Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

LEDid põlevad ebaühtlaselt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    LEDid põlevad ebaühtlaselt

    Kuna sai juba välismaalastelt küsimiseks illustratsioon tehtud, siis kogu küsimuse sisu pildil,
    Kuid eestikeeles ka:
    Mure selline.
    plaadile on pandud 200 UV ledi (plaatise valgustamiseks...)
    5 kaupa reas. Vf on neil 3.2-3.4V, valides 3.3V ja korrutada 5-ga saame 16.5V mis on täpselt mul ühe vooluadapteri pinge.(hea SMPS läpaka akulaadija)
    seega sedasi arvutades vaatasin, et takisteid ei hakka panema, et pole vaja meil suvel tuba kütta.
    nüüd aga selline mure, et panen plaadi põlema. kõik ilus tore aga varsti hakkavad üksikud ledid nalja tegema..
    mõned hakkavad tuhmimaks tõmbama või kustuvad sootuks ja teised seevastu lähevad aina eredamaks.
    nad ei tee seda 5 kaupa, vaid ükshaaval, suvaliselt.. aga iga kord enamvähem samad ledid.
    et tegu on odavate ledidega, et ilmselt pole kvaliteet tead mis kiita.

    Aga mure siis selline, et kuidas sellest lahti saada, et kõik jääks ühtlaseks?
    varjant 1:
    kõigile ledidele takistid või kondekad paralleeli kõrvale, et hoida voldid igal ledil samad.

    varjant 2:
    ei usu et sellest kasu oleks aga igale 5-sele grupile madalaoomine takisti ette.

    mul juhe koos lihtsalt.
    aidake hädast välja.

    mida ma tegema pean? ennast või plaati põlema panema?

    Skeem:
    Click image for larger version

Name:	Screen Shot 2014-05-30 at 14.23.29.png
Views:	1
Size:	47,2 KB
ID:	877146

    Tänan asjalike nõuannete eest.

    olen võhik, seega mul on igasugu "noob" momendid veel lubatud.

    #2
    Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt.

    Pinge on muidugi tore asi, aga antud juhul suhteliselt ebaoluline. LED tahab saada konkreetset voolu, küllap siis selle voolu toimel see oodatav pingelang sinna LED-i peale juba iseenesest tekib.
    Ehk siis ilma voolupiirava takistita (või mõne targema skeemita, mis stabiilset voolu hoiab) ikka hakkama ei saa.

    E: Niipalju veel lisaks, et 1Ω on selline takistus, millega pole nüüd küll mõtet skeemi narrima hakata. Mida kõrgem toitepinge ja mida suurem eeltakisti, seda stabiilsema tulemuse saad.
    viimati muutis kasutaja A.S.; 30 m 2014, 14:16.

    Comment


      #3
      Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt.

      Tundub mingi närutamisena.
      Tee neljased grupid ja pane üks normaalne eeltakisti igale grupile.
      Või voolugeneraator igale grupile.
      Ühtegi LEDi paralleeli teisega ära pane.
      BCR402 on hea tükk, proovitud.
      Niikaua, kui 3mm/5mm punnidega paneele teed, niikaua sellist vatti näed ka.
      Mõni korralik võimsus-LED ja asi tehtud.
      Hinda ära argumendiks too; olgem ausad, ega sa 3 doltsi eest väga ei saanud ka midagi, kui päriselt kasutama hakkad.

      Aga proovi ja katseta
      Erilahendused.
      PS või mail.

      Comment


        #4
        Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt.


        panin paar paberit peale, et midagi näha ka oleks. et seal kus "tühjad" kohad, seal siis ledid kustus.

        et teie arvates pole mõtet neist midagi teha üritada?
        ses suhtes, et 3$ eest peaks ju nagu olema. isegi sedasi vilkudes peaks etem olema kui nende säästulampide all üle poole tunni ühte poolt valgustada..
        jõuab ennem minu korda nälga surra, kui sellega raha peaks teenima.

