Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Teade
Collapse
Foorumi reeglid.
Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
Ei ole sellist absoluutset tõde. Ea ilmaasjata ka meie telkod ja militaristid ei kasuta 1+1 tehnoloogiat kui microwave linkidega signaal vaja pikalt üle vee saata. Sagedused on küll gigades ja kümnetes gigades aga raadiosignaalid needki.
viimati muutis kasutaja Arvi; 21 June 2020, 09:01.
Põhjus: järjestikpostitused kokku (kasuta multiquote nuppu mitme postituse tsiteerimisel)
Nagu, Arvi juba ütles, pole sul teleka antenni võimendiga midagi peale hakata - see ei sobi kohe kuidagi.
Kui tahad tõsisemalt raadiotehnikaga tegeleda, tuleb teha raadiamatööri tööluba - pääsed ligi rohkematele sagedustele ja võimsustele.
PMR on vabakasutus, 16 kanalit ja 0,5W. Kui tahad sidekaugust suurendada, peab olema hea antenn ning võimalikult palju kõrgust. Linnas majade vahel ongi 1km täiesti normaalne.
100km tuli üle Soome lahe. Mina olin Tallinnas merepinnast üle 60m kõrgusel ja kui ma õigesti mäletan siis Soomes oldi üle 100m merepinnast. Jaamaks oli mul Yaesu FT-60 ja antenniks Diamond SRJ77CA. Muideks on Soome pool on ka 5ndal kanalil repiiter, mida õnnestub Tallinnast avada.
Kui sind huvitab on ka Tallinnas repiiter, aga see tahab avamiseks CTCSS tooni.
Kuidas see reegel pole, et üle mere on raadio signaalil kerge levida ?
Hea lage ala, mida mida mööda hea minna, PMR 446 puhul vähemalt küll.
Ma ei olegi öelnud, et sa alati kindlad km-d saad, aga vahe on võrreldes maismaaga ilmselgelt kümnetes kordades.
Keegi pole veel vastanud, palju mu praegune umbes 1km levi võiks parema antenniga suureneda, pakkuge keegi puusalt ? 200m 400m 800m 1km ? Küsin seda sellepärast, kuna tahan teada, kas on asjaga mõtet tegeleda.
Jeanneau purjeka raadiojaam on vähe teine, ikka 20W ja see kostab päris kaugele. mind kuuldi nõrgalt kuid arusaadavalt.
keegi kasutab jah pmr13 peal papagoid, sest ma kuulen teda alati topelt. räägib oma jutu ära ja siis käib piiks, mis peale tuleb sama jutt natukese teise tämbriga.
"Eestist peetud kaugeim side kahe PMR446 käsijaama vahel sai teoks 2013 aasta Suure Reede Suure Nõiajahi võistlusel, kui Pakri poolsaare tipus olevast jahipaigast (loc. KP29AJ53), mille kõrgus merepinnast on ~ 30 m, sai Pauhh (ES2ADF) ühenduse Ida-Soomes, Pyölinvuori vaatetornis oleva võistleja Waldoman'iga (loc. KP30RM85). Torni vaateplatvormi kõrgus merepinnast 96 m. Side kaugus 229,5 km !"
"Nüüd teisele kohale langenud PMR446-ga peetud kaugeim side Eestist peeti Rakke lähedalt, Emumäe vaatetornist (lokaator KO38EW) Soome, Hyvinkään Kulomäele (lokaator KP20JP), kahe Soome operaatori vahel. Emumäe tornis FIN1 (OH2MFE) ja Kulomäel ZERO (OH2EKI). Mõlemal jaamad YAESU VX-146 Vertex. Emumäe vaatetornis oli abiks viie elemendiga Yagi antenn (PMR-i antenn kuuendaks elemendiks - dipooliks). Side kaugus 209,8 km !"
Keegi pole veel vastanud, palju mu praegune umbes 1km levi võiks parema antenniga suureneda, pakkuge keegi puusalt ? 200m 400m 800m 1km ? Küsin seda sellepärast, kuna tahan teada, kas on asjaga mõtet tegeleda.
Ühene vastus puudub. Ei tea palju on olemasoleva antenni võimendus ja millise antenni vastu tahad seda vahetada. Kõrgete majade vahel kesklinnas saad kahe jaama vahel võibolla mõnisada meetrit juurde, otsenähtavuse puhul kümneid kilomeetreid.
Kui on otsenähtavus, siis kõige kaugem hetke side on Voyager 1 ja 2 ga mingi 2 kümme astmes kümme kilomeetrit.
Koguvõimsus oli neil stardihetkel 470 W nüüd on võimsus vähenenud, saatja võimsus on midagi 100 W ringis.
Tavalistel geostatsionaarsel orbiidil (32000 km kõrgusel oleval sateliidil kulub ühe tiiru tegemiseks üks päev ja maapealt vaadates tundub sateliit kogu aeg enamvähem samas kohas olevat) TV sateliidi saatja tüüpiline võimsus on 3 W.
On amatööre, kes tegelevad väikse võimsusega saatjatega kaugsidega - QRP
Comment