Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Väline HDD ja CD-RW laptopile

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Väline HDD ja CD-RW laptopile

    Tere.

    Minu probleem seisneb selles, et sülearvutile vaja väline kõvaketas osta. K-salongis pakutud välised kettad olid 2 USB-pistikuga, arvutil on ainult 1 USB pesa. Lisaks tellimisaeg :huh: .

    Kas tasub osta tavaline 2,5" HDD ja see HDD sahtli kaudu, millel on ainult 1 USB pesa, arvutiga ühendada? Müüja ei osanud vastata ja niisama konsulteerimata ei tahtnud osta, sest tagasi nad ei võta. Kõvakettale tahaks lasta laptopi ketta üks-ühele koopia pluss eraldi kaustana veel koopia tähtsatest failidest. Kas see on sellise variandi korral võimalik ning kas seda ketast saab läbi USB pordi kasutada nagu praegu C-ketast või nagu tavalist lisa-andmekandjat? Sahtlil on draiveriplaat kaasas, aga mis seal peal on, ei tea. Arvuti enda HDD-l on juba ports bad sectoreid peal .
    Koopiat on vaja ka juhuks, kui mõne programmi kustutamisel-asendamisel kogemata mingi vajaliku programmiosa ära kustutan, sest arvuti eelmisest omanikust on jäänud selliseid progesid, mida mul vaja pole ja mille otstarvegi jääb segaseks. (Ilma koopiata ei julge neid kustutada, sest kunagi mingi asja kustutamine tõmbas ka Word´i kaasa.)

    Teine küsimus: kui on lauaarvuti CD-kirjutaja, kas seda saab samamoodi läbi USB-pistikuga CD-sahtli laptopis kasutada või on CD-sahtel ainult CD-lugejatele mõeldud? Jällegi öeldi, et peaks saama, aga... Toite saaks sinna ka eraldi toiteplokist. Enda arvutis on ainult lugeja ja välist CD-kirjutajat pole ka hetkel mõttekas osta.

    Esimesele küsimusele veel laienduseks ja hetkel low-priority: kas saab programme liht- või muuviisiliselt vanalt kettalt uuele kanda? Vanal kettal litsentsiga Photoshopi täisversioon, aga Product Key ja installiplaat jäid eelmisele omanikule. Loogiline oleks, kui 1:1-le copy vanalt uuele, siis pole ju reinstalli vaja teha.

    Täiendavaks infoks, et opsüsteem on 98SE, RAM-i vist 64Mb, praegune kõvaketas manuaali järgi 6GB, arvuti ise ütleb, et 20GB. Arvatavasti siis vahetatud. Endal plaan 40gigane osta.

    Tänud.
    73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
    ATiP1pN4XeM

    #2
    Kas tasub osta tavaline 2,5" HDD ja see HDD sahtli kaudu, millel on ainult 1 USB pesa, arvutiga ühendada?
    Küllap tasuks, aga proovimata on tõesti raske öelda, kas ka toimima hakkab. Mis puutub USB draivi kasutamisesse süsteemkettana (C, siis seda nagu ei usu. Arvuti buutimine toimub ju süsteemkettalt (või CD-lt / floppilt) kuid USB draiverid laetakse alles hiljem. Targemad muidugi parandagu .
    Ehk mõistlik ikkagi läpaka enda ketas vahetada, kui bad sectoreid palju...kui need kord juba on, siis kindlasti tuleb ka juurde.

    Comment


      #3
      just - bad'idega ketast pole mõtet kasutada, tänapäeva ketastel tähendab see füüsilist defekti (kulumist vms), mis läheb väga kiiresti edasi.
      USB mälupulkade pealt saab küll buutida, kõvaketaste kohta ei oska öelda, sest ei tea kuidas arvuti seda näeb. Teine asi on muidugi, kas windowsile on vastav draiver olemas, mida siis installides talle alla suruda flopi pealt.

      Comment


        #4
        Ma ei mõelnudki seda ketast otseselt buutimisega kasutada, vaid nii, et sisemiselt kettalt loetakse enne kõik sisse ja siis vajadusel väliselt faili koopiat kasutada. Kuigi ükskord nägin, kuidas telepoes (QVC Germany) demonstreeritud väline ketas töötas nagu tavaline HDD, vali kummat tahad.
        Teine ketas peaks ikka väline olema, et andmed füüsiliselt teises kohas asuksid, mitte seal kus arvuti.
        73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
        ATiP1pN4XeM

        Comment


          #5
          Aga kui sisemine ketas üha hullemaks läheb, võib juhtuda, et enam ei buudi. Siis jääb üle ainult floppy ja kui bios lubab siis ka CD-ROM.
          Välist ketast võib muidugi kasutada, see üsna tavaline näiteks videotöötluses, kus suurmad videofailid asuvad Firewire või USB ketastel ja ühendatakse arvutiga ainult vajadusel. Läpakal polegi ju rohkem võimalusi, lisakettaid sisse ju ei topi. Olen isegi välist USB2 80GB ketast lisana kasutanud...XP tunneb selle kohe ära ja toimib sama hästi kui sisemised.
          Kuidas just see laptop käitub, ei tea. Kui tal USB1 sisend, siis see suht aeglane.
          Vist oleneb sellest, mida bios näeb...aga nagu ei usu, et lausa süsteemkettana saab välist kasutada.

