Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Toide

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Toide

    Tere..
    Niisiis hakkan integreerima oma laua arvutit autosse, ehk üritan ehitada autosse multimeedia sisse.
    Tekkis 1 suur küsimus, arvuti kasutab oma tööks 12v ja 5v toidet, auto aku annab aga töötava mootoriga max 14.4v , mida peaksin selles suhtes ette võtma? esiteks on vaja ehitada (või osta?) miskine pinge muundur/stabilisaator , mis ei lase pinget arvuti jaoks üle 12v nagu ma aru saan? Sest arvuti prose, kõvaketas jms hakkavad pahahaisu ajama juba 14 puhul , või ma eksin?
    Teine küsimus on selles, et nüüd kui on olemas mul max 12v arvuti jaoks, siis on vaja tekitada lisa väljund 5v jaoks eksole? et kuidas kogu see kompott lahendada.
    Kas saab selle takistite jms vidinatega aetud või on vaja mõnd vähe keerulisemat skeemi käiku lasta?
    Jootekolb seisab käes, ning väike kogemus ka eelnvealt olemas skeemi järgi "vidinate" valmistamisega...
    PS, kaalusin ka seda varianti et 12v-->220v ja siis kohe arvuti orig. toiteblokki kuid sellel aretisel on liigsed, mõttetud energia kaod või mis?
    Kõik abi ja ideed oodatud,

    Vabandan kui selline teema juba olemas, ise vähemalt ei leidnud...
    F&F

    #2
    +5V on lihtne, stabilisaator näiteks 7805 ja jõutransistorid koos ühtlustustakistitega tema väljundisse, et stabilisaatorit üle ei koormaks.

    12V on natuke jama, sest stabilisaatorile on tarvilik üle 1V kõrgem pinge sisendisse kui tema stabiliseerimis pinge(12V) - seega kui mootor ei tööta on aku pinge isegi alla 12V ja 12 V väljund pinget ei tule enam.

    Veel tavaline lauaarvuti vajab tööks +3,3V ja -5V ja -12V

    Veel võimalus võimsa impulsstrafo peal pinge muundur teha
    (midagi sarnast nagu võimsamates auto võimendites kasutusel), mis töötab 12V-ga ja trafo väljunditest siis saad kõik vajalikud pinged.

    Comment


      #3
      Minu arvates oleks see 12v 220v muundi lihtsam teha/osta kui 12v pealt neid 5v ja 3,3v välja võluma hakata.See 5v ja 3,3v tahavad tublisti ampreid ka saada,nii et ma kahtlen kas sa saaksid tavalise stabikga,mis oleks kõige lihtsam, suurema kasuteguri kui 220v peale muundada(impulss stabikaga teised lood,aga see võib väga keeruliseks osutuda).Pealekauba võib nende pingetega veel palju jama tulla ning võid kogu arvuti p_rsse keerata.
      otsija

      Comment


        #4
        Võibolla tasuks ümber ehitada/arvutada arvuti toiteblokk? Impulss-toiteblokkides ju kõigepealt vahelduvvool alaldatakse ja siis muundatakse kõrgema sagedusega impulssvooluks.Sul tuleks siis ümber arvutada/mähkida trafo ja vaheldi. Alaldi võib hoopis välja visata.Mingid filtrid peaksid toiteahelas ikkagi olema.