        E:
        see 1oom seal pildi peal jahh.. vata mõte ei jõua järgi...
        ega üle paari kolmekümne oomi ei saa 5-le ledile panna.
        mul nad aga juba plaadile joodetud ja ei viitsiks seda ringi tegema hakata.
        ehk mõni odav lahendus selle kordategemiseks ka olemas..
        kui 4 ja takisti siis peaks asi paremaks minema?
        kuna neid lede on üpris palju, siis igale 4-sele grupile mingied kallemaid juppe ei raatsiks lisaks osta.
        muidu ei jää mul ökoprojektist midagi alles enam....

        E2:
        ehk mõni targem, kellel sarnase mõttega riistapuu omal lauapeal olemas ehk jagaks natu teadmisi,
        et kuidas siis oleks õige ja hea jne.. palju see reaalselt maksma peaks/võiks minna..
        arvestame et ma teen healjuhul paar plaati kuus. seega mingit uuber kallist asja ei ole mõtet kokku keerata.
        samuti kas peaks neid lede ennem klaasi kas hajutama või mitte või hoopistükkis mingi võre ette tegema, et valgus võimalikult otse ülesse liiguks? (küljepealt kile vahele ei valgustaks.) meetri kaugusele ledidest ei tahaks ka nagu seda klaasi viia, mille peal valgustan...
        praegu on ühtlane valgustus umbes 25cm kaugusel ledidest. 10 cm pealt on iga led oma laik veel.
        viimati muutis kasutaja Kilplane; 30 m 2014, 15:00.

        Comment


          #5
          Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt.

          See näeb välja nagu vigased iselühistuvad ledid ja ükski takisti ega voolugeneraator selle vastu ei aita.
          Nii võib juhtuda kui led liiga palju kuuma saab. Näiteks jootmisel või pikalt ülemäärase vooluga põlemisel. Lähevad soojaks ka?
          Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

          Comment


            #6
            Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt.

            iepäi ta soojaks pole nagu läinud. küll aga need paberid olid nagu laserprinterist tulud, kui nad seal mingi minuti peal olid olnud.

            Comment


              #7
              Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt.

              Testrit oled näinud? Mis vooluga need 5tk järjest olles töötavad?
              Võibolla kütad neid 50Wga, siis pole imestada.
              Ja siis surevad nad kõik juba varsti ära ka.
              Erilahendused.
              PS või mail.

              Comment


                #8
                Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                Esmalt postitatud Kilplane poolt Vaata postitust
                mida ma tegema pean? ennast või plaati põlema panema?
                See põlema paneku idee paistab plaadi puhul juba realiseeruvat.

                Aga vast võiks siiski avaldada kogu elektriskeemi ja mitte ainult osa sellest.
                ________________________
                Töökus on muidugi suur väärtus aga....
                Kas selliseks "plaadi valgustamiseks" ei kõlba tavaline UV toru,
                Takisti ette ja 220 peale.
                Omal ajal sai nii tehtud ja töötas.
                Ebaühtlase valgustuse vastu aitab kui valgusallikat plaadi kohal
                kiigutada. Väike mootor ja ekstsentrik.
                Ohutustehnika huvides võiks vältida selle UV otsest näkku paistmist.
                viimati muutis kasutaja A.R.; 31 m 2014, 08:01.

                Comment


                  #9
                  Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                  Ega seal muud polegi kui ainult ledid praegu..

                  see mis seal skeemi allpool näha on, see ongi kõik..
                  tuimalt 200 ledi ilma mingi takistuseta 5tk jadamisi.

                  soojuse kohta niipalju, et kui 5 minutit lasin järjest põleda, siis taga külg läks üsna soojaks
                  minutiga oli natu leige. ledid pealtpoolt ei lähe üldse soojaks.

                  kuna mul multimeetri amprite näitamine väga välja ei tulnud, siis voolu kahjuks mõõta ei saanud. (ilmselt vigane või kaitse lännu.)
                  igatahes. need ledid mis vilguvad või tuhmimalt töötavad, meil on umbes 3.1 volti peal ja teistel 3.35 keskmiselt.
                  toitepinge on 16.8 ja ei kõigu. (ossi mul pole et stabiilsust kontrollida...)
                  proovisin neid lede, mis vilkusid välja vahetada ja tundub, et aitas.
                  3 tk vahetasin välja ja need grupid jäid nagu tööle. see üks mis väga aktiivselt vilkus, seal oli vaja 2 tk vahetada.
                  et mai teagi. võimalik, et jootes võisid natu kuuma saada küll mõned.
                  algaja ikkagi.

