Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Kuidas saada pisi elektroonikuks?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kuidas saada pisi elektroonikuks?

    või joodeldajaks või kelleks iganes....eesmärk on tiniutada kokku erinevaid "kitte" st et tellin paki, kus on trükiplaat ja enamus vidinaid ja ehitan selle siis ise kokku. Elektroonikast ei tea kahjuks midagi, jootekolbi olen käes hoidnud aga sedagi vaid suurte asjade jootmisel mitte elektroonika komponentidega tegeldes. Küsimus vist selles, kuidas tean mis pidi mis jupid lähevad jne kuidas neid märgistatakse jne. On se võimalik üldse kuidagi kiirkorras omandada? Jutt käib siis sellistest asjadest (esimene on lihtsaim ja viimane on kõige keerulisem) mis arvate kui kaua pean harjutama/ õppima enen kui midagi neist kokku suudan panna?

    http://www.speakeasy.org/%7Eculverk/...y_soldered.jpg
    http://www.speakeasy.org/~culverk/ms_v3_board.jpg
    http://www.diyautotune.com/images/ms230/ms230-c_2.jpg

    #2
    Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

    eks ta nii tasapisi töö käigus tule. elektroonika komponentide asetuse õpid ära heast raamatust või internetis surfates (ingliskeelseid tutoriale on maailm kui palju). jootmine tuleb kogemusega käsikäes. algul natuke koledamad jooted, pärast võib juba isegi ilusateks nimetada...

    Comment


      #3
      Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

      Alustatakse lihtsatest asjadest. Foorumis on linke eestikeelsetest õppematerjalidest. Lihtne on komponente plaadile õigetpidi panna aga keeruline on korralikult joota. Kui oled algaja siis mina selliseid plaate ette ei võtaks.
      Kolakoguja

      Comment


        #4
        Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

        Ehk peab otsima inimese, kes selle asja kokku joodaks, nii et ma ninapidi juures vahin ja ehk ka ise proovin vms....se kõige esimene link tundub vähemalt pildi järgi lihtne olevat :S Ehk peaksin esialgu alustama tarvete hankimisega? Milline oleks odav aga töötav kolb sellise asja jootmiseks....kolvist sõltub vist vägagi palju .... Siis mingi jootetina kõigi lisanditega vist ? digitester mingisugune mul on.

        Comment


          #5
          Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

          kolb osta welleri pulk (punane tevalos mingi 500.- ja 25W http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_sto...?artnr=612-249 ) või kui liiga kallis tundub, siis vellemanni pulk (kollase kummist käepidemega http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_sto...?artnr=615-003 . )mõlemad suht hästi vastu pidand- velleman 1 aasta weller ülejäänud aastad (2,5 praegusel hetkel). tina osta tavaline pisike (peenike) jootetina nt mingi 1mm. müüakse igas suuruses ja mõõdus. 1 võimalus osta pisige 15g pulgake http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_sto...?artnr=650-010 , teine võimalus osta kohe 250g kollastest rullist http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_sto...?artnr=650-766 (tevalost leiad sobiva).

          kõige parem, võta ette takistite triipkoodid ja hakka plaadile õigetesse kohtadesse neid jootma. ära liiga palju kuuma anna ja neil on pohh mis pidi sa need takid paned. takistavad igas suunas nii ülevalt alla kui paremalt vasakule.
          Kui takistid orsa saavad, siis otsi dioodid välja. Need tegelased juba pisut raskemad, samamoodi ümmargused junnid aga vot neil on polaarsus. õnneks on neil asja lihtsustamiseks triip peal. võtad siis selle dioodi, ajad skeemis näpuga jälge ja pistad selle sisse aukudesse ja virutad tinaga kinni.
          Siis edasi kondensatorid. alustad pisematest (mahtuvuselt) e siis keraamilised ja polüester jmt jama kondekad. märgitakse skeemis -||-. neil pole polaarsust (nagu takistitel) seega otsi augud ja pista sisse. Kui need tehtud, siis võtad ette tünnid (elektrolüüt kondensaatorid). neil jällegi polaarsus (nagu dioodidelgi ) ka neil on korpuse peale märgitud ära polaarsus õnneks, seega võtad jällekord skeemi lahti, ajad näpuga järge ja pistad auku ja tinaga kinni. Kui need kõik valmis, sis võtad samamoodi kõik ülejäänud komponendid ja tinutad kinni. arvestades, et sul neid pasiivseid komponente seal plaadil suht palju on, siis võtab nende tinutamine alguses ilmatu kaua aega, aga see on ainult hea. ootmisoskus aina kasvab ja kasvab ja pärast on neid IC'sid ja kuumakartlikke transse kergem joota...

