Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Tulu tühikargamisest.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Tulu tühikargamisest.

    Tere!

    Kirjutan siia esimest korda. Joonistama täna ei hakka.

    Mõned teist on ehk aeg- ajalt külastanud jõusaalide ja spordiklubide moodi asutusi. Seal tund või poolteist rassides on aega mõelda ja pähe tuleb igasuguseid mõtteid. Üks on selline, et kuidas oleks võimalik kasutada ära energiat, mida endas kätkevad tonnid üles upitatud rauda, kümned tunnid takistuse all vändatud ergomeetreid ja tuhanded tõmbeid sõudeergomeetril.

    Hetkel on nii, et upitad mingil seadmel üles- 100 kilo, siis käib raskuse allalangedes kõlks ja läinud see ongi- kas soojuseks ja heliks? Ergomeetril vändates teevad hakkajamad tund kuni poolteist 125W takistusega jne. Soojenevad ainut hooratas ja seda pidurdavad vilditükid. Iga üksik masin on pisku, aga kokku tuleb neid üksjagu.

    Millised oleksid võimalused fikseeritud raskuste liikumisega masinatelt ja ergomeetritelt kehalt üle kantud energia muutmiseks millekski kasulikuks või selle talletamiseks? On see surnult sündinud teema, sest vastavad lahendused on kallid? Dünamod vms? On see keerulisem päikese- ja tuuleenergia "purki püüdimisest"?

    Elektrooniliste tabloodega stepperid ja asjad on juhetpidi seina lükatud, et kuvada mõnda numbrit. Seadmel higistades ja endast koma-teist andes tundub see kummaline jne. Urbaniseerunud ühiskonna "pekipõletamine" on kasvav tendets. Edu mõtte arendamisel või mahalaitmisel.

    PS. enne postitust teostasin otsingu märksõnadega- ergomeeter ja jõusaal- null.

    #2
    Vs: Tulu tühikargamisest.

    Isegi sama mõelnud, võtmesõnaks otsingus on ilmselt "regenerative braking", sama asi, millega elektriautod pidurdamisel elektrit genereerivad.

    Tänase päeva seisuga on asjad vaieldamatult kallid, julgelt läheb riistade hinnale samapalju otsa.

    Ma ei oska öelda, kas tasub ära. Mõneti on sarnane tuulikute generaatoritele: tippvõimsus peab olema suur, poole ajast (öösiti) seisab ja valdavalt sõutakse ergomeetril ikkagi kolmandiku võimsusega.

    Teed rehkenduse ära, äkki tasubki ära.
    If you think education is expensive, try ignorance.

    Comment


      #3
      Vs: Tulu tühikargamisest.

      Seda energiat on liiga vähe et oleks mõtet korjata. Heal juhul ca 200W per nägu keskmiselt. Ehk siis üks saalikülastaja toodaks 10-50 sendi eest elektrit.
      Ja btw, ääremärkusena - kui tahad jõudu treenida, siis selleks on vabad raskused. Masinad on... masinad. Rohkem naiste teema.

      Comment


        #4
        Vs: Tulu tühikargamisest.

        Genekad ja värgid odavnevad küll kuudega praegusel ajal, ent kas see juhtmetega pullimine pole üks suur järelhoolduse allikas ja seeläbi taaskord järjekordne lisakulu.
        Kõige kallimaks kuluks saab tuleviku suunas vaadates olema inimtööjõud.
        Seega tuleb igal võimalusel minimeerida kõikvõimalikke sekundaarseid töid.
        Lihtsamaks teeks võib olla millegi pumpamine.
        Mida veel oleks lihtsam pumbata kui õhku.
        Kõikvõimalik õhuliitmikesse puutuv on piisavalt odavaks saand ammuilma, trassid lihtsad ehitada, kiirliitmikud sobivad ka laste kätesse, eriti kui surved pole kõrged.
        Kuhu ja mille tarbeks nö eelsurvestatud õhk paigutada, on igaühe enda mure.
        Kasvõi tõsta survet kompressoriga, salvestada ja juhtida automaatseid spordikompleksi uksi, et sedasama mitte teha elektriga, kütte nipleid reguleerida, kusagil ventilatsioonisüsteemis siibreid keerata, markiise aknarivi ees pöörata/kerida, tontteabmida.
        Ideepõld on avar.

