Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Arvuti on uimane..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by edgarv@Sep 17 2005, 00:51
    Miks mitte?
    Süsteemi esimesel juhusel formaatimisel on nagu mingi lastehaigus, mida enamus it-algajaid peavad läbi põdema. Tavaliselt on need sellised, kes
    a) ei oska veel muul viisil probleeme lahendada
    b) ei ole enne asja niimoodi korda seadnud, et süsteem lollikindel oleks

    Korralik süsteem on üks kord installeeritud ja püsib pikka aega, kui just temaga lollusi ei tehta. Loomulikult käib asja juurde pidev uuendamine ja muud preventatiivsed tegemised, et probleeme vältida.
    Loota, et mingi aasta vana backuppi taastades süsteem kohe puhas ja töökorras on, on ilmselge liialdus. Sel ilma uuendamata windows PEAB olema tulemüüri taga (st uuendused tuleb teha turvalises võrgus), lahtiste portidega välise ip-ga ühendus tähendab juba installi järel enne uuenduste peale jõudmist süsteemi reostumist.

    Korralik kasutaja tahab aeg-ajalt uusi programme juurde panna, kõike uuendada jne. Kui kogu aeg peaks seda install-plaati uuesti genereerima, siis küll midagi muud teha ei jõuaks. Siinkohal ma ei ole backuppide vastu - otse vastupidiselt, backuppe peab tegema - kuid backupi tegemine süsteemist liiga tihti muutub tüütuks. Ja korralikult üles seatud ja hooldatud süsteem ei muutugi aeglaseks.

    Mõned lihtsad vihjed süsteemi turvalisemaks tegemiseks:
    1) viirusetõrje!
    2) kõik uuendused peale
    3) kas windows firewall/mingi muu tarkvaraline tulemüür ja/või väline tulemüür peale.
    3) kui arvutit kasutavad mitte-asja-liiga-palju-jagavad-kasutajad, siis kindlasti mitte neid lubada administraatori või power user õigustesse. Neile tuleb panna tavaline user. (tegelikult oleks ise ka väga oluline mitte adminnina sees olla aga see pole vast kõige hullem veel kui tead mida teed)
    4) soovitavalt Firefox või siis IE'd torkida nii, et ta igasugust ActiveX värki alla ei laeks. Või siis Opera.
    5) alati on hea mõte kasutada NTFS failisüsteemi kui just ei ole dual boot mingi muu opsüs, mis sellega hakkama ei saa (Win98 näiteks). Tavalistele kasutajatele on siis süsteemifailide torkimine keelatud ja kohe on rahu majas. Mõnikord on veel kasulik keelata tavakasutajatel ka c:, c:\windows, c:\windows\system32, c:\program files kirjutamine ära, siis ei saa ka mingit solki sinna ise toppida / lasta mõnel progel toppida.

    Kui nüüd niimoodi käituda, siis võib suht kindel olla, et süsteemi jätkub kauemaks. Kui kasutaja on piiratud, siis kõige hullemal juhul võib kasutaja oma failid ära solkida, kuid ka viirus ei pääse sügavamale. Alati on võimalik Run As'iga käivitada programmid, kui on teada, et programm tahab midagi installida vms.

    Scandisk'i jms diagnostikat tasub hakata tegema siis, kui on mingid anomaaliad. Alustuseks siis memtest86, seejärel scandisk täis-scan'iga otsa.

    Hooldusest niipalju, et mina ei poolda mingite üleliigsete programmide all jooksutamist. Enamus juhul jääb see ette teatamine hiljaks, näiteks ventikate puhul aitab lihtne preventatiivne lähenemine kõik jamad tavaliselt ära hoida. Kui garantiid ei ole, siis tuleks vähemalt kord-paar aastas võtta masin lahti ja tõmmata ta tolmust puhtaks. Seejärel tuleks võtta ka toitekas lahti ja see ka ära puhastada, sest sinna koguneb ka väga palju tolmu. Kolmandaks tasuks õlitada ventilaatorid ära, sest niimoodi väheneb kohe müra märgatavalt ja ei ole kartust, et ventika laager kinni jookseb ja siis süsteem hävineb. Ventikal on tiiviku peal üks kleepekas. Selle all on mõnel kummist kork ka, mõnel on see ära ratsitud. Kõige all on laagri ots, sinna tuleks üks tilk õli panna. Seejärel kork ja kleeps peale korralikult tagasi, kleepsu kleepivat pinda ei tasuks loomulikult ära näperdada.
    Prose radikat ei tasu maha kiskuda, muidu vaja uus termopasta panna. Tavaliselt aitab ventika pealt maha kruvimine ja siis tolmuimejaga selle radika puhtaks tõmbamine.

    Neid hdd eluea programme on üksjagu, uuri S.M.A.R.T. teemat. Iga ketas oskab oma tööparameetritest niimoodi teada anda ja võib juhtuda, et niimoodi võib ette ennustada tema töö lõppu... Kuid BACKUP tuleb kindlasti teha ikka!

    Comment


      #17
      ma tegin selle õpetuse järgi endale enda cd plaadi aga kas keegi oskab oelda miks mul cd key ei sobi
      kui panen installima siis ytleb et cdkey on vale.
      aidake need kellel on kogemusi

      Comment


        #18
        on sul ikka korralik legaalne cd-key? Kasutad ikka algallikana sellist plaati, kuhu see key mõjub (St oem-võtme jaoks on vaja oem-plaati jne)?

        Comment

        Working...
        X