          Comment


            #6
            Sebastian
            Aga kas Sul oli väline ketas juba "välisena" või tavaketas USB-sahtlis? Või ongi väline ketas = tavaketas + sahtel (+kõrgem hind) :unsure: ?

            Kas välise pealt buutida saab, ei olegi tegelikult eriti oluline, sest sisemise bad sectorid (ptüi ptüi ptüi) pole veel endast otseselt märku andnud. Tähtsam on see, et failidest oleks koopia olemas. Siis saab arvutist julgemalt pahna kustutada ja vaba ruumi juurde. Ja ega ma praegu arvutit ülikooli julge kaasa võtta, kui pärast pimedas bussi pealt veel jalgsi vaja astuda!

            Arvuti küll vana, aga USB2 peaks vist juba toetama B-) .
            73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
            ATiP1pN4XeM

            Comment


              #7
              Täiesti tavaketas "sahtlis". Sellele siis eraldi toiteplokk ja USB2/Firewire väljundid. Võiks midagi täpsemat öelda aga see praegu sõbra käes. Sahtli hind...oli vist 700 krooni, kui õigesti mäletan.

              Comment


                #8
                välisesse usb case üheda ükspuha mida, peaasi et töötab IDEkaabli ja standart vooluga :P
                Üks case sai laiali lõhutud, sest enam ei töötand. Uus on juba muretsetud nii et sai siis loomkatseid tehtud.
                Toide pidas vastu CD RW ja 20Gb 5400 pöördega ketta. Ühendatud sai siis täpselt nagu arvuti emme külgegi kahese idekablaga, jumperid paika ja käras küll.
                Bootida saab ainult vastavate emmedega, mille bios lubab bootida ka välistelt seadedelt.

                EDIT:
                Win all käitutakse selle seadmega nagu need oleks päris kettad ... võrdub enamvähem USB pulgaga või siis võrgust mapitud kettaga

                USA'st ostes saab odavamalt aga garantiiga on igavene jama aind ...
                -

                Comment


                  #9
                  Nii...

                  Sain siis nüüd 2,5" 40G kõvaketta ja USB-case .

                  Sellel case´l on kaasas siiski USB-juhe, mille ühes otsas on kaks pistikut. Uurisin küll, aga ikkagi jäi teise otsa otstarve hämaraks :unsure: . Ehk lisatoite jaoks? Aga arvutil on 1 USB-sisend. Kõvakettal on kirjas: 5V 0,7A. Kas laptop suudab selle ära toita või peab miskitmoodi lisatoidet rakendama?

                  Case´i kasutusjuhendis on kõigepealt kirjas: CAUTION!
                  This external sub-system can operate with Master IDE drive only. Please set the IDE Drive To MASTER mode before you connect the IDE Drive.
                  Mu inglise keele oskus on küll raskete eksamitega tõestatud, aga sellest lausest ei saa ma aru, kas MASTER peab olema arvutisisene (see on ju MASTER) või lisatav ketas?

                  Ka ülejäänud juhend jäi veidi segaseks. Seal räägitakse ketta formaatimisest ja osadeksjaotamisest ning bootimisest. Mida ma neist tegema pean, mida mitte? Mul on ainult vaja teha arvutist välisele kettale andmekoopia.

                  Tunnen ennast selles teemas praegu täieliku umbujumbuna, arvasin, et välist ketast on lihtsam lisada. Enne nõuandeid targematelt ei tahaks siiski midagi näppida, et mitte oma faile ära kustutada.

                  PPS. Kui ma õigesti aru sain, saab selle case´ga ka CDRW ühendada, ainult tuleb leida IDE>UDMA (Google ütleb ULTRA ATA-100) üleminek, sest selle kontaktipesa on CDRW pistikust mõõtudelt väiksem (parandage, kui eksin tähistega).
                  73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                  ATiP1pN4XeM

                  Comment


                    #10
                    USB annab välja 0.5 A, seega 0.7 A vajab tõesti lisatoidet (selleks see lisapistik).
                    HDD jumperi paned "master" asendisse, teed partitsiooni (või mitu) ja formaadid.

