Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Teade
Collapse
Foorumi reeglid.
Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
Mul peaks kuskil kodus see skeem ilusti olemas olema aga seda paberkandjal. Sai kunagi üks selline estonia tüüner fm peale ümber häälestatud ja teine stereodekooder sai sisse pandud! Kahjuks ei oska hetkel ennustada, millal mul õnnestusk see skeem paljundamiseks Tallinna poole organisserida.
Läheb veidike teemast välja ,kuid mis otstarbega on tuuneril esipaneelil MLP ja KALIBR ( venetähed) nupud. Taga on veel potekas kirjaga KALIBR. Üks nupp on APZ on veel jaamamälude juures taga.
Läheb veidike teemast välja ,kuid mis otstarbega on tuuneril esipaneelil MLP ja KALIBR ( venetähed) nupud. Taga on veel potekas kirjaga KALIBR. Üks nupp on APZ on veel jaamamälude juures taga.
APZ - avtomatnaja podstroika tsastot(+käändelõpp) - automaatne sageduse järelhäälestus. Eestikeelne lühend: ASR - automaatne sagedusregulaator. Jaamast möödahäälestuse korral korrigeeritakse detektoris tekkiva vea(alalis)pingega häälestust. Niiöelda lükkab jaamapeale tagasi. Kui liiga kaugele ujub siis kogu kupatus "kukub üle detektori S-kõvera otsa" ja võib hüpata kõrvaljaamale. Varikappidega häälestuse puhul liidetakse/lahutatakse sellelesamale juhtpingele, pöördkondeka puhul oli heterodüünis lisa varikap ASR-i jaoks. Fikshäälestuse potede paikakeeramise ajaks lülitad välja.
Ma aimasingi ,et mingi taoline otstarve sellel APZ nupul on, kuid mul on hetkel kellegi pandud UKV-1-02E lühilaineplokk sees ja ma pole veel ennast hästi kurssi viinud, kuidas see estonial originaalis lahendatud on ja sinna sisse pandud, kuid UKV-1-05E plokil on samuti ASR jaoks kaks otsa olemas. Praegu on pmst nii ,et kõik töötab, kuid jaamaindikaator ujub järgmiseks päevaks natuke ära. Jaama küll kuuleb aga LEDide järgi ujub paari jagu ära.
mis otstarbega on tuuneril esipaneelil MLP ja KALIBR ( venetähed) nupud. Taga on veel potekas kirjaga KALIBR.
Mitmekiireline vastuvõtt - mida iganes see tähendab.
Kalibreerimine - näiteks magnetofoni salvestusnivoo paikapanekuks. Saab kasutada ka lihtsalt helisagedusgeneraatorina
МЛП = многолучевой прием (vt ka multipath tuning indicator). Põhimõtteliselt sama asi (peegeldused), mis teleka ekraanil tekitas analoog-TV ajastul mitmekontuurilise pildi. FM-il tekitavad peegeldused parasiitse AM-i, mis põhjustab mittelineaarmoonutusi (helile tuleb "kriuks" juurde, nagu öeldakse). Seda AM-i indikaator näitabki. Kui kvaliteeti taga ajada, siis tuleks antenn suunata mitte maksimaalse signaalitugevuse, vaid minimaalsete peegelduste järgi. Kitsa suunadiagrammiga antenn on abiks, mitte auto ratta alt läbi käinud dipool, mida antenni pähe müüakse.
Kusagil 70ndate lõpus või 80ndate alguses oli ajakirjas Radio pilt ja jutt tuunerist, millel oli peal tillukese ossitoruga panoraamindikaator, mis minu kehva mälu järgi lausa visualiseeris seda mitmekiirelisust. Küll nägi tollal äge välja see pill! Palju sülge sai nõristatud seda pilti vaadates. Nojah, sama ajastu roiskuva kapitalismi pillid olid veel vingema väljanägemisega. Kahjuks näidiseksemplarist vist kaugemale ei jõutudki, sest kole kalliks läks see luksus. Oli see nüüd mingi ammuunustatud Laspi või Estonia, mitte ei mäleta.
Mul on hetkel asi nii ,et kui ma selle MLP nupu sisse vajutan, siis tuleb kanaleid otsides jaama ümbruses selline imelik müra sisse nagu keegi rebiks riiet puruks ja signaali indikaator hakkab AM näitama. Saan ma aru ,et kui see nupp on sisse vajutatud ,siis tuleks leida antennil selline asend ,et signaali indikaator oleks minimaalse näiduga ja kui MLP on välja lülitatud siis oleks signaali indikaator võimalikult maksimaalse peal. Huvitav oleks teada, kas see müra mis mis seal jaama ümbruses tekib, kui MLP on sisse lülitatud on normaalne või on kuskil mingi viga?
Lugesin kiiruga juhendist seda lõiku, kus "МЛП" nupu kasutamisest oli.
Tuli leida minimaalsele näidule vastav antenni asend ja väljalülitamisel ei tohiks indikaatori näit oluliselt muutuda - siis on antenn õiges suunas.
Edasi oli veel kirjutatud, et see värk toimib ainult välise (ilmselt katusel asetseva) pööratava antenniga, millel on olemas normaalse antenni omadused, s.t. suunataju, sobitatud väljundtakistus jms.
Seega paneelmaja toas traadijuppidega mängides ei ole asjast tõenäoliselt mingit kasu.
Samaaegselt on ka muidugi võimalik, et see funktsioon ei toimi üldse õigesti, nagu ikka vanade asjadega tihtipeale on.
"Dreams are nothing more than wishes
and a wish is just a dream you wish to come true."
Tundub, et jah probleem on suure tõenäosusega korralikus pööratavas antennis ja lisaks vist on mingi häälestamise probleem samuti. Üldiselt kui ma nüüd traadijupist antenniga võrdlen, kuidas see funktsioon toimib ilma antenni liigutamata ja sõltuvalt selle nupu asendist siis nupp väljas on kõik pmst korras ja "raadio 3" signaali tugevus on 3/8 skaalast. Kui nupu sisse vajutan ,siis näitab ,et signaal kõigub 1/8 kuni 5/8 skaalst ja töötab pmst nagu vu meetrina. Raske on siin määrata palju siis see minimaalne näit on. Siit võib vist järeldada, et peegeldused on väga suured, kui jätta traadijupist antenn välja ja vaadata ainult näidikut. http://www.upload.ee/files/992594/test.mp3.html Tegin väikese lindistuse kõigepealt on MLP väljas "Raadio 3" signaal 3/8 skaalast ja siis vajutan nupu alla ja skaala näitab 5/8 ja muusikas on kuulda häireid. Teine pool on "Uuno raadio" nupp väljas on skaala 3/8 ja kui nupu sisse vajutan siis on ainult müra ja skaala on 1/8. Huvitaks ,et kas see müra on normaalne või viitab see millegi nässus olemisele.
Comment