Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

    Artikkel Delfis.


    www.FORTE.ee
    26. november 2013 14:45

    Kui teile tundub, et linnatänavatel on pidevalt ummikud ja tänavad ise on halvasti planeeritud, mõelge korraks õhule, mis neid ümbritseb. See suisa kubiseb andmetest, mida voolab mobiilsidemastidest, raadiomastidest, raadiokohtvõrgu-marsruuteritest, Bluetooth-seadmetest, taksoraadiotest, lennujaamade raadiomajakatest ja isegi kaugjuhitavatest garaažiustest.

    Meie kustutamatu janu raadio-andmeedastuse järele ähvardab sidevõrgud „kokku jooksutada“ — kuid katastroofi on võimalik ennetada! Nii väidab BBC.

    Kuna meie elu on andmetest nii küllastunud, kardetakse, et sidevõrkude töö võib üldse seiskuda — seda nimetataksegi spektrikrahhiks või spektrikollapsiks (ingl spectrum crunch). Kas meil on üldse võimalik seda eel kangastuvat andmeside-kataklüsmi ära hoida?

    Probleemi olemus seisneb selles, et nii paljud mobiilsideseadmed kasutavad nüüdisajal andmete edastamiseks ja vastuvõtuks raadiolevi. Kui too levispekter kunagi eri kasutusvaldkondade vahel ära jagati, kohtlesid ametivõimud seda nagu tühja maapinda. Oma „tükid“ eraldati mitmesugustele kasutusvaldkondadele nagu raadiolevi, televisioon, navigatsioon, astronoomia, mereteenistused, aeronautika, sõjaväeline sidekasutus ja, mõistagi, sideteenused.

    Mõned neist tööstustest on aga kasvanud teistega võrreldes märksa kiiremini. Näiteks on suurem osa sõjaliseks otstarbeks eraldatud sidespektrist siiamaani kasutamata, samas kui mobiilsideteenuste pakkujaile eraldatud eetrisagedusvahemik piltlikult öeldes ragiseb õmblustest.

    Olukord kujunes sideteenusepakkujate jaoks nii drastiliseks, et 2012. aastal ähvardas Londoni linna kõiki mobiilsidevõrkusid päriselt ülekoormusest põhjustatud sidekrahh.

    2012. aasta olümpiamängude ajaks pidi Ühendkuningriigi sidevõrkude tegevust reguleeriv sideamet (ingl Office of Communications, lüh Ofcom) n-ö laenama osa sõjaväele eraldatud spektrivahemikust. Nii ennetati heli, pildi ja anduriandmete edastuse hangumine näiteks mõnel hetkel, mil võistlejad parasjagu finišijoont ületasid.

    Eelseisvatel aastatel on oodata andmeedastusnõudluse kasvu, mistõttu nii Ofcom kui ka paljud teised sideametid mujal maailmas tunnevad muret.

    „Aastaks 2020 on kujunenud täiesti arvestatav spektrikrahhi-oht,“ rääkis Ühendkuningriigis Pulborough’s tegutseva sõltumatu konsultatsioonifirma Real Wireless tehnoloogiadirektor Simon Saunders. „Kui keegi probleemiga ei tegele, oleme peagi silmitsi ohuga, et sideühendused eriti suure nõudlusega piirkondades muutuvad väga aeglaseks.“

    Niisiis tegelevad mitme riigi valitsused probleemile lahenduste otsimisega, et tulevikus jätkuks ikka kõigile meie elektroonikaseadmetele piisavalt levieetrit. Seni on põhiliseks strateegiaks olnud uute spektrivahemike leidmine ja kasutuselevõtt. See pole lihtne. Eeter on piiratud ressurss; seda juurde tekitada on sama võimatu kui maapinda juurde toota.

    On küll võimalik ühele valdkonnale eraldatud spektrivahemik määrata mõnele teisele valdkonnale, see aga tähendaks n-ö praeguste elanike tänavaletõstmist, mida ei saa teha kergekäeliselt.

    Paljudes riikides on hädavajalikku hingamisruumi võimaldanud üleminek digitaalsele telelevile, mis on vabastanud varem analoogtelevisiooni signaali edastamiseks eraldatud 800 MHz sagedusriba. Taoline samm on aga nõudnud kõigi olemasolevate telerite ümberehitamist või asendamist uute mudelitega.

    Rahvusvaheline sideliit ITU kavatseb spektrikrahhi-probleemi arutusele võtta 2015. aastal ülemaailmsel raadioside-konverentsil Genfis.
    Keegi pole targemaks muutunud sellest, et mind lolliks peab.