                  kui palju see võib mõjutada, et jalad on kohe ledi enda juurest ära painutatud? ses suhtes, et mul on ledid pandud läbi plaadi ja jalad tagant omakorda vastu plaati painutatud. (pmtselt 180* ja siis 90* tagasi.) et kas see võib ka lede lõhkuda? jalad sedasi ka väga lühikesed. mul kõik pisikesed puurid olid katki läinud. siis mõtlesin, et puurin suuremad augud ja pressin ledid läbi. tuli välja et sedasi mässamist rohkem kui asi väärt.

                  E:
                  torusi vaatasin ka. kallid on... (õigemini kallimad kui 3$ eest lede...)
                  ebaühtlusega niiväga probleeme sellel ledide hunnikul polegi. suurem muse just et valgus võimalikult 90* plaadiga risti saada.
                  et kile ja plaadi vahele küljepealt valgust ei paistaks. tavalised päevavalguspirnid lähedalt kipuvad näiteks kõiki servasi natuke hajutama. peenemate radadega kipub sedasi probleeme tulema.

                  E2:
                  eks ma ilmselt kasutan seda nii nagu ta on kuni ta kas põlema läheb või töölepingu üles ütleb.
                  lõpiks kui mõned ledid 200st vilgutavad ja ei tööta korralikult, siis ei tohiks ju nii suurt muret see tekitada.
                  viimati muutis kasutaja Kilplane; 31 m 2014, 17:34.

                  Comment


                    #10
                    Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                    Võiks datasheeti otsida ja max voolu vaadata, praegu pakuks sinna 4A kuubikust 40 grupi peale keskeltläbi 100mA mis võib veits palju olla, siis vaja kas üks suur või igale grupile väike takk vahele. Või siis kuubik lahti võtta ja tagasiside takiga pinget maha lasta.
                    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                    Comment


                      #11
                      Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                      Esmalt postitatud Kilplane poolt Vaata postitust
                      mul kõik pisikesed puurid olid katki läinud
                      Rauapoodides on selline ca 5 mm diam puur, mille mõlemad otsad on kuskil 3mm pikuselt ca 1mm.
                      Mingi kerner või midagi sellist. Aga plaati puurida on täitsa mõnus.
                      Tartu Tiigi poes on ka pesad kuhu ta sobib ja mis omakorda väikse 27 V puuri otsa käib.
                      Kui see puur panna nt mikroskoobi optika asemele saab väga mõnusa plaadipuuri.

                      Comment


                        #12
                        Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                        Ei tea.. ma olen rahul sellega nii angu ta on.
                        töötab...

                        vahetasin mõned problemaatilisemad ledid välja ja asi muutus stabiilsemaks.
                        ilmselt sai natu kuuma või olidki ebakvaliteetsed ledid.

                        nüüd enamvähem stabiilne. mõned on vähe tuhmimad aga sellist vilkumist enam eriti ei ole.

                        proovisin sellega plaate ka valgustada.
                        kuna mingit karpi pole, siis panin kahe laua vahele klaasi, ledid panin põrandale, umbes 70cm kõrgusel oli laud, sinna tekistas umbes A4 suuruse valgustatud ala.
                        ilus ühtlane valgus.
                        valgustus ajad onid sedasi, et
                        30 sekundiga hakkas kujund juba vaikselt paistma,
                        2 minutiga oli enamvähem valgustatud.
                        2.30 oli suht ideaalne,
                        3 minuti juures hakkasid juba varjud tekkima,
                        4 minutiga oli juba nii ple valgustatud, et mõned peenemad rajad olid kadunud ja paksemad alad täpilised (nagu vahapaberiga laserprinteri tahma üle kanda.) kuigi kile oli 2 kujutist üksteise peal. (need ka laseriga tehtud.)
                        5 mintuiga oli kogu plaat läbi valgustatud.
                        oluliselt etem kui 30 minutit 1 poolt valgustada. CFB pirnid on lakke tagasi kruvitud.