          Edu!
          viimati muutis kasutaja bloody-orc; 06 m 2006, 19:24.

          Comment


            #6
            Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

            Kui ma neid näidiseid vaatan, siis tundub see mulle (ja ma ikka tean juba, mispidi jootekolbi käes hoida) päris suure väljakutsena. Kardan, et selle pindmontaazi plaadiga ei saakski hakkama.
            Vanasti alustasid algajad rippmontaazist

            Comment


              #7
              Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

              Kit id on kindlasti lihtsamad. Mingit pilti arvuti emaplaadist või mobla trükkplaadist ei tahtnud panna? Arvatavasti on kItte müüva firma saidil või isegi KITi enda manuaalis pisike õpetus olemas.
              Kitid ongi ju algajatele/noortele huvilistele mõeldud.
              Maailm oleks puhas ja süüta
              kui poleks õllejogurtit
              - Õ.Õ.

              Comment


                #8
                Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                Antud pindmontaazhiplaati müüaksegi vaid valmistükina, selle pärast pole tarvis muretseda.

                Ma näen, et sul on plaan megasquirtide ise koostamisega ränka pappi kokku kühveldada. Hoiatan, et see tee on rängem, kui Sa hetkel arvad. Aga eks sa ise tead, kui valid ala, millest Sa midagi ei tea.

                Üldiselt, kokkutinutamine on lihtne, kuid kokkutinutatud asjadest kotermannide väljaajamine on keerulisem. Nädala pusid kindlasti esimest plaati käima.

                Sinu kogemustepagasi juures (ma ei pea silmas tinutamisoskust, vaid olematut vigade otsimise oskust) on kindlasti mõttekam osta esimene eksemplar koostatud kit'ina, sest:
                1) ise koostamine on sama kallis kui valmis kit, nii et rahas sa ei kaota midagi.
                2) saad kohe töötava asjaga kogemuse kätte.
                3) kasutad seda võrdlusetalonina endakoostatud plaatidest vigade väljaajamisel, hoides nii kokku aega ja seega ka raha.

                OK, üks töötav kit on sul olemas ja läbiproovitud. Tellid plaadi ja jupid järgmise jaoks. Vahepeal aga vaata http://proto.volta.ee/index.php?id=16 , seal on eesti parimate elektroonikute koostatud nimekiri tööriistadest ja vahenditest, mida Sul tarvis on. Millele on tarvis lisada kindlasti elektrooniku silmad - tester, kas või kõige kräpim, kuid ilma selleta kobad kahjuks pimeduses.
                If you think education is expensive, try ignorance.

                Comment


                  #9
                  Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                  oma eelmise auto puhul sai megasquirt tellitud valmiskujul ja seda vaid veidi confitud ja auto töötas kui kell. Ei taha sellega raha teenida (Kuidas se sinuarust mõeldav oleks? hakkan siis parem rätsepaks ja nõela võtan esimest korda kätte kui keegi tellima tuleb?) Soov pigem midagi ära õppida ja esialgu tellin veel ühe valmistoote aga toda juba vaja veidi rohkem conffida ja seepärast uuringi. Ehk tellin siis algatuseks relay boardi ja controlleri kiti...:S