        Comment


          #5
          Vs: Tulu tühikargamisest.

          Vast ainuke mõistlik võimalus on kasutada saadava energia kogumist mingi integreeriva seadmega. Kas, nagu eelpool soovitatud, õhu kogumiseks, või siis elektriliselt kütta mingit boilerit või panna elektrolüüsima vesinikku. Mõlemad asjad on üsna ükskõiksed kasutatava elektrivoolu parameetrite suhtes. Ka akude laadimine oleks mõeldav: läbi laadimisregulaatori (kasutatakse tuulegeneraatorites), aga siis jääb pisike vool kasutamata.

          Comment


            #6
            Vs: Tulu tühikargamisest.

            Enamasti on Eestis vaja hooneid kütta. Ja seda saalikülastaja teebki. Ilma igasuguste lisavahenditeta

            Comment


              #7
              Vs: Tulu tühikargamisest.

              kusagil on silma puutunud uudis diskosaalist, mille põrandavõnked
              moondati mälu järgi piesodega kasulikuks energiaks.

              teine, mis meenub, on üks ameerika perekond, kes maal elades
              võimalikult säästurezhiimil on üritanud olla. nemad ja nende lapsed peavad
              pooletunniseks telekavaatamiseks enne pool tundi jalgratta seljas väntama:
              jalgrattale on monteeritud generaator, mis laeb teleka toiteks
              olevaid akusid. kasulik, et mitte tugitoolisportlaseks hakata (-;

              edit: just tuli meelde, et ise muretsesin maale Philipsi led-taskulambi,
              mille akusid laeb taskulambi küljes olev vänt ja on olemas ka pesa, millega
              saab ühendada ka mobiili vms seadme laadimiseks.

              Comment


                #8
                Vs: Tulu tühikargamisest.

                imelik on minu jaoks see, et tihtipeale on jõusaalis temperatuur ilusti pealt 20 Celsiuse ja seda ka siis, kui seal keegi jõudu ei tee.
                inimese töövõime on suht pisike, paarsada vatti ehk püsivalt, hetkeliselt ka üle kilovati, aga seda ei suuda keegi pikalt taluda. samas sooja tootmine on suht tugevalt arenenud. jõusaalis rassiv täisjõus mees võib edukalt toota poole kilovati jagu soojust. seda argumenti kasutas meie kandis ära klubi juhataja, kes alati peo päeva hommikul keeras kütte 15 kraadi peale. alkohol ja tantsimine andsid piisavalt soojust, et peo kestel oli sellegipoolest vajalik end väljas tuulutamas käia. minumeelest võiks ka jõusaalide temperatuuri hoida enimalt 18 kraadi peal. inimestel ei ole vb seal siis väga mugav vedeleda, aga selleks need asutused loodud ju polegi. jahedas õhus on rohkem hapnikku, seega paraneb inimeste sooritusvõime ja suure koormusega on jahedas pigem mugavam olla. samas kütte pealt on pisuke kokkuhoid

                edit: paljud väntamise jms masinad kasutavad seda energiad dioodmaatriksi toiteks, mis neil tablooks on, seega pisike osa on ära kasutatud.
                ergomeetrite LCD paneelid on aga nii ökonoomsed, et nende käitamine kellapatareiga kestab aasta(id), loomulikult võiks keskonda hoida ja selle patarei asemel kasutada pisikest generaatorit ja info säilitamise tarvis energiaallikan nt suurt kondensaatorit, aga kokkuvõtteks peaks see sõudemasin peaks töös olema paarkümmend aastat, et asi end hinnalt ära tasuks.
                jooksulint seevastu kasutab ilmselt rohkem energiat, kui inimene seal peal ära kulutab. nimelt on 2-l jalal liikumine tadlastele siiani suht mõistatus, et kuidas seda nii ökonoomselt emake loodus on teostada suutnud. kiiruse tõustes effektiivsus muidugi langeb oluliselt.
                viimati muutis kasutaja reuter; 07 m 2008, 13:19.
                Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                Comment


                  #9
                  Vs: Tulu tühikargamisest.