                        lisaks kuna valgus suhteliselt paralleelne, siis ei olnud ka probleeme sellega, kui kile valepidi peale panna(ups), et ei paistnud küljepealt vahele ega jätnud varju.

                        ainus mis häirib, kui karpi ei ole, et kui mul siin töökojas on üks vahesein, mis on 2.5m kõrge, lagi aga 4 meetrit, siis see kumas lae põrkest kõrval ruumi ja see oli väga vastik vagus. isegi kui ei vaadanud sa ikka nägid seda.

                        Puurimisega probleeme pole. mul on olemas puurid 0.5mm alates. neid saab Tallinnas näiteks sellisest poest nagu attila.
                        maksavad küll aga kestavad ka. ma lihtsalt siuke vähe kärsitu tegelane, kipun neil maru seljas elama. jagu saab siis kui plaat liikuma läheb poole puurimise pealt. too hetk olid enamus otsas. lihtsalt. ja 0.5, 0.6 pole mõtet raisata mingi 200 led peale.. (pole 10€ väärt.)
                        puurimiseks on pisike pink olemas juba. aku trell monteeritud isetehtud liuguritele, mis sõidavad auto amordi pulkade peal. üsna stabiilne.

                        ühesõnaga..
                        seni on nad ennast teeninud. kui peaksid maha põlema siis mõtleb uuesti asja läbi.
                        kui see aga aasta kahe pärast juhtub, siis ei mõtle mdiagi vaid teen samamoodi.
                        hakata mingied lisa kive ostma plaadile läheb mõtetult kalliks.
                        ja neid konkreetseid kive, mis esimeses postis soovitati ma esimese hooga kusagilt ei leidnud.

                        küll aga peaksin millalgi teise veel tegema, et saaks mõlemalt poolt korraga valgustada.
                        viimati muutis kasutaja Kilplane; 08 m 2014, 23:32.

                        Comment


                          #13
                          Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                          Vist hea, kui asja tööle said, aga kui paari aasta pärast samasuguse käkerdise-lahenduse teed, võib asi olla kliinilist sekkumist vajav.
                          Kui esimese hooga ei leidnud, siis kitsendame valikut: BCR402U.


                          Esmalt postitatud Kilplane poolt Vaata postitust
                          Ei tea.. ma olen rahul sellega nii angu ta on.
                          töötab...

                          kui see aga aasta kahe pärast juhtub, siis ei mõtle mdiagi vaid teen samamoodi.
                          hakata mingied lisa kive ostma plaadile läheb mõtetult kalliks.
                          ja neid konkreetseid kive, mis esimeses postis soovitati ma esimese hooga kusagilt ei leidnud.
                          Erilahendused.
                          PS või mail.

                          Comment


                            #14
                            Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                            Esmalt postitatud W@ldur poolt Vaata postitust
                            Kui esimese hooga ei leidnud, siis kitsendame valikut: BCR402U.
                            BCR402U on selline ilus voolusabilisaator.
                            Aga neelab ära kogu ülearuse võimsuse ("liigne pinge" x vool) ja kütab ilma.
                            Vast on olemas kas selliseid lüliti tüüpi (PWM) voolupiirajaid.
                            Need on natuke ökonoomsemad.

                            Comment


                              #15
                              Vs: LEDid põlevad ebaühtlaselt

                              See on vähim, mida kasutada. Takistiga võib jamaks minna, kui LED'id kipuvad sellised ebastabiilsed olema.
                              Ja kui laduda piisav arv dioode vastavalt toitepingele sappa, ei jää soojendavaks jõuks väga midagi alles.
                              Tegin 80 punktiga tähistaeva, 5mm LED'idega. Vististi panin 10 draiverit. Igaühele 8 LED'i sappa. Toitekas oli 24VDC, väikese reg. ulatusega. Paar volti vist tõmbasin alla ka. Siiani pole kurdetud. See draiver ei vaja ühtegi lisakomponenti.
                              Säästuprojekte võib teha küll, aga säästa seejuures igal sammul... nonsens!
                              Erilahendused.
                              PS või mail.

                              Comment

                              Working...
                              X