arvuti juures on ilmselgelt kõige rohkem kuumust tekitavateks seadmeteks erinevad mikroprotsessorid(CPU; GPU). Samas ka kõvaketta puhul on kuumus probleemiks. Kõvaketta juures on kuumus nagu arusaadav- platterid paisuvad(kuigi klaasist vist vähem kui vanemad, mis olid metallist) ning samuti ka vist teised kõvaketta komponendid, mis siis arvestades nanomeetrites mõõdetavat täpsust HDD ehituse juures, tekitab probleeme(ehk oskab keegi veel midagi HDD kohta lisada?). Aga mis toimub mikroprotsessorite ja teiste ahelate juures? Et mis seal sees kuumuse suurenedes muutub?
Teade
Collapse
Foorumi reeglid.
Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less
arvutikomponentide ülekuumenemine
Collapse
X
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Põhimõtteliselt mis asi hetkel probleemiks on? Temperatuur kõvakettal jah.
Kuid selleks et mitte teha ulmelisi oletusi mis sul seal kõik olla võib, lae internetist alla programm EVEREST. Kui see peal vaata vasakult Computer->Sensor ja seal on protsessori, videokaardi emaplaadi jne temperatuurid. Kirjuta sealt kõik välja ja siis tasub vaadata kas on lisa jahutust, radikat või muud jahutus organit. Kui ma just su probleemist valesti aru ei saanud.Vaesel ajal on kärbes ka liha.
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Esmalt postitatud Werewolf pooltSoojuslik läbilöök on asja ametlik nimetus. Pooljuhtsiirded hävivad lõpuks.
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Kunagi meile seda õpetati kui taheti pooljuhmide tehnolooge miest teha. Keda gi ei huvitanud aga...oli vist nii, et temp. tõus pani transi juba enne läbilööki lekkima. Loogikanivoodest läks asi kaugele ja prose ei toimi enam nagu peab. Lisaks on ülekuumenemine lokaalne ja väga kiire. Sellepärast soovitataksegi kasutada vaskradikaid- soojus levid neid mööda kiiremini ja ei teki mingi koha ülekuumenemist (kuigi kogu radikas võib jääda suht leigeks).
Eks seal oli vist muid nähtusi ka, targemad teavad täpsemalt.- Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
- Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Kui soovid arutleda ja saada näiteks mitte ähmaseid vastuseid räägi kasutajaga HV'st. Siit teemast http://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=202777, kasutaja kes selle teemaga alustas on tõesti imestama panevalt tark selle koha pealt. Ma usun et ükskõik mida sa tema käest küsid saad sa ka vastuse. Siis võid muljetada.Vaesel ajal on kärbes ka liha.
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Esmalt postitatud felch pooltKunagi meile seda õpetati kui taheti pooljuhmide tehnolooge miest teha. Keda gi ei huvitanud aga...oli vist nii, et temp. tõus pani transi juba enne läbilööki lekkima. Loogikanivoodest läks asi kaugele ja prose ei toimi enam nagu peab. Lisaks on ülekuumenemine lokaalne ja väga kiire. Sellepärast soovitataksegi kasutada vaskradikaid- soojus levid neid mööda kiiremini ja ei teki mingi koha ülekuumenemist (kuigi kogu radikas võib jääda suht leigeks).
Eks seal oli vist muid nähtusi ka, targemad teavad täpsemalt.
Aga oma arvuti soojuseralduse terviklikuna (W) saab kätte kuidagi sedasi, kui teada umbes olulisemate kuumust eraldavate seadmete võimsustarvet ning seda kui palju nad sellest võimsusest soojuseks eraldavad(või täpsem oleks vist tegelt isegi sedasi kui mõõta arvuti vahelduvvoolu tarvet mingi perioodi jooksul ja siis leida võimsus...kuigi seda keskmiselt soojuseks eralduvat võimsust peab ikkagi teadma + lisaks peab veel vist PSU kasutegurit arvestama?) ? Mulle endale on kuskilt meelde jäänud, et see on eralduv võimsus on ~10% tarbitavast(aga võibolla ajan millegiga sassi).
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Tellisid - tehtud: lokaalne jahutamine. Veel ahjusoe: http://www.physorg.com/news107181329.html- Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
- Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Esmalt postitatud felch pooltTellisid - tehtud: lokaalne jahutamine. Veel ahjusoe: http://www.physorg.com/news107181329.htmlAga sealt artikist käib ka läbi mõiste "overcooling"(selles kontekstis, et jahutatakse väga tugevalt kogu kiipi, kuid tegelikult vajaks sellist tugevat jahutust sellel hetkel vaid pisike osa kiibil)- siit ka küsimus, et kuidas käitub pooljuht siis kui ta on viidud väga madalale temperatuurile? Kas saab protsessorit nii palju ka jahutada, et pooljuhid enam elektrit ei juhi ning CPU lakkab töötamast?
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Pooljuhid töötavad edukalt madalatel temperatuuridel. Mõnda asja (andurit, nt. astronoomide CCD maatriksid) lausa jahutatakse vedela lämmastikuga.
Teatud temp. allapoole tekib ülijuhtivus kus asja elektritakistus kaob täielikult.
See muidugi ei tähenda et mõnda pentiumit või amd-d tasuks -200 kraadi juures käivitada. Nende garanteeritud töö temperatuur on ikka kõrgem. Mis prosega nii madalal temp. toimub, ei oskagi täpselt öelda.
Kõrgel temperatuuril (tähendab ikka madalamal kui räni sulab)toimub siirde hävimine voolu toimel. Transid ei suuda enam korralikult suletuna püsida, valel hetkel avanemine aga võib skeemi maha põletada. Mõne toitemuundi põletabki, vüimsa võimendi samuti sest seal on kõik vajalik olemas et vool väga kähku üle talutava kasvaks. Mõni skeem aga jääb peale jahtumist tööle. Näiteks kõrvetasin kogemata maatriksdisplei draiveri kivi. Hiljem hakkas uuesti käima.
- Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
- Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
Ma noriks natuke:
Esiteks peenikesed juhtmed pole sama mis pooljuht siire. Pooljuht lihtsalt sulab kokku kuna p ja n kanalite lisandid diffundeeruvad kogu kristallis ja saad suvalise räniklotsi. Kui juhtmed juba põlema hakkavad siis on midagi väga valesti ja vajad kustutitModelleerimises ja tootmises kehtivad:
1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.
Comment
-
Vs: arvutikomponentide ülekuumenemine
aga overclockingu kontekstis ei tohiks ju olla kiibi(antud juhul siis CPU) puhul jõudlusel vahet, kas tema temperatuur on ütleme 40C või 70C senikaua kuni valesi lülitusi ei teki? Palju räägitakse, et madalamal temperatuuril saavutatakse OC puhul paremad tulemused, kuid on see siis müüt? Difusioon on küll suurem(ja seepärast eluiga lühem), kuid jätame selle kõrvale.
Comment
Comment