    #2
    Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

    Piiratud ressursside mõistlikku tarbimist on alati soodustanud selle tarbimise maksustamine. (Mitte et ma seda kuidagi pooldaksin, aga küll see tuleb. Bitiaktsiis, ma mõtlen).

    Comment


      #3
      Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

      See ressursi laialijagamine käib ka väga kergekäeliselt. Piiramatu mahuga 4G, ma ütleks selle kohta raiskamine. Praegu tundub et lihtsam on igaühel omale personaalselt hd striimi alla tõmmata kui et seda vabalevi televisioon teha tahaks sest sagedusresurss on ju nii kallis. Ometi kasutavad mõlemad sedasama eetrit.
      Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

      Comment


        #4
        Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

        Esmalt postitatud olevtoom poolt Vaata postitust
        Piiratud ressursside mõistlikku tarbimist on alati soodustanud selle tarbimise maksustamine.
        Wifi algusaegadel uhati sellega linke kümnete kilomeetrite taha, tänases taustamüras ei tule see enam kõnealla. Lisaks maksustamisele aitaks ka võimsuste piiramine. Maksustamise tõusust on aga räägitud ka teise nurga alt: tänased hinnad ei võimalda enam operaatoritel edevatesse tehnoloogiatesse investeerida.

        Comment


          #5
          Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

          Ma pole küll kuulnud, et rahvas ehitab massiliselt oma telekaid ringi - väga asjatundmatu tekst ikka. Wifi levib kah 5GHz alas, sest 2,4 jäi kitsaks. Probleem on selles, et mida kõrgem sagedus, seda vähem levib, samas on ülekande kiirused suuremad.

          Comment


            #6
            Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

            Kui seda siduda nimetusega "aktsiis" siis läheb põnevaks, sest aktsiis peaks olema tarbimispõhine maks. Kuid kuidas teha selgeks kuidas bitte maksustada? Meil puudub isegi auto(teede) maks, me nüüd unistame siis bitimaksust!

            Täna uhatakse ka veel neid 10km linke, kuid sellelaadne eetrireostus pärineb ikka kasutajatelt kohapeal kodudes. Mõelge palju on igasugust jama mis tahetakse panna tingimata just wifi kaudu ühendusse, mitte juhtmega. See kas telekat on mõtet pidada wifi küljes kui ta samas on ka juhtmega toites ja HDMI ühenduses, ei tule üldse kõne alla kuna see pole ju moodne! Paljudel pirisevad APd lausa niisama, ilma et kasutajad ise teaksidki et neil on AP default seades lahti (vaadake palju on elioni purke vaikesätetega eetris). Mastide otsast vaadates polegi reostus teab mis suur, õigupoolest pole suur selle nivoo, lihtsalt spektraalne täituvus on laiem kui ehk 10 aastat tagasi.
            Kasutagem lihtsalt rohkem vaseühendusi ja on ka turvalisem (mõnes mõttes , sest kirvemehe vastu nii ka ei saa). See jääb tühjaks hüüdeks muidugi, sest lammastele sisendatakse pidevalt edasi et juhtmeta asjad on lahedad...
            Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
            Konfutsius

            Comment


              #7
              Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

              Eks see ole kahe otsaga asi: üks on see, millised sagedusalad teatud teenusteliikidele eraldatakse, teine aga sisu (info), mida seal konkreetses vahemikus liigutatakse. Esialgu üritatakse parendada modulatsioone, aga kui Shannoni limiit ette tuleb, pole muud teha kui võtta uusi sagedusi kasutusele.

              Järgmisel ITU konverentsil otsustatakse, kas televisioonilt võetakse ka 700 MHz osa lairiba kasutusse. Tele "kaotust" kompenseerib uue põlvkonna DVB-T2 kasutuselevõtt, samuti efektiivsemad koodekid pildi ja heli edastamiseks. Samas tulevad peale HD- ja muud rohkem ülekandemahtu vajavad sisuteenused. Aga mitmed tulevikuvisionäärid on öelnud, et praegusel kujul kaob lineaarne televisioon sajandi keskpaigaks niikuinii ära.
              73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
              ATiP1pN4XeM

              Comment


                #8
                Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

                Minu arvamus:
                Lineaarne televisioon päriselt ära ei kao , sest selle eelis on otsesaated jms (sport, debatid, uudised, otseülekanded..) aga kanalite arv väheneb kümnetes kordades.
                Kaovad ära enamus "nišikanaleid", kus sama saasta lastakse mitu korda päevas pleilisti alusel.
                Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                Comment