        Comment


          #5
          Hmm..kardan et see ümberehitus jääb veidi keeruliseks mulle, kuna siis peaksin ise asja jagama hästi kuid siiani olev asju vaid skeemi järgi teinud.. h34r:
          kas keegi oskab öelda mis on suvalise 12-->220v muunduri kasutegur?
          F&F

          Comment


            #6
            Kui ei ole eriline ehitaja, on sul kõige lihtsam kasutada vana UPSi. Sel teemal on foorumis pikalt juttu olnud. Otsi natuke, ehk leiad arutelu üles. Ise ma seda teemat eriti ei jälginud, sest ei pakkunud huvi.
            Teine võimalus oleks kasutada vana läpakat. See on lihtsam, kuna läpakale on sobivaid muunureid müügil, ka Tevalos. Läpaka puhul on mureks LCD ekraanile piisavalt pika kaabli tekitamine et ta ulatuks armatuurile sobivasse kohta. Saab ise joota (luubi all, vähemalt minu puhul küll) aga saab ehk kasutada tööstuslkikku LCD-d või isegi autodesse mõeldud miniekraane (mis jällegi maksab midagi). Uuri!
            Igal juhul peab kasutama impulssmuundit (nagu arvuti toitekas, UPS jne). Vastasel juhul läheb enamus energiast soojuseks. Et kui kasutad radiaatoriks auto keret, on ta ka kõige suurema lumetormi ajal puhas...
            Kasutegur on väike.
            SUVALISE muundi kasutegurit on natuke raske ennustada üldiselt on impulsstoitekatel see number päris korralik.
            - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
            - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

            Comment


              #7
              Natuke pappi ja IZZYPOWER. B-)

              Comment


                #8
                Nii , et arvate et kõige mõistlikum teha ups-->arvuti toide--> arvuti tava seadmed, ning UPS-i aku asendada auto akult saadava vooluga?
                IZZi power pinge muunudr on ka variant aga ise mõtlen sama mida felch..ehk selle asjaga suht räiged energia kaod, mis pole mitte teretulnud, sest kui auto mootor ei tööta ja kasutan arvutit siis energia kulu on väga suur ja aku saab kiiresti tühjaks..pmst 300w ikkagi see muundur ju...
                Ekraaniks plaanin võtta puutetundliku LCD..ehk koht kust eriti kokku ei hoia..
                ahjaa oskab keegi öleda sellist asja, kas usb soojustundliku plaati on ka olemas müügil? mõtlen siin et integreeriks selle ka juba kuidagi armatuuri sisse...hiir on ju tülikas...või on see liiga ulme mida ma siin mõtlen?
                F&F

                Comment


                  #9
                  Ups on ikkagi mõeldud ajutiseks voolu andmiseks ja võib pideval kasutusel maha põleda. Ja ta teeb sama tööd mis 12>220 muundur ja vaevalt et parema kasuteguriga.
                  Nii et pakuks ka välja muunduri parima variandina. See 300W pole mingi tühijooksu võimsus, see on max väljundi koormus.
                  Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                  Comment


                    #10
                    sama teema endal plaanis. tõsi, huvi on eelkõige gps-i ja kaardinduse jooksutamise vastu.

                    Kasutan ITX mõõdus (17x17cm) VIA EPIA MII emaplaati , millel ülimadala voolutarbega 1GHz VIA C3 protsessor ja kõik integreeritud pudinad (video, sh. TV-out, lan, 6 ch. heli, IEEE1394, CF ja PCMCIA pesad jpm.)
                    toitebloki võtsin M1-ATX, sisendpinge 6-24V, väljund 20 pin ATX, 90W.
                    toitekas on ühe juhtmega süütelukust juhitav (annab juhtimissignaali pealelülitamisel emaplaadi "power" otstele signaali), oskab pärast juhtsignaali kadumist eelprogrammeeritud aja pärast shutdowni teha (et nt. seisva mootoriga akut tühjaks ei laseks), elab üle mootori käivituse (aku pingelang 8 voldini)...

                    nii emaplaadi kui toiteka ostsin car net systems poiste käest, kuigi peab mainima, et hinnad on neil kirved. kui keegi viitsib piiri tagant otse tellida, saab kolmandik kuni poole odavamalt.

                    ekraan tuleb puutetundlik 7...8", esialgu eraldi hiirt ei plaani. kui selgub, et ilma hakkama ei saa, siis ostab fujitsu salongist küberi tagant pisikese touchpadi (vist isegi kuskil k-saloonis leidus neid).