                  Ühel Brüsseli tehnoloogianäitusel oli veloergomeetri sarnane asi, millel vändates sai isegi teleka käima ajada. Kerge see polnud aga pilt tekkis. See oli muidugi niisama võimaluste nöitus.
                  Teisest küljest....energia läheb üha rohkem hinda ja on tehtud mitmeid vidinaid isegi esmapilgul mõttetult väikesete energiahulkade kasutusel võtmiseks. Nt riietesse ehitatud piesoelemendid, mis muundavad liikumise elektriks. Või langevate vihmapiiskade energia muundid (jah, sellised on ka olemas!). Kunagi võivad ka need muutuda oluliseks ja praktiliseks. Kõik sõltub hinnast. Nii asjade eneste kui ka energiakandajte hinnast. Eks näeme.
                  - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                  - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                  Comment


                    #10
                    Vs: Tulu tühikargamisest.

                    Ei tea, kas tõsi või mitte, aga

                    Kuulsa leiutaja Edissoni suvila uks avanes väga raskelt. Sõbrad ja tuttavad irvitasid selle üle, öeldes; " Nii kuulus leiutaja võiks ju midagi ometi välja mõelda, et uks kergemini avaneks ! "
                    "Teil on õigus," vastas leiutaja. "Asi on nimelt selles, et ma olengi midagi välja mõelnud. Minu uks on ühendatud pumbaga. Igaüks, kes ukse avab, pumpab minu veepaaki, mis on teie pea kohal, 20 liitrit vett !"



                    Comment


                      #11
                      Vs: Tulu tühikargamisest.

                      Siit tekkis mõte et need uksed mis kaubamajades on, selle asemel et neid mootoriga ringi ajada pangu sinna genekas, mitte lihtsalt gene aga gene mis on seotud kiirus=energia. Kes tahab kiirelt minna kulutab rohkem energiat. Liikudes ka eskalaatoril alla tulevast trepist üles siis annate võrku tagasi elektri energiat. 1 inimese puhul on need paar W tühised aga 2-3 tuhande puhul?
                      Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                      1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                      2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Tulu tühikargamisest.

                        On olemas üks väga lihtne ja odav muundur. Kirves nimeks.
                        Tuuakse jõusaali juurde koormatäis puid, tühikargajad lõhuvad selle halgudeks ja voilaa, ongi energia muudetud kasulikuks tööks ning tühikargajad tulusamateks.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Tulu tühikargamisest.

                          Ei miks nii!? kohe palgikoorem ette ja moodustada isikutest paarid, kellede kätte anda "sulle-mulle" tüüpi saed...

                          Unustasid mainida veel koormasse tagasi loopimise
                          The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
                          Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
                          Projektide pildid
                          Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
                          http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

                          Comment


                            #14
                            Vs: Tulu tühikargamisest.

                            see diskussioon toob meelde oma sarnased jaburad ideed...
                            ehitada väikeste tuulikute süsteem kiirtee äärde ..või barjääride sisse rekkade õhuvoolusid püüdma. näiteks metrootunnelis oleks see veel oluliselt efektiivsem.. püüda jõevee vooluenergiat mingi kett-kopasüsteemiga ...
                            Kõige hiljutisem mõte on kasutada automootoris tekkivat kuumust näiteks sama auto elektrisüsteemi toiteallikaks, kütusekulu väheneks.
                            jne :P

                            Comment


                              #15
                              Vs: Tulu tühikargamisest.

                              Btw, Palusalu olla omal ajal kõva puulõhkuja olnud. Nii et motivatsioon missugune

                              Comment

                              Working...
                              X