                  #9
                  Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

                  Jah oluliselt mõistlikum oleks kasutada CDMA-d kogu spektril. Kõik seadmed asuks nö samas sagedusvahemikus. TV jms koos kasutamas sama resurssi effektiivsemalt. Hetkel karjub igaüks oma põõsas. Ehk oleks mõistlik teha 1 sidekanal nagu elektrivõrguga, siis oleks võimalik andmeid mööda kaableid ajada ja ei pea kümneid kilomeetreid wifi kaudu edastama.
                  Mingi maks ei aita küll kedagi. Meil on kütuse aktsiis aga raha ei jõua selles teedeni vaid kanditakse valitsuse poolt krt teab kuhu ära. Võimsuse piiramise kohapealt tuleks ka mõelda laiemalt. Nagu autodel tulid elektrooniline süüde vähendamaks saastet siis raadio osas võik olla sama. St seadmed üle teatud võimsuse saadavad ainult piisava võimsusega et tagada ühendus.
                  Muidugi igast ühtseid võrke rikuvad valitsuse suuremastaapne luure, häkkerid, pahavara jms. Krüptot on ka vaja mingite jobude pärast ainult.
                  Lisaks tänapäeva tarkvara on kirjutatud vaimuhaigete poolt kes arvavad et arvuti ja võrgu resurss on piiramatu. Sama funktsiooni täitev soft oli aastaid tagasi vb 10 meg, nüüd aga 10gig, sellise juraka liigutamine üle võrgu neelab juba resurssi. Siis veel need interneti reklaamid(SPAM), ilma nendeta laeb veebileht väga kiirelt. Samuti flash, adobe asjad nõuavad järjest rohkem ja rohkem resurssi. Ei räägi isegi HD-st, tavaline 640x480 video tõmbab masina kinni.
                  Selline tahtlik resursi raiskamine võiks küll karistatav olla. Paraku on tegemist vabaturuga ja siin on ainuke eesmärk müüa ja suures koguses, töökindlus ja effektiivsus on prioriteetidest viimased.

                  Oma kogemusest võin öelda et igast mobliine internet on vist teinud mobiiliga helistamise vähegi nõrgema levi korral võimatuks, katkeb pidevalt. Aastaid tagasi veel vähemalt hakkis aga nüüd on nii et kohe kõne lõpp ja kõik.
                  Kasutaks skypet mobiilses asjas ja kodus saaks lokaalse wifi kaudu aga onu Bill keeras selle ka kanni.
                  Aga vähemalt asi liigub. Uued seadmed valivad ise automaatselt wifi kui levialas ja nii et pea kasutama seda mobiilset internetti mis peab karjuma palju palju kaugemale tavaliselt.
                  Ise arvan et see krahh oleks vajalik küll. Siis inimesed õpiks kasutama resurssi optimaalselt.
                  Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                  1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                  2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

                    Tõstame teemat, kuna pealkirjas mainitud aastanumber on kätte jõudnud. Kas 7 aasta tagune visioon on täitunud, nagu artikkel kirjutab?
                    73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                    ATiP1pN4XeM

                    Comment


                      #11
                      Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

                      On täitunud ainult selles, et saaste suureneb. Niinimetatud "ökoloogiline" sunduslik biosolkkütus saastab kõike, loodust ja ka meie rahakotti! Kui sidest, siis kaubandusliku tilulilu levitamine ainult suurendab levi mahtusid, millised vajavad üha rohkem piiratud looduslikku resurssi, sagedusi! Mitte generatsiooni tähis, G..., pole reostus, vaid kõrgemate sageduste füüsilise levi piirangud, inimasustusega hoonetes. Kuna kõigile peaks justkui olema tagatud mugav(?) kasutusvõimalus, siis tuleb hoonetes (ka vabalevis) tihendada signaale vahendatavate aparaatide tihedust. Hoonetarindite, ka inimkehade elektrijuhtivus, signaali sumbuvus rakkudes, varjestus seab omad füüsilised signaalilevi piirid! "Keedame" elavaid inimesi mikrolainete summaga suuremal määral, kui enne! "Vabatahtkliku" lisana kaasnevad raku tasandil ka mutatsioonid. Jah, kohe organism ei sure ja rahvas võib end lohutada, et igavesti ei ela meist keegi! Nii nagu ahelsuitsetaja vaatas plakatit, kus oli kirjas:"Suitsetamine on aeglane surm!" ja täiendas seda plakatil oma kirjaga:"Ega me ei kiirustagi!"
                      viimati muutis kasutaja rainadov; 01 m 2020, 10:15. Põhjus: täiendus

                      Comment


                        #12
                        Vs: Re: Vs: Kas meid ootab 2020. aastal ees ...

                        ehh, enamus andmemahtu on marketingi meeste ja nende loodud robotite tekitatav digiprügi.

                        Comment

                        Working...
                        X