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                    Palun vabandust. Ei olegi mõeldav, lihtsalt alguses jäi mulje, et tullakse mütsiga lööma nagu paljud siin foorumis, mitte et ollakse poolel teel nagu Sina juba tegelikult oled. Releeplaat on hea valik alustuseks. Olemasolev trükkplaat parandab shansse oluliselt. Tüüpvead, mida otsida, võivad olla järgmised: * detaile on puudu või üle. * detail on tagurpidi peal või vahetuses teise detailiga * jootekoht, mis peaks ühendust andma, on tegelikult katkestuses * jootekohad, mis ei tohiks kokku ühendatud olla, on tegelikult lühises Lihtsa võrdleva kontrolliga saad sellised rumalad näpukad kätte ja ei pea sügavamalt kotermanni lahti harutama. Jupipoed lisaks digikey-le on http://www.serigo.ee/, http://www.tevalo.ee/, http://www.oomipood.ee/, http://www.westbalt.ee/
                    If you think education is expensive, try ignorance.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                      Tänan mõistmise ja informatiivse vastuse eest. ei saa öelda, kas üritan sellega tegeleda nüüd lähi kuudel või poole aasta pärast aga mõte siiski proovida, kuna asi nagu huvitab ja kripeldab kuidagi. Kusagil õppisin ka takistite väärtuse lugemist triipude järgi aga see selleks (Oli vist kutsekoolis) muidu nagu rohkem kogemusi kahjuks ei ole kui kahest kokku joodetud telekamäng aastaid tagasi või megasquirdi paigaldus koos relay boardi ehitamisega aga see oli siiski pigem elektri kui elektroonika teema. Soomlaste pakutud controlleri kit näeb välja selline:

                      ja aju enda kit on selline: http://www.partco.fi/msqsr_tiedostot/kuva1pi.JPG

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                        ma tegelikult arvan, et see polegi kõige keerulisem ja sul on isegi potensiaali selle valmis tegemisega. vali mingi plaat, kus on võimalikult vähe mikroskeeme. tasapisi joodad ja pisikese ja mitte väga võimsa kolviga. netist võtad mingi toreda jootmise õpetuse ja hakkad möllama. alustuseks natuke väiksem plaat (mida vähem komponente seda suurem tõenäosus, et tööle hakkab)

                        Comment


                          #13
                          Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                          Avastasin, et olen sellise teema kunagi teinud ja vahepeal mu näppude vahelt juba paar MSi läbi liisenud (Valmis kujul) aga mida ma pole teinud on MSi kokku jootmine....

                          Saigi usast ver 2.2 kitt tellitud ja selle kokkupanemine oli mu viimase aja parim nokitsemine. olgugi, et se kokkupanemine kestis vaid 4 tundi pean seda lahedaks aja sisustamiseks mida õhtu või paari peale jagada ja peale tööd veidi tina sulatada. Kahju et ma ver 3me kartsin ja kuna arvasin, et midagi niikuinii maha põleb tellisin lihtsama (Ver 2.2 on nimelt kahe kihiiline erinevalt nelja kihilisest ver 3mest)

                          Täna proovisin ära ja megatunega saab ühendust, installisin boot jumperi ja lasin peale viimase firmware...Great success.

                          Lausa häirib see, kuidas manual on venitatud neljakümne lehekülje pikkuseks (Sest vähemalt 1 kord tuleb se siiski läbi lugeda) ...sisaldab iga komponendi kohta märkusi, et mis pidi ja mida jälgida jne. Tegin omale käsikirjas ümberjutustuse manualist ühele A4ljale ja muud pole vajagi.

                          Asi on kahjuks nii lihtsaks tehtud, et sellega kahjuks suurt ei õpi kuna detailid on kotikestesse jaotatud ja koti peal olev märgistus tuleb trükiplaadilt üles leida sinna prinditud kirjade hulgast ja detail kinni joota. Seekord sai suht lihtsalt manuali järjekrras jupid peale joodetud aga kuna se plaat ei jää ilmselt viimaseks siis järgmise katsun koostata ka skeemi vaadates... Niipalju olen aru saanud tänu manualile et millised detailid on toiteahela, inputide, outputide, kella ja com pordi tarbeks (Neid gruppe saab järjest ka testida enne kui muu peale joodad....nii käitudes ei saa kotermannid suured olla kui kümmekond detaili peale joodad ja kohe ära testid....iga grupi kohta on ka skeem saada)

                          Nüüd vaja paar lisa modifikatsiooni vaid teha mida teistel plaatidel olen juba teinud, nii et minu jaoks on asi ühelpool ja teema end ammendanud
                          viimati muutis kasutaja jeff01; 09 m 2009, 21:42.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Kuidas saada pisi elektroonikuks?

                            Ei läinudki kahte päeva.
                            Vaid hoopis 3 aastat.

                            Comment

                            Working...
                            X