oli kahe traadi vahel ja tõmbas vastavaid kontakte. justkui nagu bimetall. aga jah ühe hinna olen saanud. see tõesti oli üle 2000.-

        Comment


          #34
          Vs: Vaja lihtsat skeemi temp andur + relee

          Uus aasta ja uued arvutused.

          Arvutasin SYH-2 andmelehe järgi SYH-1 jaoks ligikaudse takistuse-temperatuurisõltuvuse (lisatud manusena), võttes aluseks takistuse väärtuste suhte erinevate temperatuuride korral. Kuna arvutustes kasutatud andmed on võetud logaritmilise vertikaalteljega graafikult ning kehtivad ikkagi teise anduritüübi kohta, esitavad nad vaid temperatuuri mõju suurusjärku.

          Mõõtelülitus on endine - SYH-1 niiskusandur koos 50k (@ 25 C, B=4400 K) eeltakistiga, ahelat toidetakse 2,500 V amplituudiga 1 kHz meandrilise pingega. Tabeli eelviimases veerus on esitatud väljundpinge muutus suhtelise õhuniiskuse 1% muutumise kohta ning kõige viimases temperatuuri muutusest tekkiv viga, avaldatuna õhuniiskuse ühikutes. Veerus ,,dV" on esitatud mõõtelülituse väljundpinge suurim kõrvalekalle temperatuuri mõjul, algolekuks on valitud 25 C.

          Suurim temperatuuri muutusest põhjustatud viga on suurusjärgus 5%, mistõttu vähemalt esialgsete arvutuste põhjal võiks mõõtelülitust isegi kasutada relee juhtimiseks, kui leppida rakendumisläve veaga kuni 10% (temperatuur + anduri enda tolerantsid jne.). Lahendada tuleb veel vahelduvpingega toitmise probleem. SYH-2 andmeleht soovitab NTC-st ja andurist koosneva ahela ühendada mikrokontrolleri kahe väljuaviigu vahele, mida lülitatakse omavahel vastandfaasis high-Z (sisend, pic-il vastab TRISx,y= 1) ja loogilise 0 vahel. Lineariseerimine osutub samuti oluliseks.

          Nagu juba kirjutatud, kõik eelnev põhineb vaid oletusel, et SYH-1 ja SYH-2 takistuse-temperatuurisõltuvused on sarnased ning vajab seetõttu veel katselist kontrollimist. Plaanis on asi kevadepoole (~veebruari lõpus) katseplaadil kokku panna ning SHT11 järgi ära kontrollida.
          Lisatud failid
          viimati muutis kasutaja 6p45s; 05 January 2010, 11:42.
          Hoiatus - muudan oma postituse sisu kuni 30 minuti vältel pärast postitamist.

          Comment

          Working...
          X