                    Comment


                      #11
                      selle casega saad sa ainult ühendada ühe asja korraga ehk siis ainult RW või ainult HDD sest see ei suuda slave läbi närida! Ainult master seades olevat ketast ehk siis nagu eelnevalt mainiti, Jumper õigesse asendisse. Kas siis usb casel polegi eraldi toitekat? :blink: ja PPS'st ma ei ablanud misket läbi, tee paar pilti nii seest kui väljast ja sulel antud kabladest, siis oskaks paremini öelda ... hetkel suht koht pimeduses kobamine.
                      -

                      Comment


                        #12
                        Ma sain nii aru, et see väline HDD ja CDRW jäävad siis mõlemad MASTERID. Ei mõelnudki neid korraga kasutada. Sain juhendist valesti aru, et arvutisisene ketas on MASTER, siis väline on SLAVE. Õppisin, et need mõisted omavad tähtsust ainult siis, kui ühte pistikusse panen 2 ühesugust seadet, aga ainult ühe seadme korral jääb see seade alati MASTERIKS.
                        Partitsioonil ja formaatimisel pean siis hoolega jälgima, et commandirea ette C: ei tuleks, vaid D: või mõni järgmine täht. E on mul sisemise CD-lugeja tähis.

                        :unsure: Kas selleks lisatoiteks võib panna tavalise 5V "kolmjalaga" stabiliseeritud toiteploki või lähen poest spetstoidet küsima ( Case´l eraldi toitepesa ei ole)? Kaasasolev juhe on selline:

                        USB===================USB


                        USB--------!

                        ehk ==== -jämedam juhe, !---- -jämedama juhtme USB-pistikust välja tulev peenem juhe. Kui peenem on toite jaoks, siis millistele kontaktidele lisatoide tuleb rakendada? Ja kas lisatoite peab enne sisse lülitama kui kaabli teise otsa arvutisse pistan? :unsure:

                        Nendest otsikutest saan pilti teha ainult webikaameraga, aga kvaliteet jääb väga nigel . Kõvaketas sobib ilusasti case´ga, CDRW´jaoks peab ülemineku panema, sest pistikute mõõdud on erinevad.
                        73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                        ATiP1pN4XeM

                        Comment


                          #13
                          Aga proovi webikaga pilti teha, saab vähemalt mingi aimdusegi.

                          Miks sa 2,5" case ostsid. Kui sa kasutad aint läbi USB, siis oleks võinud osta midagi sellist!. Sellel peaks olema oma toiteplokk ja juhe, mis läheb casest arvuti USB pesasse. :huh:

                          Comment


                            #14
                            OK...

                            Toitega pole probleemi, USB suudab kõvaketta ära toita

                            Aga casei installiplaadilt ei leia Wizard õiget programmi ja Device Manageris tuleb draiveri juurde kollane !. Seega ikka probleemid ja käima ei lähe.

                            EDIT: Lappasin installiplaadi sisu läbi, lugesin seal olevaid NotePadi faile ja leidsin õige draiveri .

                            :angry: Kasutusjuhendisse tuleks ikka kirjutada, millisest failist alustada. Arvuti ei leidnud seda draiverit ise kaustadest üles. Kui kasutaja (seekord siis mina ) pole kunagi enne antud olukorraga kokku puutunud, tunduvad esmapilgul suvalistest numbritest ja tähtedest koosnevad failid väga segased, eriti siis, kui ühel plaadil on draivereid erinevatele opsüsteemidele ning erinevatele seadmetele.

                            CDRW-le katsun osta CD-seadmele mõeldud sahtli, kui sobivat üleminekut ei leia.

                            Suur aitäh neile, kes lahenduse otsimisele kaasa aitasid .
                            73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                            ATiP1pN4XeM

                            Comment


                              #15
                              Kaevan üles vana teema, sest uus küsimus on sama asjaga seotud.

                              Sain siis juba aprillis kõvaketta tööle, tegin kaks partitsiooni FDISKiga (primary 15 GB, secondary ülejäänud GB), formattisin ära ja tegin failide koopiad.

                              Hakkasin siis õppejõule koolis faili välja trükkima, kuid
                              1) kooli arvutid ei tunne ketast ära;
                              2) kui tunnevad, siis ütlevad, et ketas formaatimata, ja pakuvad formaatimise võimalust; või
                              3) tunnevad ära, aga näitavad tühja failiakent, kuigi mõlemal partitsioonil on üle giga faile;
                              4) parimal juhul ei näita secondary partitsiooni faile.

                              Kooli arvutid on Windows XP Pro süsteemiga nn. Economy arvutid, millel pole CD-lugejaid ja muid "kilinaid-kolinaid", et hinda madalal hoida.

                              Kas võib olla tegu sellega, et välisel kettal on FAT32 süsteem, kooli omadel see uuem neljatäheline (ei tule meelde see tähekombinatsioon :unsure: )?
                              Kuskilt lugesin, et Windows2000-st uuemad op-süsteemid ei loe vanemate op-süsteemide tehtud failisüsteeme. Enda arvutil Win98SE.
                              Või teine võimalus: kuna minu arvutis on välise kõvaketta tähed F: ja G:, koolis näitab aga D: ja E:, siis tuleb sealt see ebakõla?

                              Kodus kõik töötab, samuti õppejõu lauaarvutis, mis on arvatavasti samast ajast kui arvutiklassi omad. Tema arvutis tuleb ketta tähiseks E.
                              73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                              ATiP1pN4XeM

                              Comment

                              Working...
                              X