                    miniatuurse klaveri, mis mahub ukse sisetaskusse, sain photopoindist 150 krooniga. fujitsu salongis on veelgi pisemaid, sh. nuppude valgustusega. maksavad suurusjärgus 500-1000 kr.
                    GSM: 5039624

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by vtl@Apr 27 2006, 16:34
                      toitebloki võtsin M1-ATX
                      mul oli võimalus ka ühte läbikärsatatud (toide anti väljundisse) toiteblokki uurida.
                      tööpõhimõte on selline, et 12V sisendpinge tõstetakse step-up muunduriga üles ja stabiliseeritakse uuesti 12V peale. sellisel juhul on stabiliseeritud 12V garanteeritud ka seisva mootori korral (aku pinge võib langeda alla 12V) ning blokk elab üle ka auto käivituse (pinge kukub ca 8 voldini).
                      et 12V step-up muunduri koormust vähendada, stabiliseeritakse 3.3V ja 5V duaalse step-down muundi LM2642 abil otse toiteka sisendist.

                      emaplaadi "power"-signaalide genereerimise ja shutdown timeriga tegeleb tavaline pic16f819. juhtotsale pinge pealeandmisel (näiteks süüte sisselülitamisel) lülitatakse ATX toited bloki väljundisse ja emaplaadi power ots ühendatakse korraks kokku, et plaat käima läheks. juhtotsalt pinge mahakorjamisel (nt. süüte väljalülitamisel) antakse eelprogetud aja (5 sek kuni 3 tundi) pärast jällegi emaplaadile "power" signaal ja viisakad opsüsteemid teevad selle peale shutdown või hibernate.
                      selleks puhuks, kui opsüsteem peaks totaalselt hanguma ja shutdowni ei tee, saab määrata ka "hardoff" aja, mille pärast tõmmatakse igal juhul vool maha.

                      samuti lülitab blokk ennast välja, kui aku pinge (seisva mootori korral) on minuti jooksul alla 11 voldi, et vältida aku liigtühjenemist.
                      GSM: 5039624

                      Comment


                        #12
                        Izzypoweri andmeid vaadates selgus ,et on kirjas ka kasutegur mis enamus tüüpidel oli 85%.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by acdc@Apr 27 2006, 20:06
                          Izzypoweri andmeid vaadates selgus ,et on kirjas ka kasutegur mis enamus tüüpidel oli 85%.
                          millele liida otsa veel tavalise arvuti toitebloki kasutegur.
                          GSM: 5039624

                          Comment


                            #14
                            Nagu ma aru saan siis M1-ATX asendabki ära lihtsalt arvuti orig. toitebloki ning tema tahab tavalise 220v asemel siis 6-24v ?
                            Ise plaanin kasutada küll suht suvalist Canyoni emaplaati, mis kapiotsas vedeleb...
                            F&F

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by vtl+Apr 27 2006, 21:00--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (vtl &#064; Apr 27 2006, 21:00)</td></tr><tr><td id='QUOTE'><!--QuoteBegin-acdc@Apr 27 2006, 20:06
                              Izzypoweri andmeid vaadates selgus ,et on kirjas ka kasutegur mis enamus tüüpidel oli 85%.
                              millele liida otsa veel tavalise arvuti toitebloki kasutegur.[/b][/quote]
                              Kasuteguri arvutuses tahaks pisut parandada.Kahe järjestikuse seadme summaarse kasuteguri saamiseks neid ei liideta,vaid korrutatakse.Näide:Seade nr.1 kasuteguriga 85% ,Seade2 kasuteguriga 90%.Summaarne kasutegur siis=0,85x0,90=0,765 ehk 76,5%.Täpselt sama loogika kehtib ka näiteks seadme töökindluse arvutamisel.Seadme töökidlus=komponentide töökindluse korrutis.

                              Comment

                              Working...
                              X