Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Kiibi temperatuuri mõõtmine?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kiibi temperatuuri mõõtmine?

    Vahetasin videokaardi originaaljahutuse passivjahutusega. Originaalradikal oli põhja all soon, mille kaudu ulatus temperatuuri andur kiibi keskele. Uuel radikal seda aga ei ole - seega panin anduri kiibi servast u 1,5mm kaugusele kiibi pinna vastu ning ümbert tegin termopastaga kokku.

    Andur töötab ning näitab temperatuuri ka, kuid tahaks teada, kui palju ta vähem näitab - st. kui palju ma peaksin praegusele näidule kraade juurde lisama, et teada saada, palju kiibi pinna keskel temp on?

    Praegu näitab normaaltingimustel 43C. Eriti pigistada ei ole veel julgenud, kuna ei tea, palju kiibi temp tegelikult on.

    Võib-olla on kellelgi anduri ja temp mõõtmise kohta paremaid soovitusi.

    Äkki oskab keegi ka seda ütelda, palju nVidia FX5200 max töötemperatuur olla võib, et see veel kiibi eluiga massiliselt lühendama ei hakkaks. Ning palju üldse max temp on, üle mille üldse minna ei tohiks.

    #2
    Kiibi metallist jahutuspind on suht ühtlase temperatuuriga keskelt servadeni. Niikuinii on tegemist vasega, millele võibolla ka hõbedakiht peale kantud. Pakun, et kiibi keskosa on servast kuumem vähem kui kraad...muidugi juhul, kui peal radikas, mis tempi ühtlustab. Kui andur oleks radika küljes, siis oleks erinevus juba suurem, sest ka termopasta omab teatud soojustakistust.
    Transistor (räni-) siirded lubavad üldjuhul kuni 150 kraadi, aga üle 80 pole hea minna, eriti, kui kavatsed oma kaarti overclock'ida.
    Muidugi kontrolli, et andur oleks kiibi pinnaga heas kontaktis st. anduri ja kiibi vahel oleks võimalikult õhuke kiht termopastat.

    Comment


      #3
      Tänud eelneva info eest.

      Siit aga järgmine küsimus....
      kuna andurit ennast ja ka anduri juhtmeid ümbritseb mingisugune läbipaistev õhuke katte-kaitse materjal, mis ulatub anduri otsast u 0,5-1mm üle, ning kuna andur on just otsapidi kiibi vastus (nö. kiibi ja radika ülemineku nurgas), siis võib-olla on ka andur kiibist u 0,5-1mm eemal...seetõttu arvasin, et pasta just paremini soojust juhib ning tegin anduri pastaga kokku - mis eelnevast vastuse põhjal ei olnud vist eriti tark tegu?

      Kas tuleks anduri pealt ja ümbert pastast täiesti puhtaks teha? Ja kas 0,5 - 1mm on juba selline kaugus, kus temperatuur pinna omast suuresti erineb (ja kui palju erineb)?

      Comment


        #4
        Ma arvan, et 0.5 milli anduri ja kiibi vahel ei tee siiski hullu, sest niikuinii pole andurid iseenesest kuigi täpsed...paar kraadi kõikumist on üsna tavaline. Täppismõõtmine pole antud juhul ju vajalik.
        Ma ei tea, mis pastat kasutad (Arctic Silver või muu), aga kui see just hambapasta ei ole, siis pole muretsemiseks põhjust ja 80-90 kraadini on nii pikk tee, et mõnekraadine eksimus on loomulik.
        Anduri võib pastaga kokku teha, see asja ei muuda, kuid anduri mõõtepinna (antud juhul siis otsa) ja kiibi vahel peaks seda olema nii, et õhumulle vahele ei jää...saad täpsema tulemuse. Kui andur ise on mingi kaitsematerjaliga kaetud, siis ilmselt on ka mõõtvas elektroonikas sellise lisa-soojustakistusega arvestatud või pole erilist täpsust oluliseks peetud.

        Comment

        Working...
        X